Hattrick

MS na Nově? Štěrba v HATTRICKU: „Nechceme si hrát na nepřekonatelné experty, ubíjející diváky povýšenou odborností“

Polovinu utkání, tedy dvaatřicet ze čtyřiašedesáti zápasů fotbalového mistrovství světa 2022 v Kataru, letos vysílá TV Nova a její kanál NOVA Action. Osmnáct duelů přinesla divákům, exkluzivně, čtrnáct, včetně úvodního utkání Katar-Ekvádor a finále společně s ČT Sport.   O tom, jak MS 2022 na Nově vypadá, hovořil HATTRICK se šéfkomentátorem stanice NOVA Sport Milanem Štěrbou.

  
V čem vidíte silné stránky komentátorského týmu TV Nova?

Moc mě baví v našem týmu kombinace zkušeností nás starších s nadšením svých profesně mladších kolegů. Každý měsíc přitom na Nova Sport komentují desítky přímých přenosů a v této sezoně si po těch odpracovaných letech plní své profesní sny. To nadšení, pracovitost a energie je něco, co dodává jejich komentáři speciální charakter. 

 
Jak se osvědčuje tým expertů ve složení František Straka, Roman Bednář, Jan Koller, Horst Siegl, Martin Jiránek? Máte na to kladnou diváckou odezvu?

S nárůstem počtu studií jsme si řekli, že chceme sázet na sehranost a chemii, která vzniká mezi našimi hosty. Cíleně se snažíme jim dávat ve studiích víc prostoru a volnosti. Hosty přitom vybíráme podle témat tak, aby je mohli co nejlépe rozvinout. Věřím, že ta pohodová a usměvavá atmosféra se může přenést k našim divákům a že naše studio může fungovat jako jejich prodloužený obývák. Proto jsme přišli s konceptem týmu expertů a pravidelných hostů, které oživujeme osobnostmi se zvláštním vztahem k danému zápasu. Zatím to funguje skvěle a moc se mi líbí, že už tu vzniká i klasická týmová atmosféra. Myslím si, že tím mohou být naše studia i do budoucna unikátní. 

 
Je pro vás osobně MS v Kataru kariérní vrchol? Co víc může zažít komentátor/moderátor?

Řekněme, že mistrovství světa je jedním z mých posledních nesplněných profesních cílů. Uzavírá se tím kruh, kdy jsem jako desetiletý kluk poprvé vnímal pro Československo tak přelomový turnaj, jakým bylo mistrovství světa 1990 v Itálii. Tehdy jsem poprvé prožíval postupové boje našich, včetně velké čtvrtfinálové křivdy, která mi mimochodem dodnes zanechala šrám na srdci. No, a nyní po dvaatřiceti letech budu mimo jiné v jednom studiu s jedním z mých tehdejších hrdinů Františkem Strakou. Mám z toho husí kůži.

 
Na Nově vysíláte většinu prestižních fotbalových evropských lig včetně Ligy mistrů, jak byste srovnal mistrovství světa a klubové soutěže?

Mistrovství světa je pro všechny na Nově naprosto výjimečná událost a unikátní projekt. Tenhle podzim byl z pohledu fotbalových přenosů na Nově velmi náročný. K ligovým soutěžím od nové sezóny připravujeme jedno až dvě studia týdně, k tomu nahuštěný program Ligy mistrů okořeněný účastí Plzně a nyní přichází naprosto speciální vrchol. Všechno je teď  zkoncentrováno do necelého měsíce. Moc jsme se na to těšili, ale pokud si můžu vypůjčit citát z Cimrmana, o Vánocích okolo našeho domova bude obcházet pořádně vypráskaný, lépe řečeno spráskaný, Ježíšek. 

 
Fanoušky fotbalu baví i televizní kampaň s experty a tvářemi TV Nova z Ordinace, Ulice a zpravodajství – jak to vznikalo a čí to byl nápad?

Prvotní myšlenka pochází od mého kolegy Martina Kubičíka, postupně jsme tento nápad promýšleli, až se ho následně chopili naši kolegové z oddělení selfu a kreativy, kteří náš skromný návrh rozvinuli do téhle velmi povedené podoby. Ukazuje to, jak se chceme prezentovat před veřejností. Nechceme si hrát na nepřekonatelné experty, kteří ubíjejí diváky svou povýšenou odborností. Jsme tady parta lidí, kteří žijí a baví se fotbalem a fotbalovými přenosy. Přál jsem si, aby se tahle pohodová a uvolněná atmosféra přenesla i mezi diváky a  abychom si tenhle šampionát společně pořádně užili.   

Celý rozhovor s Milanem Štěrbou o fotbalovém MS 2022 na TV Nova si přečtěte v aktuálním čísle magazínu HATTRICK – PRŮVODCE MS 2022, které je stále na trhu!