Blogy,  Články,  Domácí fotbal

Kotal ve Spartě je dobrá volba. Konečně zas inženýr v čele týmu. Fotbal jen nejen pro „mladý“, ale i „pro chytrý“

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY. Konečně udělali ve Spartě něco dobrého. Nový trenér letenského týmu Václav Kotal, který předtím vedl třetiligové béčko, je správná volba, byť tomuto zkušenému koučovi bude letos už 68 let. No vlastně právě proto. Ukazuje se, že český fotbal nemusí být jen pro „mladý“, kteří se naučili o svém sportu a profesi vzletně mluvit a mnozí jim to často naivně „baští“, ale i pro „starý“ a hlavně „chytrý“. Po inženýru Jaroslavu Hřebíkovi a doktoru práv Františku Ciprovi vede jedno z pražských „S“ konečně opět inženýr (ekonomie) Kotal.

Jen to měli na Spartě udělat už po neúspěšnému podzimu, aby zkušený kouč mohl s týmem absolvovat i zimní přípravu, kterou by si postavil k obrazu svému. Takhle bude muset „opravovat“ mužstvo za pochodu.

Kotal? Nikdo chytřejší v kabině není

Jmenovat Václava Kotala v jeho 67 letech věku do funkce hlavního kouče fotbalistů Sparty po úterním odvolání Václava Jílka (konečně se bafíkům na Letné rozsvítilo v hlavách) není vůbec špatně. Stejně je to jen na přechodnou dobu. Naopak, to je zkušený trenérský mazák, přísný, Spartu má pod kůží, který si vždycky věděl rady ve třetí i v první lize, chlap s autoritou, bývalý výborný hráč,“ souhlasil na Facebooku i pamětník a náš bývalý kolega z magazínu HATTRICK Pavel Skramlík.

Navíc je to odborně i lidsky jeden z nejinteligentnějších trenérů a fotbalistů, jaké jsem potkal. A nepodělá se z klubového vedení, takový byl vždycky. Jako mladý novinář jsem ho začal sledovat, když mu bylo jedenadvacet let, hrál za áčko Sparty a studoval ekonomii, má diplom inženýra z VŠE. Když se v sezoně 1974/1975 Sparta řítila (a zřítila) do druhé ligy, tak hráči na Letné sepsali petici proti trenérovi Ivanu Mrázovi, který s týmem vyváděl psí kusy. Bafíci si dlouho lámali hlavu, kdo byl tvůrcem textu té petice, protože byla brilantní a přesvědčivá. Nakonec se někomu rozbřesklo: Jasně, to může být jedině Kotal, nikdo chytřejší v kabině není. Byl sice nejdřív potrestaný, Sparta stejně spadla, ale Kotal pak hrál za Spartu ještě dalších sedm let. Až ve třiceti letech přestoupil do Hradce. Tomu se z těch s*aček na Letné kolena nerozklepou. Vedení aspoň logicky uvážilo, že je nesmysl, aby ‚novátor‘ Jílek vedl tým ještě v neděli v Olomouci, kde působil a bydlí,“ dodal Skramlík.

Nedoceněná práce v Brně

Ano, Václav Kotal je dobrá volba. Jako trenér v Brně odvedl výbornou práci, která nebyla doceněna. Dokonce vytáhl tým složený hlavně z „no name hráčů“ na šestou příčku. Po jeho odchodu šla Zbrojovka opětovně „do kytek.“

Třeba Sparta nebude hrát dvakrát líbivý fotbal, třeba se s novým koučem více zaměří na defenzivu, ale myslím, že časem bude víc bodovat.

Více na eFotbal.cz