Blogy

Kdo tvrdí, že Souček neměl být vyloučen, měl by i uznat, že Sparta neměla kopat penaltu za to, že se olomoucký Zmrzlý ukopl

Víkendové verdikty fotbalových rozhodčích vzrušily fanoušky Premier League i české Fortuna:ligy. Hodně se mluvilo především o prvním vyloučení v kariéře exslávisty Tomáše Součka v dresu West Hamu v nastavení sobotního duelu PL na hřišti Fulhamu (0:0). A také o první sparťanské penaltě v nedělním utkání F:L Olomouc-Sparta (2:3), k němuž došlo za stavu 2:1 pro domácí, kdy hráč Sigmy Zmrzlý, který měl míč v držení, při snaze odkopnout balon do bezpečí trefil ve vlastní šestnáctce útočníka hostí Kozáka, jenž ho atakoval. Většina příznivců včetně kapacit typu Linekera tvrdila, že Souček vyloučen být neměl, že trefil Srba Mitroviče ve službách Fulhamu nešťastně a neúmyslně a že necitlivý sudí Mike Dean to měl poznat.

Zajímavé ale je, že řada lidí zastávajících se Součka zároveň tvrdí, že sudí Franěk po zhlédnutí videa nařídil první sparťanskou penaltu proti Sigmě správně, byť jeho původní verdikt byl stejně jako v případě Brita Deana opačný. Já naopak říkám, že to byly v podstatě podobné situace, potrestaný hráč (v olomouckém případě i mužstvo) jednal neúmyslně a dostal se do celé šlamastyky zjevně nevinně a nechtěně. Takže logicky: kdo tvrdí, že Souček neměl být vyloučen, měl by také zároveň uznat, že ani Sparta neměla kopat penaltu za to, že se olomoucký Zmrzlý nechtěně ukopl.

VAR je vynikající věc, ale nemůže být brán jako alibi

Nyní je „in“ dávat vinu systému VAR, který prý takové verdikty způsobuje a umožňuje. Na rozdíl od kritiků VARu jsem ale přesvědčen o tom, že to je velký pomocník moderního fotbalu a jestli ho někdo viní z toho, že kazí fotbal, klasicky si plete následky s příčinami a opomíjí zákon kauzality. Což je ostatně v této zemi oblíbenou činností, a to nejen ve fotbale. 

Celou Úterní ránu Pavla Procházky si lze přečíst exkluzivně na serveru eFotbal – https://www.efotbal.cz/clanek-219837-Kdo-tvrdi-ze-Soucek-nemel-byt-vyloucen-mel-by-i-uznat-ze-Sparta-nemela-kopat-penaltu-za-to-ze-se-Zmr.html !

zdroj foto: Planet Football