Ligová procházka Pavla Procházky

Nadstavba v české lize? Ano. Ale ve dvou skupinách – o titul a o záchranu! Prostřední „skupinu o nic“ zrušme!

V sobotu 24. července, necelé dva týdny po skončení z českého pohledu úspěšného EURO 2020, startuje další ročník Fortuna:ligy. A po roční covidové výjimce s osmnácti týmy a bez nadstavby se vrací k modelu s nadstavbovou částí,  který se odehrál celý v původní podobě právě kvůli světové pandemii jen v sezoně 2018/2019.  Nejspíš mluvím proti větru, přesto navzdory hlasům mnoha konzervativců z řad fanoušků, trenérů, hráčů i některých tzv. expertů tvrdím, že česká nejvyšší fotbalová soutěž vskutku není Premier League, bundesliga, La Liga, Serie A ani Ligue 1, aby se hrála jen klasickým způsobem doma-venku a přitom nenudila.  A že nějaké oživení, třeba v podobě té kritizované nadstavby, potřebuje. I když si dovedu představit odvážnější model, než ten, kterým se hraje  česká liga. 

V nové sezoně 2021/2022 odpadá jen střetnutí o účast v kvalifikaci evropských pohárů (Česko bude mít totiž kvůli horšímu koeficientu místo dosavadních pěti klubů v pohárové Evropě jen čtyři týmy). „Vítěz čtyřčlenné skupiny o 7. až 10. příčku získá finanční bonus a k tomu lepší nasazení v dalším ročníku národního poháru. Jiné varianty, jak vyřešit nadstavbovou část, na stole nebyly,“ tvrdí Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace (LFA), která profesionální soutěže v Česku řídí.  

„Dohodli jsme se, že odehrajeme tři ročníky nadstavby a pak si to vyhodnotíme. Zatím jsme však odehráli pouze jednu kompletní sezonu,“ připomíná Svoboda.  

Osmnáct ligových klubů je na Česko moc

Přestože se v sezoně 2021/2022 jasně ukázalo, že osmnáct prvoligových klubů je na českou nejvyšší soutěž příliš (úrovni F:L by spíše pomohlo snížení počtu týmů na čtrnáct), že se rozmělnila kvalita a přibyla spousta nezáživných duelů, začalo se spekulovat se o tom, že by ve stejném formátu mohla soutěž pokračovat. Byly tu totiž i jisté zájmy, hlavně sestupujících týmů z šestnácté a sedmnácté příčky (Zbrojovka Brno a Příbram). 

„Spekulovala média, já ne. Ani na úrovni Ligového výboru jsme za celou dobu neobdrželi žádný podnět či návrh, nic oficiálního. Samozřejmě, že si můžete něco přát, ale pak máte určitou legislativu, jasně dané termíny. Chceme si nadstavbu vyhodnotit po třech kompletních sezonách,“ říká Dušan Svoboda.

„Naše primární zájmy v souvislosti s nadstavbou jsou od začátku dva: zvýšit počet utkání a snížit počet zápasů, ve kterých tak zvaně o nic nejde. Viděli jste sami, že v režimu osmnácti mužstev takových duelů bylo poměrně dost. A druhá věc je provázanost s druhou ligou, kde týmy v minulé sezoně hrály jen dvacet šest zápasů, což je dlouhodobě neudržitelné. Takže když mi někdo řekne, že by se liga měla hrát s osmnácti mužstvy, měl by říct i to bé, co s druhou nejvyšší soutěží,“ dodává Svoboda. 

Místo tří skupin raději dvě

Na rozdíl od konzervativců, z nichž někteří sledují jen své partikulární zájmy, se Svobodou souhlasím. 

Čím víc zápasu typu Sparta-Slavia, tím pro soutěž typu české ligy lépe. 

Jen ta prostřední skupina o 7. až 10. místo, v niž se už o nic nehraje, by se měla zrušit. milion korun a to, že se ligový celek vyhne jednomu pohárovému zápasu na půdě divizního celku, je vskutku velmi nízká motivace.

Jak by se to mohlo změnit? Třeba takhle. Liga by se po šestnácti utkáních (ať hraje každý osmkrát doma a osmkrát venku), rozdělila na dvě skupiny – o první až osmé místo (o titul a o poháry) a o deváté až šestnácté místo (o záchranu), v nichž by se týmy utkaly celkem třikrát.  Dohromady by se tak odehrálo celkem sedmatřicet zápasů (šestnáct v základní části, jedenadvacet v nadstavbové). 

Že to je moc? Není, špičkové evropské ligy s dvaceti účastníky odehrají za sezonu v lize vždy osmatřicet utkání.  

Po 26. kole už žádné odklady

Liga v sobotu vstupuje do již třetí sezony v době covidu. Ta první se nedohrála kvůli jednomu nakaženému opavskému náhradníkovi, druhá byla na podzim nesmyslně na měsíc přerušena exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, který zakázal profesionálním fotbalistů chodit do práce, sám však výjimečně povolená utkání EL v Edenu navštěvoval… 

Kvůli případným karanténám se v ročníku 2021/2022 budou zápasy odkládat pouze v úvodních pětadvaceti kolech. „Pokud tým od 26. kola nenastoupí, bude docházet ke kontumacím. Nemáme kam už dál termíny posouvat,“ oznamuje Dušan Svoboda. 

„Musí to zkrátka odehrát, ať už s hráči širšího kádru nebo s juniorkou. Ať nedochází k nějakým spekulacím nebo kalkulům. Jsme v úplně jiné situaci než před půlrokem. Je tu možnost nechat proočkovat kádry, šance vyhnout se karanténám je výrazně vyšší, než byla,“ říká Svoboda.

I tady nezbývá než s předsedou LFA souhlasit. Navíc jsem přesvědčen o tom, že kdyby takové kontumace hrozily už na konci sezony 2019/2020, tak se před více než rokem dohrála jak skupina o udržení, tak i následná baráž.

Tak ať Fortuna:ligu, na níž se teď smí chodit v alespoň padesátiprocentním počtu divácké kapacity, neohrozí nějaká pátá „deltavlna“. Držme si palce.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK