Sparta - Slavia
Hattrick

Nadstavba: nespravedlivá, ale trpěná!

Fotbalová liga vrcholí. Nového mistra, účastníky evropských pohárových soutěží a přímého sestupujícího budeme znát nejpozději 26. května. Závěrečná dramata se odehrávají ve třech skupinách nadstavbové části, které, stejně jako v posledních letech, vznikly rozparcelováním ligové tabulky po odehrání základní části. A právě nadstavba je to, co stále vyvolává otazníky a zuřivé diskuse fanoušků.

Magazín Hattrick se rozhodl do této debaty zapojit, a to i s pomocí názorů zástupců jednotlivých klubů. Nemáte ještě Hattrick? Na stáncích na vás čeká! Připomeňme si, že tenhle herní plán se zrodil poté, kdy organizování a řízení první a druhé ligy přešlo z rukou Fotbalové asociace ČR pod patronaci nově vzniklé samostatné Ligové fotbalové asociace (LFA) pro profesionální fotbal, která je reprezentovaná ligovým výborem a jejímž nejvyšším orgánem je ligové grémium. Grémium odhlasovalo zavedení nadstavbové části první ligy od soutěžního ročníku 2018/2019. Souviselo to i s nástupem titulárního partnera, sázkové kanceláře Fortuna. Proč k tomu došlo? Odpovědi nejen na tyto otázky nabídne Hattrick.

Jak je to v Evropě? O nadstavbě nemůže být řeč v pěti nejprestižnějších ligách, přičemž anglická, španělská a italská mají po dvaceti účastnících, německá a francouzská po osmnácti. V těchto zemích se drží tradice klasického dvoukolového formátu. Přirozená atraktivita soutěží tam zaručuje vysokou návštěvnost, a proto není důvod hledat nějaká umělá řešení. Rovněž nizozemská liga se prezentuje dlouhodobou soutěží s osmnácti mužstvy. Stejný model uplatňují i v Portugalsku a vrátili se k němu rovněž Poláci, protože podle nich je v nadstavbě málo prostoru k tomu, aby dostávali šanci mladí fotbalisté, a ti pak už v útlém věku odcházejí do ciziny. Maďarsko a Švýcarsko mají po dvanácti mužstvech, která hrají tříkolově, Chorvati a Slovinci s deseti týmy se utkávají dokonce čtyřkolově.

Stávající herní model v Česku zaručuje každému týmu sehrání převážně pětatřiceti zápasů. Jejich počet je to hlavní, co z hlediska reklamy obchodní partnery zajímá. Jsou dvě možnosti, jak ligu zreformovat. Při zachování nadstavby zajistit její regulérnost tím, že se odehraje dvoukolově. Znamenalo by to buď zkrátit zimní přestávku a zvýšit sumu utkání o pět (jako v Belgii), nebo snížit počet účastníků základní části ligy. S druhou myšlenkou by šlo pracovat postupně, s perspektivou řekněme čtyř let. Další a nejčistší možností, za kterou se osobně přimlouvá autor tohoto textu v Hattricku, je zrušení nadstavby a rozšíření ligy na osmnáct mužstev, aby měli hráči odpovídající zápasové vytížení a liga byla regulérní. V současné podobě je nespravedlivá, ale trpěná.

Celý článek si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích!