Hattrick

Julínek a VAR odložili Slavii oslavy. Hrozí neregulérní souběh závěru ligy s pohárem. Záměr, či hloupost?

„Taková poloviční radost,“ pravil trenér Slavie Jindřich Trpišovský po bezbrankové remíze Slavie na hřišti Bohemians. Ta sice znamenala rekord v počtu ligových zápasů bez porážky (41),  ovšem také odložení slávistických oslav 21. titulu celkem a třetího v pořadí. Sešívaným chybí v posledních pěti kolech získat jediný bod z patnácti, které jsou k dispozici. Ten mohou v Edenu získat v neděli 2. května ve šlágru 30. kola proti Viktorii Plzeň (19,30 hodin, O2 TV Sport). Pokud ale těsně předtím Sparta nevyhraje v Liberci (17.00 hodin, O2 TV Sport), budou červenobílí slavit už před výkopem.

Za to, že tomu tak nebylo už poslední dubnovou neděli ve vršovickém Ďolíčku, „vděčí“ nejen skvělému výkonu brankáře „Klokanů“ Bačkovského, ale i dvojici sudích Julínek (hlavní rozhodčí) + Pechanec (VAR). Toto duo ve stylu dvojice Pat a Mat z neznámých důvodů neposoudilo v závěrečné části kopnutí Vondry do Traorého v šestnáctce jako penaltové.

Řešili to spolu téměř dvě minuty, ale pak se Julínek ani neobtěžoval jít se podívat na video. Z toho, že „hnal“ zápas do všeobecně přijatelné remízy, jej záhy usvědčilo pouhé dvouminutové nastavení. Jako by zapomněl, že jen ta jeho (ne)penaltová diskuse trvala ony dvě minuty, k tomu další prostoje, spousta střídání atd. Ale zpět k tomu videu. Julínek s Pechancem se asi lekli minulého zápasu Pardubice-Sparta (2:2), kde si naopak Zelinka s VAR Adámkovou zase dvě penalty vycucali z prstu, a byli za to po právu potrestáni.

Cílená diskreditace systému VAR v Česku?

Vypadá to, jako by se čeští ligoví rozhodčí dohodli, že systém VAR, který jim značně bere zápasové otěže z rukou, v Česku zcela zdiskreditují. Jako by plnili odkaz svého bývalého „Velkého Náčelníka“ , který VAR z výše zmíněných důvodů rovněž nesnášel, a udělají z toho všeho jeden „velkej hajzl“. Nikoli „suchej“, ale řádně „zaneřáděnej“. 

Zvlášť, když jim po vynucené změně zavládlo jedno velké bezvládí. Slyšel někdo v poslední době o šéfovi komise Portugalci Pereirovi? Skrývá se někde před českou mutací koronaviru?

A bude hůř, začínají totiž sudími velmi oblíbené boje o záchranu a o evropské poháry. A někteří trenéři jen zoufale sténají, jako třeba zlínský kouč Bohumil Páník po porážce s Pardubicemi (0:4): „Soupeř podal výborný výkon, to musím uznat. Ale rozhodčí Milan Matějček si nás coby čtvrtý sudí připravoval už minule na Slavii, kde nás znervózňoval na střídačce a chytal se zbytečných věcí. Teď přijede pískat zápas k nám, což je podivné. Zase se to vrací do starých kolejí. O fotbalu rozhoduje někdo jiný a ne hráči na hřišti.“

„Tento člověk zařezal Jihlavu v baráži s Karvinou. A pořád ve fotbale figuruje. Nechápu, jak je to možné. Je blbé, že se nemůžeme bránit. Nemůžu mu dát do držky, nemůžu mu vynadat. Nic. Když někdo škodí fotbalu, neměl by v něm být,,“ přidal se ke svému trenérovi zlínský útočník Tomáš Poznar.  

„Podle mě se Poznar zbláznil. Prohrajou doma 0:4, první gól dostanou z jasné penalty – a můžu za to já, jo?,“ zlobil se v rozhovoru pro server isport.cz slovmě napadený arbitr Milan Matějček. 

I kdyby se ale Poznar tentokrát mýlil,  má velkou pravdu v tom, že po předloňské baráži Jihlavy s Karvinou měl sudí Matějček v českém profifotbale už dávno skončit. Stejně jako Královec, Rejžek, Ardeleanu a jim podobní.

Trpišovský: „Cíl zněl jasně: neprohrát“

Zpět k příjemnějším věcem, tedy k rekordům. Jak připomněli statistici, Slavia se se v neděli 25. dubna 2021 osamostatnila  i v čele nejdelších sérií bez prohry na hřištích soupeřů – dvacátým zápasem v řadě překonala 19 utkání Sparty (1943 až 1946) i svých vlastních (2016 až 2017). Rekord na domácím hřišti drží Trnava – 89 zápasů z let 1968 až 1974 (Slavia aktuálně 47 – čtvrtá nejdelší).

„Říkám to málokdy, snad možná poprvé ve Slavii možná i v lize, ale tentokrát ten cíl byl neprohrát zápas, abychom si udrželi neporazitelnost. Některé věci jsme řešili jednodušeji vzhledem k tomu terénu a výsledku. Minulý rok jsme tady prohráli chybou v rozehrávce napříč středem hřiště. Takže tu hru musíte trochu zjednodušit,” řekl trenér Trpišovský po utkání na Bohemians a přiznal, že v Ďolíčku se jeho svěřencům dlouhodobě nedaří střelecky. 

Tentokrát své šance spálili Masopust, Kuchta i Van Buren. Se Simou jako by v této čísti sezony  odešly góly. 

Vrba: „Šílené tři týdny“

Spartu, která díky Hložkově hattricku zdolala na Letné Opavu 4:2, zlobí kromě obranných výpadků i Jablonec, který začal vyhrávat (2:0 v Českých Budějovicích) a je před Spartou o bod druhý. Letenští však mají domácí s lepšící se Plzní (porazila Slovácko 2:1) zápas k dobru. 

„Máme za sebou šílené tři týdny, kdy jsme hráli sedm zápasů za sebou. Už jsem říkal několikrát, že je pro mě ideální, když se hraje zápas, tři dny, zápas. Ale ne zápas, dva dny, zápas. Myslím, že se to i s Pardubicemi projevilo. Ve druhém poločase jsme nebyli tak aktivní jako v prvním. Hektické tři týdny tedy máme za sebou. Musíme se zase připravit na podobný scénář v závěru sezony. Teď budeme mít trochu volna a je dobře, že do něj půjdeme po dobrém výsledku. Doufám, že budeme správně připravení na závěr, který pro nás bude hodně náročný,“ zhodnotil současnou situaci sparťanský trenér Pavel Vrba.

Uprostřed týdne nyní Sparta „pauzíruje“, zato se teď ve středu 28. dubna hrají před kamerami ČT Sport dva zápasy Českého poháru/MOL Cupu. Nejprve ve 14 hodin nastoupí Slavia k odloženému čtvrtfinále v Olomouci, pak v 17 hodin Plzeň v prvním semifinále doma proti Teplicím. A příští čtvrtek 5. května (17.30, rovněž ČT Sport) je na pořadu druhé semifinále Sparta -Olomouc/Slavia. Finále se hraje až ve čtvrtek 20. května (17.00 hodin, ČT Sport).

Liga na Spartě, pak pohárové finále v Plzni?

Pokud do něj postoupí Viktoria a jedno z pražských „S“, bude se hrát v Plzni kvůli sportovně i logicky novému nesmyslnému pravidlu FAČR, že hostitelem je celek, který má z posledních pěti pohárových let (2016 až 2020) horší koeficient. Ano, čtete dobře, nikoli lepší, ale horší koeficient! Asi proto, že úspěch musí být v českém fotbale po zásluze potrestán. 

A možná i proto, že největší motivaci vyhrát Český pohár (z něhož se jde do kvalifikace Evropské ligy, nikoli do finančně i sportovně až „céčkové“ kvalifikace Evropské konferenční ligy, která je připravena pro třetí a čtvrtý, případně pátý, ligový celek) má v sezoně 2020/2021 v lize až pátá Viktoria Plzeň

Jsou tu tři zásadní otázky pro vedení FAČR, která řídí MOL Cup, i pro LFA, jež řídí  Fortuna:ligu. Proč se kvůli covidu odložený zápas 23. kola Sparta-Plzeň, původně naplánovaný na 14. března, hraje až o dva měsíce později, tedy ve středu 12. května (18.00 hodin, O2 TV Sport)? Proč nebyl zařazen raději už na 5. května, zatímco druhé pohárové semifinále se mohlo hrát právě až ve středu 12. května? Nemá mít náhodou ligová soutěž před pohárem přednost?

Takhle totiž bude už týden před dohrávkou Sparta-Plzeň jasné, kdo se utká 20. května v pohárovém finále. A klidně to může být v obráceném gardu duel Plzeň-Sparta.  Zatímco pro Letenské bude hlavní boj o 2. místo v lize, zaručující start v kvalifikaci Ligy mistrů, pro Viktorku bude stěžejní duel o pohárový triumf.  Věřím, že k tomu letos nedojde, ale jelikož o místním fotbale píšu už od roku 1985, tak vím, co se dělo v minulosti, zažil jsem už spoustu vzájemně výhodných handlů ve stylu „liga za pohár“ a naopak.

Přitom stačilo ligovou dohrávku s druhým semifinále termínově prohodit. Ligové střetnutí Sparta-Plzeň by se tak hrálo 5. května v době, kdy by ještě nikdo nevěděl, jaké bude složení finálové pohárové dvojice.

Proč je tomu obráceně? Buďto ti, co soutěže řídí, nepřemýšlejí, nebo je to záměr. Je na vás určit, co je horší.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK