Ligová procházka Pavla Procházky

Kúdelovi věří 56 procent fanoušků. Jeho kauza má ale vliv i na český fotbal a ME. A Arsenal dostala Slavia za trest

Po prvním jarním víkendu je v české lize o mistrovském hattricku Slavie asi už opravdu rozhodnuto. Zatímco Sparta v neděli odpoledne spíš se štěstím uhájila v Českých Budějovicích bezbrankovou remízu, červenobílí pak v Edenu, přestože hráli brzy bez vyloučeného Simy, předposlední Opavu porazili vysoko 4:0. Takže slávisté vedou před sparťany již o šestnáct bodů. A i kdyby Vrbovi svěřenci oba své odložené zápasy v Jablonci a s Plzní vyhráli, bude jejich manko stále činit propastných deset bodů. Víc než o lize se však i o víkendu stále mluvilo o osmifinálové odvetě EL Rangers-Slavia (0:2) a o Kúdelově extempore s Kamarou. V anketě efotbalu slávistovi věří 56 procent českých fotbalových fanoušků, 44 procent si myslí něco jiného.

Ještě ale na chvíli něco o lize. Trenér Pavel Vrba totiž se Spartou na jaře ztratil první dva body.

„Jestli je bezbranková remíza zasloužená? Záleží na tom, čí jste fanoušek. Příznivci Budějovic řeknou, že Sparta měla štěstí, protože domácí třikrát trefili břevno či tyč. Fanoušci Sparty zase připomenou, že třeba Hložek také mohl dát gól. Dělba bodů je asi zasloužená. My jsme byli hodně nevýrazní v první půli, ve druhé jsme mohli třeba i rozhodnout,“ řekl docela zklamaný Pavel Vrba těsně po utkání v Budějovicích do mikrofonu O2 TV Sport. Pravda je, že vzhledem k těm tyčím a břevnu byli o něco blíž k výhře domácí Jihočeši.

Vrba vaří z vody, kterou zdělil

„Bylo to ale asi nejhorší výkon za mého působení na Letné. Hlavně v prvním poločase. Nevím proč, ale nepodařil se nám vstup do utkání, nechytili jsme začátek, od toho se vše odvíjelo a první půli to ovlivnilo. Z mého pohledu šlo o nejhorší poločas za dobu, co tu jsem. Na druhou stranu někteří naši hráči nastoupili po dlouhé pauze, někteří nastoupili na jiných postech než obvykle. Což není omluva, jen konstatování faktu. Když už se nám sestava stabilizuje, máme hráče zraněné nebo vykartované a musíme do toho zasahovat,“ dodal Vrba.

Je pravda, že jeho tým dvakrát za sebou zastavil v rozletu koronavirus. Ve středu v Českém poháru proti Baníku Ostrava (1:0) Letenským v závěru pomohla penalta darovaná jedním z baníkovců, v neděli už žádný takový dárek Sparta od Jihočechů nedostala.  

Vrba to říci nemůže, ale musí vařit z toho, co na Letné má. Ostatně i jeho předchůdce Václav Kotal musel stavět hráče, které si sám do sestavy nevybral…   Třeba v létě dostane nový trenér alespoň nějakou možnost ovlivnit letenský kádr podle svých představ. Pokud ne, bude si nadále muset hrát na kouzelníka Žito.

Rekord navzdory brzké červené

Simovo brzké vyloučení po střetu s opavským gólmanem Digaňou za stavu 0:0 sice Slavii trochu zkomplikovalo život, ovšem Opava v Edenu dokázala, proč patří do druhé ligy. Přestože měla pár vteřin před koncem první půle míč na svých kopačkách, nabídla Slavii gól do šatny. A pak hned na začátku druhého poločasu kvůli penaltovému faulu inkasovala podruhé a kvůli druhé Kulhánkově žluté přišla i o tu přesilovku.

Takže si Slavia připočetla už šestatřicátý ligový duel v řadě bez porážky, čímž vyrovnala vlastní rekord z roku 2017. Tenkrát vedl mužstvo ještě trenér Jaroslav Šilhavý a jeho sérii ukončil v Edenu Slovan Liberec právě pod vedením dnešního kouče sešívaných Jindřicha Trpišovského.

Ten proti glasgowskému čtvrtku udělal v sestavě šest změn.

„Nebylo to jednoduché, ale zdůrazňovali jsme si, že jsme v jiné soutěži, že tady hrajeme o titul. A koncentrace na utkání byla v den utkání maximální,“ řekl Trpišovský o nedělním zápase s Opavou a pak se vrátil o tři dny zpět do Skotska a mluvil jen o tom, co zažil se Slavií v Glasgow. 

Mimochodem v duelu se soupeřem, kterého si tak přál.

Perfektní Hoškova analýza

K tomu, co se dělo ve Skotsku, se v Česku vyjádřil snad už každý, kdo se v téhle zemi o fotbal zajímá. Původně jsem k tomu nechtěl ani nic říkat, protože za mě původně vše řekl ve svém bravurním komentáři s názvem „Deset poznámek k postupu Slavie ve smrdutém odéru surovosti a rasismu“zástupce šéfredaktora Seznamu Zprávy Jiří Hošek, který v Británii delší čas žil a pracoval. Stačilo jen tuto jeho skvělou analýzu sdílet. 

Hlavně pak tyto jeho čtyři poznámky: 

„4) Obrovská chyba a pitomost Ondřeje Kúdely. Neměl za Kamarou vůbec chodit. Když si zakryjete ústa a něco soupeři v takové situaci šeptáte, asi se neptáte na to, kdy jede příští vlak do Berouna. Být ve vedení Slavie, ‚napařím‘ obránci pokutu jako hrom. I když nám to může připadat nespravedlivé, poškodil svůj klub a poskytl Rangers ‚únikovou cestu‘.

5) V české kotlině a ve Spojeném království, Skotsko nevyjímaje, panuje aktuálně veliký rozdíl v pohledu na rasismus. Obrovsky se liší vnímání citlivosti nešvaru. V situacích, jako je údajná Kúdelova rasistická poznámka pronesená vůči Glenu Kamarovi, platí v Británii spíš presumpce viny než naopak.

6) I při započtení bodu číslo 5 mi tón, v němž referují o zápase skotská média a samotní Rangers, připadá neadekvátní. Údajný rasistický incident přebíjí vše ostatní. Je tam bohužel cítit antivýchodoevropský narativ. To je také rasismus.

8) Rasismus do slušné společnosti nepatří. Ještě jednou se vrátím k odlišnému pohledu na rasismus v Česku a na Britských ostrovech. Dneska je slávistickým fandům neobyčejně nepříjemné, že ve Skotsku dělají z klubu a jejich obránce rasisty. Vzpomeňte si na to, jak jste onehdy hájili svého ‚kotelníka‘, když pořvával ‚M45 bez koriandru‘ na brankáře Nguyena. Nepřejte si, aby se tohohle rádoby ‚vtípku‘ domákli ve Skotsku…“

Kauza kvůli hooligans ještě vzrostla

Jenže to ještě Jiří Hošek nevěděl o tom, že „aféra Kúdela“  dál poroste a že hooligans hlásící se ke jménu Slavie roztáhnou transparent v angličtině, kde s píše o tom, že „Kamara je prostě n*gr“, a pošlou tuto fotku hrdě na sociální sítě.

Je správně, že Slavia podala hned trestní oznámení na neznámého pachatele a že v neděli, kdy byl shodou okolností Mezinárodní den proti rasismu, pustila do světa klubové video, v němž se slávističtí hráči různé národnosti v různých jazycích vymezují proti rasismu. Jenže fandové Rangers v tweetových odpovědích přesto dávají Kúdelovi na záda jmenovku „Racist“ a logo Slavie upravují na rasistický klub. 

Asi se nikdy nedozvíme, zda Ondřej Kúdela finského reprezentanta s africkými kořeny Glena Kamaru nazval zas**nou opicí (fu..king monkey), nebo zas**ným chlapíkem (fu..ing guy) čili z*rdem“, jak tvrdí slávista.

V anketě efotbalu Kúdelovi v tuto chvíli věří 56 procent (44 procent nikoliv). Je to hodně, nebo málo? Posuďte sami.

Dalších „Deset poznámek k zápasu Rangers-Slavia“

Přesto si i já tedy dovolím svých dalších „Deset poznámek k zápasu Rangers-Slavia“.

1)

Souhlasím s Jiřím Hoškem, že tak zkušený hráč neměl za Kamarou vůbec chodit. Kdyby fotbalistům Rangers vyčinil třeba Kuchta, který ležel do zemi a soupeři kopali nejen do balónu, ale i do něj, nedivil bych se, že sprostě nadává. Ovšem Kúdela už na konci první půle osvědčil klid a rozvahu, když otcovsky držel Olayinku, který se chtěl po jednom ze zákroků protivníka téměř rvát.  A i při šeptání Kamarovi do ouška byl Kúdela naprosto klidný, ať už mu říkal cokoli, bylo to řečeno s jasným rozmyslem. A jestliže mu řekl, že je z.rd, což přiznává, už za tento výrok se mělo vedení Slavie omluvit a svého hráče potrestat.

2)

Zprvu jsem si myslel, že mohlo dojít k přeslechnutí, zvlášť když přihlédneme k obecné (ne)znalosti angličtiny českých hráčů i trenérů v kombinaci se slovanským, resp. jihomoravským, přízvukem. Tak třeba „f..cking“ mohlo někomu znít jako „monkey“. Na druhou stranu Kúdela v roce 2014 působil v cizině (v kazachstánském Šymkantu) a mohl se lecčemu přiučit. Ale i kdyby došlo k přeslechu nebo hráči Rangers jen slyšeli, co slyšet chtěli, v každém případě bezprostředně reagovali jako by o rasistickou urážku šlo. Ostatně ze záznamu je slyšet, jak už na hřišti sudímu žalují, že to bylo „fu..ing monkey“.

„Měli jsme v týmu řadu hráčů tmavé pleti. Mnozí z nich vydrží odloučení od rodiny, jiné klima, odlišné kulturní prostředí i zpožděné výplaty, ale jakmile se dotknete barvy jejich pleti, reagují všichni nesmírně podrážděně, přesně tak, jak jsme viděli ve čtvrtek v Glasgowě,“ řekl efotbalu zkušený český klubový funkcionář.

3)

 Ani druhý náhradník brankář Slavie Přemysl Kovář věci moc nepomohl, když po zápase ještě z hráčské plochy telefonoval kamarádovi a sděloval mu, že jsou uvězněni na trávníku a nemůžou do kabin, protože Kúdela měl Kamarovi říct, že je „fu..king monkey“. Ano, slávistický náhradní brankář opravdu nijak nepotvrzuje, že to je pravda, ale ani toto Kamarovo tvrzení v tom rozhovoru, který jeho kamarád pustil na sociální sítě,  nijak nevyvrací. Což Slavii také může uškodit. 

Ale hlavně, Kovář byl v zápisu uveden jako jeden z náhradních brankářů. V době covidu sice hráči sedí místo na lavičce na tribuně, ale i tak: je možné si na zápas brát s sebou do kapsy mobilní telefon? A ještě s ním pak po utkání před návratem do zamčené šatny z plochy kamkoli telefonovat? Nemělo by si i tohle vedení Slavie a jeho realizační tým ohlídat?

4)

 A pak je tu  ještě několik dalších věcí. Když se moderátor České televize Pavel Čapek ze studia ptal Jindřicha Trpišovského, co že mu to trenér Rangers Steven Gerrard po utkání vlastně říkal, slávistický kouč tvrdil, že šlo jen o některé situace a zákroky na hřišti. Vím, že sám slávistický trenér přiznává, že moc anglicky neumí, což cítí jako svůj handicap, a že coby absolvent hotelové školy ovládá jen číšnickou němčinu.  Ale i tak musel Trpišovský Gerrardovi rozumět alespoň v tom, že mu celou dobu povídá o Kúdelovi a o jeho údajné rasistické urážce. Tady ještě asi byla snaha zahrát kauzu do autu. 

Až pak, o půlnoci, začaly přicházet do Česka zprávy o tom,  že byl Kúdela na chodbě surově zbit do krve. Zprvu to vypadalo, že ho napadli nějací domácí zřízenci, pak se ukázalo, že mu dal sám Kamara ránu pěstí a že slávista ještě stihl absolvovat antidopingovou zkoušku. Ani původní zprávy o tom, že Slavii při odjezdu ze stadionu musela asistovat policie, skotští policisté nakonec nepotvrdili. Určitě to byl pro slávisty velmi nepříjemný incident a zážitek, ale žádný krvavý horror se v útrobách Ibrox Parku asi také nekonal. 

5)

To předtím na hřišti byla situace vzhledem k tvrdé až surové hře Rangers asi horší. Tady opět souhlasím s Jiřím Hoškem, že to izraelský sudí zcela nezvládl, kdyby hned začal vytahovat karty, asi by se zápas takto nezvrhl. 

