Ligová procházka Pavla Procházky

Klusáček má pravdu, liga je neregulérní. Řídil ji Berbr přes nadále aktivní sudí. A klokany hygiena nechránila

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Jelikož tentokrát nehrála kvůli opavské karanténě Sparta a Slavia po nepříliš výrazném výkonu ve vršovickém derby zdolala v Edenu klokany (2:1), vedou červenobílí před letošním posledním kolem ligu zase o pět bodů. Před Viktorií, s níž se ve středu (17 hodin, O2 TV Sport) v Plzni střetnou, dokonce o dvanáct bodů. Sparťany už o den dříve, v úterý, (také 17 hodin, O2 TV Sport) čeká druhý šlágr 14. kola. Jakési opakované finále MOL Cupu z července, z něhož sudí Královec udělal na Berbrův pokyn „suchej hajzl“ a zařízl houževnatý Liberec (2:1).

Nejvíc se ale stále mluví o tom, jak testy v pondělí a v úterý poslaly do karantény kvůli devíti falešně pozitivním výsledkům Slavii, které tak odpadl středeční duel ve Zlíně, a pak najednou při dalších testech bylo vše v pořádku. Takže se vršovické derby mohlo v neděli hrát. Ovšem s tím, že Bohemians měli v nohou vložený duel s Příbramí (2:1).

Hádka na dálku: Klusáček vers. Tvrdík

To, co se dělo v týdnu, narušilo podle mého regulérnost ligy,“ odkazoval po zápase trenér klokanů Luděk Klusáček právě na odložené utkání červenobílých ve Zlíně. Zatímco Opava zdecimovaná covidem-19 ještě víc než slávisté v Liberci hrát musela (0:2) a zelenobílí proti Příbrami rovněž nastoupili.

„Regulérnost soutěže byla narušena a vedení Ligové fotbalové asociace by se tím mělo zabývat,“ prohlásil Klusáček jak v televizním rozhovoru bezprostředně po utkání, tak potom při online tiskové konferenci.

Nechápu, jak je možné, že si někdo nechá udělat jedny testy, pak druhé a třetí. A třeba i páté, nevím, než se dobere negativního výsledku. Já byl testován pozitivně, a i když jsem netrpěl žádnými příznaky, dostalo se mi odpovědi, že další test podstoupit nemohu. Stejné to bylo i s hráči, kteří také na další testy nemohli,“ přidal osobní zkušenosti. Na rozdíl od něj mohli fotbalisté Slavie opakované testy podstoupit.

Na tuhle kritiku na svém oblíbeném Twitteru okamžitě ostře zareagoval slávistický boss Jaroslav Tvrdík.

„Trenér Bohemians dnes napadl regulérnost ligy a zpochybnil integritu Slavie. Mohu se Bohemians zeptat, zda je pravda, že mají podobnou zkušenost, také byli pozitivní, opakovali testy a příčinou se ukázala kontaminace laboratoře ze strany laboranta? Budeme jen rádi, když se i LFA připojí k šetření orgánů hygieny a akreditace. Nás to obrovsky poškodilo. Jestli kdokoliv vidí výhodu v tom, že týden netrénujete a chodíte po testech,“ rozčiloval se Tvrdík.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský nejprve nechtěl Klusáčkovy výroky komentovat, ale pak to přece jen udělal: Tři dny jsme si mysleli, že jsme pozitivní, měli jsme obavy, že jsme nakazili své blízké, mnozí už rušili svátky a Vánoce. Jestli si někdo myslí, že to bylo příjemné, tak to se plete.“

Rozdílný metr jedné hygienické stanice

Příjemné však pro Slavii, připomínající minulý týden podle Trpišovského polní nemocnici MASH, bylo odložení vloženého zápasu ve Zlíně. A kouč Bohemians Klusáček, mimochodem bývalý hráč Slavie, má pravdu v tom, že když v podobné situaci s mnoha nakaženými byl jeho tým, musel hrát a do karantény nešel.

O Opavě v Liberci rozhodovala jiná krajská hygienická stanice, ovšem Bohemku i Slavii, jejichž stadiony od sebe ve Vršovicích dělí dvě tramvajové zastávky, má na starosti stejná, tedy pražská hygienická stanice. Proč postupovala jinak?

Není divu, že se pak i v případě covidu nevěřícím fanouškům nabízejí orwellovské otázky o tom, že jsme si sice všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější. Nebo ty o silnějších psech.

Berbrovi „tanečníci“ stále na „parketu“, jeden z nich pomohl Plzni

Ovšem česká liga je dlouhodobě neregulérní z více důvodů. Třeba tím, že na některých utkání je přítomen VAR a na některých stále ne.

