Hattrick

Migrace Klokanů s Grácií i po buransku

Chci, chci, chci. V minulých týdnech a měsících si „klokani“ Jan Vodháněl, TiIl Schumacher a Filip Hašek se svými agenty, případně tatínkem, vyhodnotili, že jim Bohemka „nedává tolik“ a chtěli by změnu. Rozdíl ve způsobech, jakými se svou situaci rozhodli řešit, byl ale tak strašidelný, že by se z něj čeští fotbalisté mohli poučit a zase se o kousek blíž posunout mentálně vzdálenému západu.

Když se Jan Vodháněl po pár zápasech, do nichž zasáhl jen na pár minut ze střídačky, ve druhé polovině února vůbec neobjevuje v nominaci, fanoušky to rozhodí. Půl roku se těší, až po vážném zranění kolene vrátí do hry Bohemky prvky, kterých jeho spoluhráči nejsou schopni, a zase to nevyjde. „Co je s naším nejlepším hráčem?“ ptají se. A dostávají odpověď, kterou rozhodně nechtěli slyšet.

„Honza je na odchodu z klubu. Řekl to majiteli s tím, že už za Bohemku nechce hrát a chce odejít. Navíc k tomu dodal, že nevěří majiteli klubu, sportovnímu řediteli ani trenérovi,“ oznamuje na tiskové konferenci trenér „klokanů“ Luděk Klusáček.

Přitom pár týdnů před tím Vodháněl v reakci na nabídku prodloužení smlouvy požádal o vylepšení finančních podmínek, na které vedení Bohemians možná překvapivě přistoupilo. „Stal by se nejlépe placeným hráčem novodobé historie klubu. Byla tam i výstupní klauzule podle jeho představ. Podmínky nadstandardní smlouvy si určil sám Honza a my jsme je přijali, přesto nepodepsal,“ nechápe sportovní ředitel klubu Miroslav Držmíšek a v podobném duchu mluví i trenér Klusáček.

Chtěl jsem do Ameriky!

Kořeny zmíněné nedůvěry sahají do konce roku 2019, kdy na Vodháněla přišla do Ďolíčku nevídaně atraktivní nabídka z americké MLS. Philadelphia Union, jejíž barvy krátce hájil také Bořek Dočkal, tehdy za technického záložníka, jehož herní projev Antonín Panenka přirovnal k legendárnímu Johanu Cruijffovi, nabízela 700 tisíc dolarů (asi šestnáct milionů korun), ale Bohemka prý chtěla v americké měně celý milion (23 „českých“ milionů) a na to už Philadelphia nepřistoupila.

Pro Vodháněla, kluka z Mladé Boleslavi, který musel v dorosteneckém věku brát noční šichty ve Škodovce, aby uživil sebe a malého bráchu, zatímco rodiče válčili s alkoholem, by bylo angažmá v Americe splněným snem. Bez ohledu na fotbalovou úroveň MLS by se přestupem za oceán posunul v životě o několik kroků vpřed. Ale Bohemka řekla „ne“ a on v ní spatřil nepřítele, který mu šlape po štěstí.

Právě prezentovaná skutečnost, že Bohemka přistoupila na Vodhánělem stanovené podmínky nové smlouvy a on ji přesto nepodepsal, podporuje teorii o hře, kterou chtěl Vodhánělův agent s vršovickým klubem rozehrát a jeden z nejzajímavějších mladíků české ligy se v ní stal pouhým pěšákem, který se v den zápasu provokativně vyfotí na tenisovém kurtu, za Bohemku dál hrát odmítá, a přestože má platnou smlouvu do konce kalendářního roku, snaží se vytrucovat si její rozvázání a přestup zadarmo.

Zájemců o jeho služby by jistě bylo plno, jen z USA, kam by rád okamžitě zamířil, se prý hlásí nejméně tři, ale zaplatit milion dolarů, zvlášť teď, když všechny kluby musí šetřit, se jim příliš nechce. „Určitě to nebude podle pravidel, které si představuje Honzův agent, ale podle karet, které má v ruce Bohemka,“ říká kouč Klusáček a k dalším utkáním už Vodháněla nenominuje. „Je to vyřešené a tím to pro mě končí,“ prohlásí zase jeho agent Schiestl.

Souboj v tvrdohlavosti nemá vítěze, jen poražené. Bohemka přichází o jednoho ze svých nejlepších fotbalistů, navíc ve skvělém věku. Vodháněl nejspíš zůstane minimálně tři čtvrtě roku bez fotbalu, nikam se neposune, a ještě si poškodí pověst. Současný skauting vyspělých klubů totiž zahrnuje také zprávy o tom, jak se hráči chovají mimo hřiště i jaké mají vztahy se svými bývalými zaměstnavateli, a problémové borce preventivně diskvalifikuje.

O obdobné situaci s mladším bratrem Martina Haška, Filipem, v hlavní roli, si přečtete jen tištěném HATTRICKU.

Chci zkusit novou výzvu!

V podstatě tak vidíme tři velice podobné situace, kdy vedení klubu chce něco jiného než hráč a kompromis neexistuje. Nyní však nastává zásadní rozdíl, který dělá z Schumachera profíka a Vodháněla s Haškem staví do pozice dotčených chlapečků. Namísto mlčení a skandálních gest Schumacher předstupuje před kameru a v útrobách stadionu nahrává fanouškům své vyjádření.

„Byl jsem s vedením v kontaktu a před dvěma měsíci jsem jej informoval, že nehodlám smlouvu prodloužit. Dostal jsem novou nabídku a všechno bylo absolutně fér, ale prostě jsem ji odmítl, protože bych se v létě rád chopil nové sportovní výzvy, to je celé. Žádná zlá krev, s trenérem i managementem máme velmi dobré vztahy,“ říká upřímně na videu a pokračuje v duchu, že v Ďolíčku bylo vždycky všechno skvělé. Reakce fanoušků? „Díky za vše, Schumi, ať se ti daří.“

Přestože Schumacher prý počítá s tím, že „od nynějška budou upřednostňováni ostatní hráči“, aby je trenér před další sezonou začlenil do sestavy, v příštím zápase proti Karviné nastupuje od začátku a už ve třetí minutě dává gól, který se později ukáže jako vítězný a „klokany“ posune v tabulce před svého soupeře. Oslaví jej se svými spoluhráči a vzkazuje: „Pořád jsem hráč Bohemky a dokud budu, budu hrát na dvě stě procent!“

Kdyby se Schumacherovo jednání neudálo ve výše popsaném kontextu, považovali bychom jej za naprosto samozřejmé. Vždyť má kluk platnou smlouvu, tak co by dělal caviky a nehrál naplno, pomyslel by si nejeden fanoušek a měl by úplnou pravdu. Jenže nemusíme ani opouštět Ďolíček, abychom viděli, že takhle český fotbalový rybník prostě nefunguje…

Pokračování článku včetně pasáže o Filipu Haškovi najdete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích. S Ondřejem Kúdelou na titulní straně!

zdroj foto: Flowee