Ligová procházka Pavla Procházky

LFA pod palbou slávistů i sparťanů. Slavia nehrála v Jablonci s oporami kvůli terénu. Sparta- Baník se kryje se Sparta-Třinec! 

Klid před bouří. Všechna tři nejlepší mužstva v předposledním kole základní části Fortuna ligy na Boží hod velikonoční vyhrála – vedoucí Slavia 2:1 na mlatu v Jablonci, druhá Viktoria Plzeň 2:1 doma nad Baníkem Ostrava a třetí Sparta 3:1 na Letné nad Slováckem. Takže se před posledním vloženým středečním dějstvím „základu“, které se opět celé hraje v jednotném čase (od 18 hodin), nic nezměnilo – vedou červenobílí o bod před viktoriány a o čtyři body před Letenskými. Vzhledem k tomu, že Viktorka má se Spartou lepší vzájemnou bilanci (3:2, 2:2), je už ale jisté, rudí skončí třetí a že tedy budou muset jet na nadstavbový duel do Plzně.

Jinak to poslední kolo je vlastně svou důležitostí už jako by součástí nadstavby, rozhodne se v něm totiž o tom, kdo do skupiny o 1. až 6. místo půjde z prvního místa – a bude mít tedy v duelu prvního s druhým výhodu domácího prostředí. A také o tom, s jakými bodovými odstupy (nejen) silná trojka do velkého ligového FINÁLE půjde . Papírově je na tom nejlépe vedoucí Slavia, jako jediná z vedoucího ligového tria hraje doma – se Zlínem. Zatímco Plzeň musí do Mladé Boleslavi a Sparta do Olomouce.

Když fotbal pláče…

Spíš než poslední poslední zápasy se však rozebírá práce vedení ligy, tedy Ligové fotbalové asociace (LFA). Slávisté se rozčilují kvůli tomu, že po nedávném utkání v Liberci je nyní čekal podobný „tankodrom“ v Jablonci, kvůli čemuž raději preventivně neposlali do hry hned kvarteto svých nejlepších hráčů.

Sparťané, tedy hlavně jejich fanoušci, zase nadávají, že jejich první zápas v nadstavbě s Baníkem Ostrava se v sobotu v 19 hodin kryje se čtvrtým finálovým duelem play off hokejové extraligy Sparta-Třinec (17 hodin). Přitom v sobotu je na pořadu ve skupině o 1. až 6. místo jen toto utkání, zatímco zbylá dvě se hrají až v neděli (od 16 a od 19 hodin). Takže by asi nemusel být takový problém jeden z těchto duelů prohodit…

„Fotbal plakal,“ upřímně zhodnotil úroveň zápasu Jablonec-Slavia (1:2) trenér červenobílých Jindřich Trpišovský a měl velkou pravdu. „Byl to strašně důležitý zápas a naši trenéři stáli před rozhodnutím, zda riskovat zdraví čtveřice klíčových hráčů Provoda, Hovorky, Holeše a Lingra a nasadit je. Nakonec se rozhodli, že to za to nestojí. Kdyby takový přístup měl i národní tým, mohl v Jablonci hrát i Lukáš Masopust,“ napsal na Twitter Tomáš Syrovátka, který v době nemoci Jaroslava Tvrdíka Slavii šéfuje.

Provodova a Hovorkova absence byla prevencí kvůli terénu. Hovorkovi se to stalo na podobném terénu ve Zlíně. Ondra Lingr má přetížená třísla. Tomáš Holeš ještě nebyl zcela připravený, ve středu by mohl být na část utkání. U brankářů (v Jablonci chytal Kolář – pozn. aut.) rozhodli trenéři gólmanů,“ doplnil Syrovátku Trpišovský.

Smutné je, že v nejvyšší soutěži trenéři vůbec musejí tohle řešit. Liga si se.e do vlastního hnízda, když jí kvůli obavám z kvality hřiště nenastupují její top hráči. Nechápu, jak fotbalovou ligu můžou řídit amatéři typu Dušana Svobody (šéfa LFA – pozn. aut.),“ napsal v této souvislosti na Twitter fanoušek Slavie Štěpán Škorpil.

Více o tématu kvality fotbalových trávníků v Česku přineseme na efotbalu.cz i v magazínu HATTRICK později ve speciální analýze.

Fanoušek na posledním místě

Fanoušek na posledním místě. V sobotu se hraje na Letné zápas s Baníkem a v O2 areně finále play off hokejové ELH. Že by si mohl fanoušek Sparty dát oba? Ne! Fanoušku, polib si zadek a koukej si vybrat jeden z nich,“ uvedli na Twitteru zástupci známého fanouškovského webu spartaforever.cz.