Ovšem nevěřím tomu, že by trenér Gerrard naváděl své svěřence, aby brankáře Koláře úmyslně zranili a nemyslím si ani, že vyloučený Kemar Roofe záměrně gólmana Slavie kopl do hlavy. Udělal to úplně špatně, neodhadl situaci, jsem ovšem přesvědčen o tom, že si myslel, že bude u míče dřív a že Koláře přehodí. Byl po zásluze vyloučen a měl by za svou nezodpovědnou a velmi nebezpečnou hru, kvůli níž vážně zranil protihráče, dostat pořádný trest.  Stejně jako několik jeho dalších spoluhráčů, kteří zápas vůbec neměli dohrát. To vše jde ale především za špatným rozhodčím, na Ostrovech se holt takhle někdy válčí, když to arbitr dovolí.

Souhlasím se Štěpánem Filípkem, který v úvodu svého sobotního komentáře v deníku Sport zdůrazňuje, že „Kúdelův slovní kontakt s Glenem Kamarou přivodily předchozí bezohledné a surové zákroky hráčů Rangers, ale pokud ze slávistových úst padla rasistická urážka, nešlo by ji tím, co jí předcházelo, omlouvat.“  

6)

Když už jsme u té rasistické akce chuligánů, pamatuje se ještě někdo na konec října roku 2018 a na zápas EL, v němž Slavia vyhrála v Kodani 1:0? 

„Odprezentovali jsme tu SKS jako bandu ožralých neandrtálců, příště už srdečné přivítání nečekejme. Nikdy jsem se necítil trapněji,“ smutně napsal po utkání na Twitter tehdejší generální sekretář Slavie Jiří Vrba. Reagoval tak na chování části fanoušků v  Kodani. Byl jsem tam osobně, tak to, bohužel, musím  potvrdit – a to ještě dánská policie byla snad nejmírnější a nejpřátelštější na světě…

V Dánsku bylo podle odhadů patnáct stovek slávistických fanoušků, už při pochodu od kodaňské radnice na stadion někteří hajlovali. Nepřístojnosti pokračovaly i v průběhu zápasu a gradovaly na jeho konci. Část osazenstva sektoru pro hosty se poprala mezi sebou, následně s pořadatelskou službou a mimo stadion i s policisty. Policie přímo u stadionu zadržela sedm fanoušků Slavie.

K situaci se tehdy vyjádřil i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík: „Do Kodaně napíšeme omluvný dopis. Máme skvělé fanoušky, nejlepší v Česku, ale chování některých jednotlivců je za hranou nejenfanouškovského, ale i lidského chování… Poprvé přistoupíme k zákazu trvalého vstupu na stadion.“

Pak už se ale o incidentu moc nemluvilo. Ovšem vzhledem k tomu, že již předtím, v létě roku 2017, byl sám Tvrdík po svých ostrých výrocích ohledně zápasu kvalifikace Ligy mistrů v Kyjevě potrestán od UEFA peněžitou pokutou, může být na slávisty i v případě kauzy v Glasgowě nahlíženo jako na recidivisty. O dalších pokutách za fanouškovské skandování „UEFA-Mafia!“ nemluvě.

Byť si o tom můžeme myslet cokoli, ano tohle nejsou zrovna kladné body před jednáním disciplinárky UEFA.

7)

Nemohu se zbavit pocitu, že slávisté, jejich fanoušci, ale ani některá tuzemská média, netuší, o jak velký průšvih, zvláště při přihlédnutí k výše uvedeným souvislostem a skutečnostem, v tomto případě může jít.

Odkazování se na to, že Rangers hráli surově, že zranili Koláře, že kopali do Kuchty, že Kamara dal po zápase Kúdelovi pěstí – a údiv,  proč se o tom také ve Skotsku nemluví a nepíše,  nepomůže. Protože rasistický, byť údajný a neprokázaný, výrok tohle všechno může přebít. Stejně jako to zcela zbytečně přebíjí zcela zasloužený velký sportovní úspěch o třídu lepší Slavie. Stačilo jen za stavu 2:0 a při vědomí hry proti devíti ještě pár minut udržet nervy na uzdě.

Mám ale obavy, že přílišné emotivní chování některých členů slávistického realistického týmu hráče na trávníku zrovna ke kýženému klidu a rozvaze nevybízí. Spíš naopak.

Fotbalově nemá Slavia momentálně v Česku konkurenci, mimo hřiště jsou ale patrné rezervy.

8)

Slávisté si potřetí v EL přáli jet do Británie. Trenér Trpišovský chtěl Manchester United, hráči málem rozhoupali letadlo, když se při návratu do Prahy dozvěděli, že je ve čtvrtfinále čeká Arsenal. Kroutil jsem nad tím nevěřícně hlavou.

Když pomineme sportovní hledisko a kalkul, že favoritovi je dobré se vyhnout a potkat ho až ve finále, je z toho patrné, že si slávisté, hráči stejně jako trenéři, ani den po incidentu v Glasgowě neuvědomili, co se ve Skotsku vůbec stalo. 

Kdyby si to uvědomili, tak by si přáli soupeře co nejdál od Británie. Dinamo Záhřeb, AS Řím nebo Granadu či Villarreal. Zvlášť, když vyšlo najevo, že Glen Kamara je odchovancem Arsenalu. Už teď je slyšet, že Slavii čeká v Londýně mediální i jiné peklo. A to pomíjím hlasy, že by UEFA měla slávisty z Evropské ligy vyřadit a poslat Arsenal rovnou do semifinále. 

Navíc má tahle kauza vliv i na celý český fotbal, který teď čekají tři důležitá utkání v kvalifikaci MS 2022. A v červnu pak odložené EURO se zápasy proti Skotsku v Glasgowě a proti Anglii v Londýně. Vedení FAČR a reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý aby si teď přáli, aby covid vyhnal šampionát z Britských ostrovů a přeložil tamní zápasy třeba do Německa.

Ondřej Kúdela, který je nyní kvůli své výborné jarní formě zaslouženě v reprezentaci, přestože v pátek 26. března oslaví své už čtyřiatřicáté narozeniny, se mohl těšit na vrchol své kariéry v podobě účasti na EURO. Teď ale aby Šilhavý zvažoval, zda kvůli Kúdelově nominaci neutrpí při zápasech ve Skotsku a Anglii celé mužstvo, na něž by se tak mohla přenést fanouškovská nenávist. Zvlášť pokud už budou v hledišti nějací diváci. 

9)

Jiří Hošek má velkou pravdu v tom, když píše o tom, že „v české kotlině a ve Spojeném království, Skotsko nevyjímaje, panuje aktuálně veliký rozdíl v pohledu na rasismus. A že se obrovsky liší vnímání citlivosti tohoto nešvaru.“

Je to cítit i v detailu, zatímco slova jako „zm.d“ či „zk..vený“ tuzemská média pečlivě vytečkují, rasistickou nadávku nejvyššího kalibru „ne.r“, kterou v Británii také přísně „cenzurují“, napíšou v Česku v plné „kráse“ a ještě to v úvodu svého článku vytuční.

To není záměr, zkrátka nám tady některá slova jako sprostá a nepřijatelná stále ještě nepřijdou. 

10)

Bojuji svými články proti nešvaru jménem rasismus v českém fotbale už dobrých třicet let. Pravidelně a často marně. Kdo se k mně z kolegů novinářů přidal? Štěpán Filípek, Karel Häring, Pavel Hartman, Luděk Mádl? Možná ještě někdo další, ale jinak to tu nikoho dlouho moc nezajímalo.

Házely se banány na žižkovského Chihuriho, křičelo se „Dejte banán opici!“ „Jude Slavie“ nebo„Polský židi“ – neustále do kolaLiberecký útočník Baffour Gyan, původem z Ghany, se ještě začátkem 21. století musel převlékat v kabině béčka. 

Tradičně je slyšet z tribun bučení na hráče černé pleti. Naposledy to vadilo plzeňskému Beaguelovi. Před časem jsme se i od expertů z policie dozvěděli, že pokřik „Jude Slavie“ se ani trestat nemusí. Co na tom, že proti tomu Židovská obec opakovaně protestovala?

Až v poslední době, po vzoru UEFA, začala i česká disciplinárka konečně za tyhle výlevy dávat nějaké pokuty. Ovšem, když si do hlediště vezměte nějaké ty prskavky z drogerie, dají klubu za zakázanou pyrotechniku stejně větší štráf. 

V žádném případě se nechci zastávat tvrdé až surové hry hráčů Rangers ani „chodbového boxera“ Kamary. Ať jsou řádně za své chování potrestáni. Ani nemíním obracet naruby zákon akce a reakce a důsledek za příčinu. Vskutku nevím, co Kúdela v Glasgowě řekl, nebo neřekl. Vím jen, že i toho svého „z.rda“ si měl tak zkušený hráč nechat od cesty. 

A souhlasím se Štěpánem Filípkem, když píše o tom, že falešně „vlastenecky“ by se seriozní média neměla chovat v případě „svých“ klubů  ani ve Skotsku ani v Česku. 

To bylo vlastně hlavním cílem těchto mých „deseti poznámek“.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

zdroj foto: lidovky.cz