Blogy

Národní týmy v kvalifikaci MS 2022 protestují proti katarskému pořadateli, Češi si řeší vlastní problémy

Jak uvedl už před týdnem server Sport.cz , jako první s tím přišli Norové. Norští fotbaloví reprezentanti včetně svého trenéra Staaleho Solbakkena totiž upozornili před svým úvodním kvalifikačním zápasem o MS 2022 na porušování  lidských práv v dějišti budoucího šampionátu Kataru. Před zápasem na hřišti Gibraltaru se všichni seřadili v tričkách s nápisy „Lidská práva“ a „Respekt na hřišti i mimo něj“. 

Před svým druhým utkáním ve skupině s Litvou se k Norům přidali i  nizozemští reprezentanti. Ti nastoupili ke svému zápasu v tričkách s nápisem „Football supports change“, tedy „Fotbal podporuje změnu“.  

A do protestů se zapojili i Němci. Tým trenéra Joachima Löwa oblékl trika, která dohromady s jedenácti písmeny na jedenácti hráčích základní sestavy dávala nápis „Human rights,“ v překladu „Lidská práva“. 

„Chtěli jsme upozornit na tyhle věci, o kterých se mluvilo už dříve. Kluci k tomu měli velkou chuť a já jsem šel příkladem,“ vysvětlil norský trenér Staale Solbakken televizní stanici TV2.

 „Mistrovství světa se blíží a povede se o tom debata. Chtěli jsme ukázat, že ten problém neignorujeme. Vzkaz je naše vlastní iniciativa. Máme velký vliv a můžeme ho použít jako příklad pro hodnoty, za kterými chceme stát,“ řekl autor úvodního gólu utkání proti Islandu, německý reprezentant Leon Goretzka.

Celý úterní příspěvek Pavla Procházky si můžete přečíst exkluzivně na serveru eFotbal – https://www.efotbal.cz/clanek-220841-Narodni-tymy-v-kvalifikaci-MS-2022-protestuji-proti-katarskemu-poradateli-Cesi-si-resi-vlastni-probl.html !

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

zdroj foto: eFotbal.cz