V článku s názvem „Fanoušek na poslední místě“ se pak píše:

„Ve středu končí základní část I. fotbalové ligy a hned o víkendu vypukne její nadstavba. V ní se Sparta střetne v jejím prvním kole na Letné od 19.00 s Baníkem Ostrava. Tento zápas patří vždy k těm nejvíc vyhecovaným, se skvělou návštěvou, emoce jsou vidět jak na hřišti, tak v ochozech, fanoušci obou táborů a i mnoho nezainteresovaných fotbalových diváků se na toto utkání těší. Ostatně, poslední zápas, který se hrál na začátku dubna, je toho krásným příkladem. Přes patnáct tisíc fanoušků, výborná kulisa, slušný fotbal, mělo to prostě šmrnc. A něco podobného by se mohlo opakovat i tentokráte. Ale bude tomu opravdu tak?
Bohužel, zejména pro sparťanské fanoušky, asi ne. Ve stejný den je totiž na programu i čtvrtý zápas finále play off hokejové Extraligy a jeho začátek je stanoven na 17.00 hodin. Je všeobecně známo, že nezanedbatelná část sparťanských fanoušků totiž chodí jak na fotbal, tak na hokej. A navíc
hokejové finále Sparta nehraje každý rok. V normální zemi by asi nebyl problém, aby se tyto dva termíny nekryly, ale holt u nás nejspíš ne. Neschopnost zainteresovaných se domluvit je strašná ostuda. Kdo je vlastně hlavním viníkem této situace? Fotbalová LFA? Hokejová BPA? Nebo majitelé vysílacích práv O2 a ČT? Zatím jsme se dozvěděli, že snaha byla a že někdo dokonce tlačil.

Ať už za tím stojí kdokoli, tak jen ukazuje, jak u zadku mu/jim je fanoušek na stadionech a v halách. Na prvním místě prachy a produkt. To si přece nenecháme vzít a kazit, že. Opravdu je takový problém např. posunutí fotbalu na druhou hodinu odpolední? Nebo dát fotbal od čtyř a hokej od sedmi? Ono by to možná šlo, ale proč se snažit, že jo. Jak říkával klasik, kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. A tady je evidentně jasno. Neschopnost, nekompetentnost, alibismus.
Otázkou také jak, jak v tomto mohly být více aktivní a lobovat i samotné kluby, ACS a HCS. Nejspíš ale asi moc ne, termínovky určují jinde a jiní a v tomhle hrály nejspíš druhé housle…
Tenhle šlendrián jen potvrzuje to, že fanoušek je až na posledním místě, a tak si holt budou muset fans, kteří chtějí podpořit svůj klub přímo na místě, buď v O2 areně nebo na Letné a nejen ‚fandit‘ u televize, jeden z těchto svátků odpustit. Bohužel. Což se samozřejmě projeví nejen na návštěvnosti. Někteří holt vědí, jak fanoušky nas*at.
Do soboty sice zbývá ještě nějaký ten čas, ale pokud s tím nebyli odpovědní lidi ochotni něco udělat doteď, šance, že by ještě vzali rozum do hrsti a něco změnili, je nejspíš malá. Ale naděje stále snad žije.
Fotbal a hokej pro fanoušky v praxi, učebnicová ukázka toho, jak to nedělat. Či podělat.“

Tolik kritický komentář na spartaforever.cz, který mi mluví z duše. Pamatuji totiž doby, a není to zase tak dávno, kdy spolu fotbalová a hokejová asociace včetně klubů komunikovaly a kooperovaly.

Ředitel O2 TV Sport: „Tlačili jsme marně…“

Po neděli je jisté, že základní část zakončíme na třetím místě na třetím místě a že v prvním kole nadstavby doma přivítáme Baník. Bohužel se tak ale nevyhneme kolizi se čtvrtým finále extraligy mezi Spartou a Třincem. Týden jsme to řešili s LFA i HC Sparta Praha. Jiné řešení ale z různých důvodů není možné,“ napsal o velikonočním pondělí na Twitter marketingový ředitel Sparty Kamil Veselý.

„Rozhodně nejsem z této situace ‚happy‘,“ reagoval na Twitteru na fanouškovskou kritiku výkonný ředitel O2 TV Sport Marek Kindernay. „Z pozice vysílatele jsme maximálně tlačili na přesunutí časů. Bohužel rozhodnutí je čistě záležitost BPA a LFA,“ vysvětlil Kindernay.

Tak se, pánové a dámy, nadále utvrzujete v tom, že máte větší svaly či ještě něco jiného. Pravdou ale je, že tím štvete jako fotbalové, tak hokejové fanoušky. Zvlášť když řada z nich sleduje fotbal i lední hokej a ráda by viděla – naživo! – obě velká sobotní utkání.

Ligu je třeba řešit jako produkt

Na komentář ze serveru spartaforever.cz pak znovu na Twitteru docela konstruktivně reagoval slávistický příznivec Štěpán Škorpil:

Dokud bude řídit ligu ten komik od vás (patrně šéf LFA a místopředseda fotbalové Sparty Dušan Svoboda – pozn. aut.), tak se to nezmění.. Pokud bude každý pořád poukazovat na to, že tohle se hodí jenom Slavii, tohle zase Spartě a tamto Olomouci a když se to někomu nelíbí, tak ať to nehraje, tak se nikdy nic nezlepší. Ligu je potřeba řešit jako produkthřiště, termíny, servis pro fanoušky, peníze, marketing atd. Pak se něco může pohnout. Dnes je tam každému všechno jedno, hlavně se dostat do pohárů, nesestoupit, vyhrát ligu – lidi ať si nas.rou…“

Co k tomu dodat? Fanoušci Sparty i Slavie mají celkem jasno, ti, kteří český ligový fotbal i hokej řídí, si nedovedou poradit s jedním jediným přesunem… A štvou je, místo, aby je co nejvíc lákali do ochozů. Takhle v sobotu spousta fotbalových i hokejových příznivců zůstane doma, protože tam u televize uvidí za dané situace z obou zápasů Sparty nejvíc.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK