Pavel Tykač
Hattrick

KŘETÍNSKÝ VS. TYKAČ

Pražské derby bude mít nevídaný náboj! Slavii od „Číňanů“ koupil Křetínského energetický rival Tykač, ale nejde o jedinou změnu ve výpisu vlastníků českých fotbalových klubů. Po Slavii a Viktorii Plzeň hlásí nového majitele i Slovan Liberec a druholigový Vyškov. Brzy to možná potká Mladou Boleslav a Teplice a jedná se o prodeji Hradce Králové…

Stejně jako Daniel Křetínský (druhý nejbohatší Čech) vydělal i Tykač většinu ze svých miliard v energetice (polovinu svého současného majetku dokonce jen za předminulý rok), a kromě sportovní rivality mezi pražskými „S“ tak přenáší na ligové trávníky i tu byznysovou. V energetice sice podniká i poloviční vlastník Slovácka, společnost Solar Global, nebo majitel pražské Dukly Petr Paukner, ale blízkost, s jakou se potkávají Křetínský s Tykačem, je daleko těsnější než jen hranice oboru.

Na západě se oběma říká „fosilní hyeny“, neb si uhlí za zdroj svého bohatství vybrali v době, kdy už bylo jaksi jasné, že to z hlediska ESG a představ Evropské unie o zelených zítřcích není úplně komodita budoucnosti. Zelená transformace byla v plném proudu a západní firmy se svých „špinavých“ elektráren zbavovaly. Oni dva je začali ve velkém skupovat.

Tykač udělal svou první uhelnou investici v roce 2006, kdy koupil podíl ve firmě Czech Coal, jež na Mostecku těžila uhlí. Dnes vlastní miliardové uhelné doly a elektrárny v USA, Kanadě či Austrálii. Křetínský začal do energetiky investovat ještě o pár let dřív. Skupoval uhelné doly a plynové i biomasové elektrárny v Itálii, na Slovensku, ve Velké Británii, Irsku a Nizozemí a v Německu ovládl dvě pětiny celkové těžby uhlí.

Jaroslav Tvrdík a Pavel Tykač
Foto: Profimedia

I méně zeměpisně zdatní si nejspíš všimnou, že Tykačovy severoamerické a australské pánve se s Křetínského evropskými nejspíš nikde neprotínají. Jdou si z cesty. Možná i cíleně, protože naposledy se spolu kvůli cenám a dodávkám uhlí soudili osm let. Tehdy šlo o spory kvůli elektrárnám Opatovice teplárnám v Komořanech na Mostecku, které skončili veřejně nekomentovaným mimosoudním vyrovnáním. To bylo před Vánocemi v roce 2013. Uplynulo přesně deset let a oba globální uhlobaroni si „vlezli do dolu“ znovu – tentokrát ale ještě v daleko osobnější rovině. Tykač je dlouholetý slávista a jen těžko lze pochybovat o tom, že „Brňák“ Křetínský se za těch dvacet let do Sparty také bezhlavě nezamiloval.

Derby zkrátka bude ještě třaskavější než kdy dřív, přestože na přímou otázku ohledně rivality s Křetínským odpovídá Tykač vyhýbavě: „V naší rodině je každé derby mimořádnou událostí. A vždy chceme vyhrát,“ říká.

Na rozdíl od svého letenského rivala, jenž kdysi prohlásil, že do Edenu nikdy nevstoupí, by ale Tykač podpořit Slavii na Letnou klidně zašel. Klub přitom chce řídit podle „německého modelu“, kdy osobně – se synem Michalem a svým hlavním analytikem Janem Bejblem – povede dozorčí radu a bude se soustředit hlavně na strategické a finanční cíle. V čele představenstva si nechá Jaroslava Tvrdíka s více méně stejnými pravomocemi jako doposud a podle očekávání uvítá, když minimálně dalších šest let v Edenu setrvá i trenér Trpišovský. Co se týče sportovních cílů, titul bere jako samozřejmost. Ten musí být, ale zajímavě Tykač „přemýšlí“ o účasti v evropských pohárech. Zatímco na Spartě (a konec konců to bylo stejně i v Edenu) je už dvacet let hlavním cílem hrát Ligu mistrů, která zaručuje příjmy na úrovni půl miliardy korun za „poslední místo v základní skupině“, Tykač chce hrát stabilně Evropskou ligu, která je podle něj „ideální soutěží pro český klub“. Není se co divit, když právě nedávné úspěchy v nižších patrech evropského fotbalu vynesly Slavii na 32. místo klubového žebříčku UEFA, před velkokluby, jako je AC Milán, ale finanční odměny v Evropské lize jsou i při úspěšném tažení až do čtvrtfinále sotva poloviční oproti pouhé účasti v Lize mistrů. Tu by chtěl hrát „jednou za čas“…

Konec nutných prodejů

A právě proto jde patrně o Tykačovo nejzásadnější vyjádření. Na peníze, které Slavia vygeneruje, nebere ohled. Zjednodušení ve stylu „bude mu šedesát, Slavii miluje a má 200 miliard“ v tomto případě zřejmě opravdu platí…

Celý článek včetně Tykačových plánů se Slavií si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích.