Indonesie
Hattrick

Kúdela, Klíma a Ed Sheeran: Misionáři v Indonésii

Pro našince v hodně exotické zemi, v daleké Indonésii, má český fotbal své zastoupení. A dokonce v nejpopulárnějším klubu Persija Jakarta. Tvoří ho bývalý reprezentant Ondřej Kúdela a trenér brankářů Jan Klíma, bývalý ligový gólman (mimo jiné Příbram a Lázně Bohdaneč ), jenž naši státní hymnu poslouchal ve futsalové brance. Jsou to vyslanci českého fotbalu, misionáři.

Češi se ale dokážou přizpůsobit. I tito fotbalisté. Nejen co se týče sportu, ale i soukromého života. A oba se shodují, že Indonésie je nádherná země, ze všech pohledů. Exotickou štaci si přímo vychutnávají.

Za příchodem Čechů stál agent Feras Ali, který využil svých letitých kontaktů s německým vicemistrem Evropy z roku 1992 a bývalým trenérem Hamburgeru SV a Borussie Dortmund Thomasem Dollem. Ten má spolupráci s kolegy ze zahraniční v krvi. Asistent je Ital a atletický trenér Kypřan se skotskými kořeny. V lize je povolen počet čtyř cizinců na tým, ale jeden musí být z Asie. Fanoušci se lehce najdou, ostatně Indonésie s 17 508 ostrovy je typickou fotbalovou zemí. „Jsou to velice přátelští lidé,“ přiznává český legionář Ondřej Kúdela.

Fotbal je však dokáže pořádně rozpálit. Zvláště když je na pořadu derby s místním rivalem Persib Bandung. Vzdálenost mezi kluby je na indonéské poměry zanedbatelná – okolo 200 kilometrů, fanoušci se přemístí z místa na místo docela pohodlně rychlovlakem za čtyřicet minut. „Je to podobné, jako když Slavia jezdila do Ostravy na zápasy s Baníkem,“ přirovnal Kúdela. Bohužel v poslední době se zápasy těchto dvou rivalů hrají z bezpečnostních důvodů bez diváků.

A ani fotbalisté to nemají jednoduché. Rivalita je tak obrovská, že snadno přechází v nenávist a hráči Persije se proto dostávají na stadion uvnitř obrněných transportérů indonéské policie. V normálním autobuse by jim hrozilo napadení a ohrožení. „Není to nic příjemného,“ potvrzuje Kúdela. „Ale jinak to nejde,“ podřizuje se jiné fanouškovské kultuře. Bezpečnost především.

Koncert zničil stadion

Jakarta je metropole s deseti miliony obyvatel, klub Persija hrává na třech různých stadionech, přesto v části jarní sezony nemohla využít pro domácí střetnutí ani jeden. Víceúčelový Patriot Candrabhaga Stadium s kapacitou třicet tisíc diváků je momentálně v rekonstrukci. Stadion Jakarta international poničil koncert populárního britského zpěváka Ed Sheerana, jenž při svém turné zavítal i do Jakarty a 2. března stadion pro dvaaosmdesát tisíc diváků beznadějně vyprodal. Jenže desítky tisíc fanoušků zanechalo na hrací ploše následky, pro fotbalová klání zničující. Třetí stánek, který jakartský klub využívá, Gerola Bung Karno Stadium, známý více jako Mezinárodní, s kapacitou 77 193 diváků (v roce 1985 na zápas Jelung v. Persib přišlo rekordních sto padesát tisíc!) nejdříve dostal zabrat během mistrovství světa do 17 let a pak byl šetřen pro kvalifikační utkání reprezentace proti Vietnamu. Persija tak na něm hrát domácí soutěž rovněž nemohla.

Klubová střetnutí tak musela být…

Celý článek si přečtete v aktuálním čísle časopisu HATTRICK, který je právě na stáncích.