Hattrick,  Ligová procházka Pavla Procházky

Kdyby šla Slavia až do konce května do karantény, stala by se již nyní potřetí za sebou českým mistrem

Pamatujete, jak loni touto dobou pražské Slavii pomohl covid? Jarní start ji v roce 2020 vůbec nevyšel, z prvních čtyř zápasů byly dvě porážky, získala jen čtyři body a Plzeň šestnáctibodový náskok sešívaných velice rychle stáhla na poloviční, osmibodový. Pak přišel covid, od půlky března do konce května ligu zastavil, červenobílí se dali dohromady a v pohodě dokráčeli k titulu. 

Letos na jaře Vrbova Sparta rovněž po remízách červenobílých v Příbrami a v Teplicích stáhla své dvanáctibodové manko na osmibodové, jenže i ji zastavil v rozletu covid, resp. karanténa.  A když z ní konečně vyšla a porazila v dohrávce suverénně Příbram (4:0), padlo to pro změnu na Plzeň, tudíž se sobotní letenský šlágr nekonal.

Slavia mezitím i s náhradníky v sestavě před čtvrteční skotskou odvetou Evropské ligy s Rangers v neděli suverénně vyhrála díky dvěma gólům a skvělému výkonu Rumuna Stancia v Jarolímově Mladé Boleslavi 3:0. Takže vede před Spartou o čtrnáct bodů. 

A i kdyby Letenští zvládli své těžké dohrávky v Jablonci a s Plzní na sto procent, sníží rozdíl jen na výchozích osm bodů. Zvlášť z psychického hlediska je ten náskok pro slávisty dobrým polštářem.  Kdyby Sparta hrála, vítězila a  bodově na slávisty tlačila, byli by v nedělních večerních duelech pod větším tlakem. Takhle je to docela pohoda. 

V nedohrané soutěži rozhoduje podíl

Slavii chybí do květnového konce ligy (29.5.) ještě jedenáct kol, to je 33 bodů ve hře. Ovšem kdyby se nyní dostala do závěru do dvouapůlměsíční covidové karantény (a obětovala by tak třeba MOL Cup, případně EL), stane se již potřetí za sebou českým mistrem.

Jak to? V covidové sezoně 2020/2021 se totiž v soutěžním řádu píše: „V případech, kdy z důvodu mimořádných okolností k datu ukončení soutěžního ročníku nebudou odehrána všechna plánovaná soutěžní utkání dané soutěže dle Rozpisu soutěží, a všechna družstva v soutěži tak neodehrají stejný počet utkání, rozhoduje o pořadí jednotlivých družstev nikoliv dosažený počet bodů, ale postupně vyšší podíl z počtu bodů a počtu odehraných soutěžních utkání (takto vypočtený koeficient zaokrouhlený na tři desetinná místa se považuje za počet bodů) a další pravidla stanovená Přílohou 6 Soutěžního řádu.“

Vtip o vysunutém hygienikovi

Slavia v dosavadních třiadvaceti zápasech devatenáctkrát vyhrála a jen čtyřikrát remizovala (loni v Ďolíčku s Pardubicemi a s Brnem, letos v Příbrami a v Teplicích). Získala tak z možných 69 celkem 61 bodů. To dělá 88,405 procenta. Druhá Sparta ve svých jedenadvaceti duelech zatím nasbírala 47 bodů, kdyby vyhrála všech svých zbývajících třináct utkání, měla by koncem května 86 bodů. Bez utkání se Slavií 83 bodů, to je „jen“ 83,838 procent. 

Covidově už je tedy dnes Slavia nedostižná.  Dříve se říkalo, že je v krizové situaci třeba nastoupit s vysunutým pokladníkem. Dnes by se řeklo, že by bodl vysunutý hygienik či hygienička, kteří by jen razítkovali příslušná karanténní opatření. Samozřejmě je to vtip a velká nadsázka. 

I když třeba nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová dokázala ještě coby šéfka moravskoslezské krajské hygienické správy kvůli jednomu nakaženému náhradníkovi SFC Opava v červenci zrušit celou nadstavbu ligové soutěže o záchranu i následnou baráž, zachránila v nejvyšší soutěži všechny sestupující a rozšířila ji výjimečně na osmnáct klubů. „Zařídila“ svým verdiktem také, že oficiálně nelze určit výsledky Fortuna:ligy 2019/2020, jen jejího mistra, a zrušila pro ročník 2020/2021 nadstavbu. Jedním vrzem. Takže pozor, v pandemickém Česku lze takřka všechno.

Skvělý Stanciu na jaře září

Jinak Slavia svou jasnou výhrou v Boleslavi potvrdila hned několik věcí:

1. že Nicolae Stanciu je na jaře roku 2021 vskutku ve velké formě,

2. že stopeři Kúdela s Delim by mohli zápas v Glasgowě zvládnout,

3. že brankář Kolář umí i vybíhat a nedělat zbytečné kiksy,  když se po oprávněné kritice správně koncentruje,  

4. že Tecl dá dnes gól už jen Karlovým Varům a místo něj by spíš měli dostávat šanci mladíci,

5. že Jarolímova Mladá Boleslav sice předtím dvakrát konečně vyhrála, ale víc než na záchranu to stačit nebude.

Zaujal ovšem především Nicolae Stanciu, o jehož nedělním starti po prvním utkání s Rangers byly určité obavy. 

„Nico hraje v dobrém rozpoložení, vyhovuje mu spolupráce s Provodem, celkově mu sedí spoluhráči okolo něj. Velice mu pomáhá, že neodlítá do Rumunska na nároďák, že je celou dobu s týmem. To mu dělalo velké problémy hlavně loni na podzim, kdy byly dlouhé srazy. Má body. Je šikovný s míčem, ale potřebuje kolem sebe i ostatní, svou formu prodává góly. Oba góly byly nádherné. Těžko vybírat, který byl hezčí. Hlavně při druhé brance ale ukázal, že je to výjimečný hráč na českou ligu, všichni bychom si měli vážit toho, že tu takový hráč je. Všem lidem se na něj hezky dívá. Ale nechtěl bych mluvit jen o něm, kluci hráli skvěle, bylo tam víc dobrých výkonů,“ chválil rumunského reprezentanta slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Vypadá to na trio Příbram, Opava, Brno

Boj o záchranu? 

Poslední Starkova Příbram (12 bodů) sice před měsícem slavně remizovala 3:3 se Slavií a pak 0:0 v Opavě, ovšem poté čtyřikrát prohrála – 1:4 se Slováckem, 0:2 s Libercem, 0:4 na Spartě a na 0:5 v Ostravě. Čtyři zápasy, žádný bod, skóre 1:15. Není divu, že byl hlavní trenér Pavel Horváth i se svými kolegy odvolán. Opavané (15 bodů) sice v sobotu slavně zvítězili nad nováčkem z Pardubic 1:0, ale stejně si nějak nedovedu představit, že by spadl někdo jiný než trio Příbram, Opava a Zbrojovka Brno (rovněž jen patnáct bodů).

Teplice (22) a Mladá Boleslav (19) s novým vedením asi do druhé ligy nepůjdou. Jedině snad, že by se do sestupových vod ponořila Karviná, která v novém roce 2021 vyhrála z devíti utkání jen jednou (6. února 3:1 doma nad Opavou). Jenže ta má z loňska „nasysleno“ – celkem 26 bodů, to je o čtrnáct víc než Příbram a o jedenáct víc než Opava s Brnem. 

Opravdu nevím, jak se z toho ty tři poslední kluby mohou vyhrabat. Na druhou stranu je ve hře ještě 33 bodů v jedenácti kolech.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

zdroj foto: SK Slavia Praha