A hlavně kvůli tomu, že nejvyšší soutěž přes své sudí řídil bývalý místopředseda FAČR Roman Berbr. Ze tří rozhodčí (Ardeleanu, Královec a Rejžek), kterým podle zjištění policistů uděloval rozkazy, jak mají zápasy řídit, už nikdo nominaci na ligové utkání nedostal. Konečně. Ovšem další jeho oblíbenci (Lerch, Blažej, Hock, Orel), včetně „tanečníků“ z jeho plzeňských plesů (Franěk, Berka, Ginzel) nadále na „ligovém parketu“ pravidelně účinkují.

Franěk nyní pískal Slavii proti Bohemians a trenéru červenobílých Trpišovskému se jeho výkon nelíbil natolik, že za kritiku arbitra dostal žlutou kartu. Stejně byl napomínán kouč Slovácka Svědík, jehož pro změnu při střetnutí s Plzní (4:0) štval sudí Ginzel. Ten sice musel za dvě žluté karty vyloučit plzeňského Havla, ovšem další dvě vyloučení viktoriánům před středečním zápasem se Slavií odpustil, hlavně Limberský měl jít ven, když po čtvrtém inkasovaném gólu vztekle mrštil balon po Patriku Šimkovi ze Slovácka. V tomto případě má disciplinárka šanci pochybení Berbrova oblíbence s píšťalkou ještě napravit.

Poslední letošní kolo rozhodne o tom, zda před krátkou přestávkou (liga se kvůli covidovému zpoždění zase rozjede už v půlce ledna) povede Slavia před Spartou o osm, šest, pět, tři nebo dva body. Kromě úterního duelu Sparty s Libercem o tom rozhodne středeční zápas Plzeň – Slavia.

V derby s Bohemians jsme si to udělali těžší neproměňováním šancí, z hlediska technických dovedností jsme podali špatný výkon. Ztráceli jsme balony kvůli své ukvapenosti a nervozity. Naši hru zklidnil až příchod Traorého,“ nebyl po hubené výhře nad Bohemkou spokojen trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Před utkáním v Plzni slávisté formu příliš neprokázali. „Každý zápas se hraje o tři body, tak se na to musíme koukat a nehledět na to, jaký je rozdíl v tabulce. Ve středu bude jedno, jestli máme před Plzní nějaký náskok, nebo ne. Považuji Plzeňské za silného protivníka. Hrají doma, kde jsou silní a moc tam neprohrávají. Budou mít možnost ten dvanáctibodový náskok snížit. Rozhodovat bude kvalita na hřišti, a ne to, jaký byl bodový rozdíl před zápasem,“ dodal Trpišovský.

Končí slavná éra Viktorie Plzeň?

Plzeňský trenér Adrian Guľa po čtyřgólovém debaklu na Slovácku mluvil o tom, že jeho celku chyběl důraz a týmovost. Co se přihodilo po slavném vítězství nad Teplicemi (7:0), které se podle slovenského kouče mělo stát pro Západočechy zlomem a vybuchlou bombou?

Když si Guľa po jednom z gólů s plzeňským ředitelem Adolfem Šádkem ťukli při nadšeném výskoku hrudníky, měl člověk pocit, že Viktorka právě vyhrála Ligu mistrů. Slovácko ale záhy potvrdilo, že plzeňská výhra nad odevzdanými Teplicemi, jež závěr utkání evidentně vypustily, byla hodně matoucí. Hovoří se o tom, že v mužstvu jsou rozpory, že někteří hráči proti Teplicím zabrali hlavně proto, že se bojí příchodu přísného kouče Petra Rady. Jiní to údajně zase v neděli v Uherském Hradišti měli bojkotovat, fámy a spekulace se různí.

Takže se v médiích objevují ankety na téma, který trenér by měl Guľu v zimní minipřestávce nahradit.

Jak už jsem odpověděl na Twitteru, podle mého názoru ten, který se smíří s faktem, že zatčením Romana Berbra slavná éra Viktorie Plzeň s koncem druhé dekády 21. století může rovněž skončit. 

To neznamená, že Plzeňští nemohou ve středu proti Slavii zažít své další dílčí vzedmutí a po Spartě doma na podzim porazit i druhé pražské „S“. Zvlášť, když červenobílí vypadají hodně unaveně. Ovšem ojedinělé domácí úspěchy k cestě za vrcholnými metami nestačí, chce to pravidelně bodovat i venku. A to je za dané konstelace, když ještě nedávno fotbalově nejsilnější Západočech místo ve svém luxusním VIPu sedí v neútulné vazební cele, v české nejvyšší fotbalové soutěži obtížné.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK