Ligová procházka Pavla Procházky

K nevíře: v lize už zase rozhodují průšviháři z derby Orel s Fraňkem! Dobře, že se i FAČR vzepřela pokrytcům z FIFA

Až čtvrté jarní ligové kolo se odehrálo  kompletní – bez covidových, virózových či meteorologických odkladů. Jelikož ale Viktoria Plzeň i Slavia udělila východočeským klubům, Pardubicím i Hradci Králové, příděly v podobě jasných výher 4:0 a 5:1, a třetí Sparta porazila na pražské Letné Zlín 2:0, téměř nic se nezměnilo.  Teplice sice poprvé na jaře nevyhrály, ovšem i remíza 0:0 v Olomouci je pro ně cenná. Zvlášť když Bohemians doma prohráli s Baníkem Ostrava 0:2, a spadli tak do sestupově barážových vod. Z nich je ale z F:NL může díky účelově podivnému výkladu vedení LFA zachránit i béčko Sparty, pokud se tedy na jaře udrží na postupovém místě. 

Klid před bouří v podobě derby

Jak už bylo řečeno, co se týče silné trojky, byl o posledním únorovém víkendu v lize klid před bouří, kterou lze očekávat v neděli 6. březnu v Edenu při dalším, tentokrát ligovém derby Slavia-Sparta (18.00, O2 TV Sport). Poslední dvě vyhrála po dlouhé slávistické sérii Sparta.

V tom minulém pohárovém, ve čtvrtfinále 9. února 2022 Slavia podlehla Spartě 0:2 a stěžovala si na to, že za stavu 0:1 ve 21. minutě nevyloučil velmi slabý sudí Orel sparťana Wiesnera a že nenařídil penaltu za jeho úder do Plavšičova podbřišku v šestnáctce. Příhodova komise červenobílým, ovšem už za nezájmu médií, dala při svém zevrubném hodnocení v pondělí 14. února za pravdu. Orel i VAR Franěk byli potrestání stopkami.

Pane Příhodo, takové tresty jsou k ničemu!

Jenže již v předminulém kole, v neděli 20. února, dělal Pavel Franěk videorozhodčího při utkání Mladá Boleslav-Liberec (3:3) a i v sobotu byl jako VAR delegován na podještědské derby Liberec-Jablonec (1:1), navíc spolu s asistentkou Ratajovou, s níž společně pohárové derby ovlivnili. A Pavel Orel dělal pro změnu VAR v sobotním duelu Bohemians-Baník Ostrava (0:2)…. 

Vím, že máte málo lidí, pane Příhodo, předsedo komise rozhodčích. Ale to je na houby – takovéhle tresty. To ať u toho VARu klidně sedí jen jeden člověk, nebo vůbec nikdo, než tohle. Neschopný Orel měl už dávno vyletět z listiny a nedůvěryhodný Berbrův oblíbenec Franěk s ním. 

A jiného Berbrova chráněnce a dalšího ochotného účastníka „Náčelníkových“ plzeňských plesů Berku, který např. v ligově nadstavbě ročníku 2018/2019 nechutně v utkání s Jabloncem připískával Plzni (2:1), vetuje po podzimním ligovém derby (0:1) na Letné Slavia. Proč? Kvůli tomu, že jak rovněž konstatovala ve svém rozboru komise rozhodčích, sice v tomto derby správně vyloučil stopera červenobílých Ousua, ale nechal na hřišti podobně faulujícího sparťana Pavelku.

I proto se mluvilo o tom, že by nedělní derby Slavia-Sparta měli pískat cizinci. Původně navrhované Němce zastavil covid a vysoká cena, ještě minulý týden se mluvilo o Polácích.

Mimochodem na zmíněnou praxi nestejného metru poukazují fanoušci i na Facebooku. Třeba při nedělním utkání Sparta-Zlín (2:0).

Bylo zcela správné, že trapný filmařský Vukadinovičův pokus o penaltu byl v úvodu utkání odhalen VARem a zlínský hráč dostal žlutou kartu. O pár minut později přišel podobný pokus sparťanského Haraslína. I zde VAR reagoval správně, ale žlutou kartu rozhodčí Machálek už Haraslínovi neukázal. Praxi „tzv. silnějších psů“ (hlavně v případě zmíněné silné trojky Slavia, Plzeň, Sparta), co si v lize stále užívají, by Radek Příhoda měl také rázně utnout. 

Poláci šli příkladem, na rozdíl od zbabělců z FIFA

Jinak v hlavách většiny hráčů i fanoušků rezonovala o víkendu situace na Ukrajině. 

Líbil se mi hlavně přístup Poláků, kteří mají hrát proti Rusku semifinále baráže 24. března 2022 jako první.

Jak píšeme i na jiném místě: „Dost řečí, je čas jednat. Vzhledem k eskalaci agrese Ruské federace na Ukrajině tým Polska neplánuje odehrát zápas play off proti týmu Ruska,“ oznámil šéf polského svazu Cezary Kulesza už v sobotu dopoledne. Ještě v sobotu se k Polákům přidali Švédové, případný protivník pro finále. Jejich semifináloví soupeři Češi se k nimi pak připojili v neděli dopoledne.

Přesto vedení FIFA  po vzoru dalších alibistů z MOV stále ještě trvá na účasti Rusů v baráži MS 2022, jen s tím, že musejí hrát na neutrální půdě, bez své vlajky a hymny.  A že když se situace na Ukrajině nezlepší, tak možná…

Jak se může s takovým odporně alibistickým postojem FIFA a UEFA situace na Ukrajině asi tak změnit? Leda tak k horšímu.

„Rozhodnutí FIFA je naprosto nepřijatelné. Nemáme zájem se účastnit hry na přetvářku. Náš postoj zůstává stejný: polský národní tým nebude hrát proti Rusku, ať se jejich tým bude jmenovat jakkoliv,“ napsal šéf polského svazu Cezary Kulesza na Twitter. 

„Výkonný výbor FAČR schválil na svém mimořádném zasedání v neděli 27. února jednomyslné rozhodnutí, že česká národní reprezentace v žádném případě v baráži kvalifikace MS 2022 nenastoupí do případného utkání proti výběru Ruska. Na postoji FAČR a fotbalové reprezentace Česka se nic nemění ani po rozhodnutí Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) nechat hrát Rusko na mezinárodní úrovni, ale na neutrální půdě, bez vlajky, hymny a pod hlavičkou Fotbalové unie Ruska,“ dodal Petr Fousek, předseda FAČR.

K bojkotu se nově připojila i Albánie, která by měla proti Rusku nastoupit 2. června 2022 v základní skupině Ligy národů v Tiraně. Odveta by se měla hrát 13. června podle rozhodnutí UEFA na neutrální půdě.  „Albánie se nezúčastní žádných sportovních utkání s Ruskou federací, dokud neskončí okupace Ukrajiny,“ prohlásil jasně albánský ministr zahraničí Olta Xhacka.

Čekat, až se situace na Ukrajině zlepší a pak rozhodnout? Co to je? Rusko už mělo být dávno, tedy ihned,  vyloučeno z baráže MS 2022 a mělo mu být pozastaveno členství ve FIFA, stejně jako v UEFA. Co to je, že v pátek, druhý den ruské invaze na Ukrajinu, v Nyonu v pohodě bez sankcí losovali Spartak Moskva v osmifinále Evropské ligy? Vedoucí představitelé UEFA a FIFA, to jsou vskutku vybraní pokrytci a zbabělci. Aby se z toho svého sponzorského Gazpromu nepodělali…

Jak napsal do příštího čísla magazínu HATTRICK  kolega Tomáš Benda: „FIFA a UEFA dlouhodobě ukazují, že jediné, o co jim jde, jsou peníze. Že čtyřicet milionů eur ročně od ruského polostátního Gazpromu je cena za důstojnost jejich představitelů. A jejich kolovrátek o tom, že ‚politika do fotbalu nepatří‘, je jen ubohá kamufláž, pod kterou se to všechno snaží schovat. Budu hodně překvapený, jestli se nakonec k něčemu ‚většímu‘ odhodlají. A řešení á la MOV, že sportovci nereprezentují Ruskou federaci, ale Ruský olympijský výbor, neberu.“

Jakobíni, kteří se třásli před Putinovým přítelem

Zlatá slova. Na druhou stranu nejsem příliš nadšen z rádoby r(f)evoluční aktivity některých „jakobínů“ v českém fotbale v posledních dnech. Zviditelňovat se prostřednictvím situace na Ukrajině mi nepřijde zrovna nejvhodnější.

Zvlášť pokud by v čele těchto aktivit měli vystupovat funkcionáři, kteří do poslední možné chvíle sloužili Berbrovu vedení FAČR a ochotně moderovali „cinklé“ valné hromady. Jen pro připomenutí, na jedné z nich, koncem roku 2017 nechutně agresivně, navíc  zcela v duchu „Náčelníkovy“ podpory, vystoupil a vyhrožoval samozvaný místopředseda UEFA Grigorij Surkis, označovaný za blízkého přítele Vladimira Putina.   

P. S. V pondělí večer byly nakonec ruské fotbalové kluby i reprezentace  vyloučeny z mezinárodních soutěží. Ve společném prohlášení o tom informovaly organizace FIFA a UEFA. Ruský mužský výběr tak nebude například soupeřit v baráži o mistrovství světa.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK