Hattrick

Jak vznikla zášť mezi Spartou a Baníkem Ostrava? A proč shořela tribuna v Bradfordu? Čtěte v HATTRICKU

Jak vznikla zášť mezi Spartou a Baníkem Ostrava? A proč shořela tribuna v Bradfordu? Čtěte v HATTRICKU

V aktuálním čísle fotbalového magazínu HATTRICK opět najdete tři  nové oblíbené rubriky.

• PŘESTŘELKA aneb Redakční „hádka“ o tom, jak to bylo se sankcemi UEFA a FIFA vůči ruským fotbalistům po invazi na Ukrajinu.

• HOROR – proč a jak shořela v roce 1985 dřevěná tribuna v anglickém Bradfordu? 

• ZÁŠŤ – BANÍK OSTRAVA vs. SPARTA PRAHA. Kdy a proč vůbec vznikla?  

Už v roce 2010 tuhle otázku řešil na serveru lidovky.cz Pavel Kalouš.

„Dodnes tady převládá názor, že se v Ostravě maká a dře na Pražáky. Lidé mají pocit, že Praha měla vždy všechno jednodušší,“ řekl už před dvanácti lety lidovkám.cz dlouholetý ostravský novinář a bývalý mluvčí Baníku Ostrava Igor Bruzl. Zatímco v Praze se Ostravanům smějí kvůli místnímu dialektu, hornické minulosti a špinavému městu, z druhé straně řeky Moravy se zase vracejí posměšky o Pepících.

Rivalita: Ostrava vs. Praha

Spartu navíc v Ostravě poněkud zjednodušeně vnímali jako kdysi protežovaný klub. „Právě Sparta v očích Ostraváků symbolizuje Prahu nejvíc,“ tvrdí Bruzl. Ve městě, kde je krása ukryta hodně hluboko, je fotbal logicky tím nejjednodušším způsobem, jak se vůči neoblíbené Praze vymezit.

„Moc toho tady nemáme. Těžko řeknete, že jedete do Ostravy třeba za divadlem. Náš symbol je Baník. Člověk potřebuje být na svoje město hrdý a právě Baník je ten, kdo za něj bojuje,“popisoval pro lidovky.cz populární filmový herec a zpěvák Richrad Krajčo.

„Sám jsem vždy přemýšlel, kde se ta řevnivost vzala. Možná je to tím, že to tam neberou jako boj Baníku se Spartou, ale spíš Ostravy s Prahou,“ soudil československý internacionál, legendární útočník Sparty a později i předseda letenského klubu Václav Mašek. I proto se zřejmě jako první zrodila nenávist mezi fanoušky. Teprve pak přišla rivalita na hřišti.

„Vzhledem k objektivitě je také třeba dodat, že největší emoce vzbuzuje souboj spíše v Ostravě. Pro sparťany bylo vždy odhodlání baníkovců něčím exotickým. Něčím, čemu tak úplně nerozuměli. Říká se, že ten, kdo se v Ostravě nenarodil, nikdy dobře nepochopí, co pro hrdé město na severu Moravy bitva se Spartou znamená,“ napsaly lidovky.cz.

Jiskření mezi oběma kluby přitom nemá dlouhou historii, byť dnes celá Ostrava svorně tvrdí, že rivalita se Spartou trvá odnepaměti. Její kořeny ve skutečnosti sahají zhruba do začátku 80. let. Baník tehdy dva roky po sobě slavil mistrovský titul a z provinčního klubu se definitivně stal sebevědomý tým.

„Když se Ostrava začala tlačit do čela, musela se vymezit vůči těm nejlepším. A Sparta v té době lize jasně vládla,“ vzpomínal pro lidovky.cz respektovaný fotbalový historik František Jenšík. Nenávist na tribunách se ještě vyostřila v posledních letech, když Baník přidal další titul.

K celé nenávisti mezi oběma kluby ale došlo v roce 1983. Sparťané cestovali vlakem na utkání s Baníkem, když je příznivci ostravského celku napadli. „Odveta“ pak přišla o osm let později, když naopak fanoušek letenských pobodal jednoho příznivce Baníku. Velká nenávist mezi oběma kluby byla v roce 2004. Pavel Besta na Letné pošlapal sparťanskou šálu a Baník následně vyfoukl letenským mistrovský titul. Když pak Spartu posílil ostravský Matušovič, nevraživost mezi oběma kluby se ještě rozrostl

TO VŠE SI MNOHEM PODROBNĚJI PŘEČTETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ JE PRÁVĚ NA TRHU!