Blogy

Hygienička z Ostravy zachránila Opavu a s ní i Příbram s Karvinou. Vést KHS v Praze, nemusela být Slavia mistrem

GLOSA PAVLA PROCHÁZKY. Tak nám hlavní ostravská hygienička Pavla Svrčinová zachránila v lize Opavu (a potažmo i Karvinou a Příbram) a do 2. ligy zpátky poslala Duklu, tedy třetí tým FNL, který by se v případě dohrání skupiny o záchranu vrátil z třetího místa do nejvyšší soutěže. Dnes totiž bylo pár hodin před podvečerním utkání Opavy s Olomoucí oznámeno, že je ve slezském klubu jeden nakažený covidem-19 a že celý tým jde rázem do čtrnáctidenní karantény. Do 2. srpna, což je dead line, tak nelze soutěž dohrát. Stalo se tak ve chvíli, kdy počet nakažených v Opavsku klesl z dvouciferných čísel na pouhých 3,97 na 100 tisíc obyvatel, a je tak po „nulovém“ Bruntálsku druhým nejnižším v celém Moravskoslezském kraji.

Podle čerstvého vyjádření vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) nebude za dané situace možné skupinu o záchranu dohrát, sezona bude ukončena, nikdo z ní nesestoupí, první liga se rozšiřuje o Pardubice a Zbrojovku Brno na osmnáct týmů. Ve FNL třetí Dukla Praha, které měla podle původního soutěžního řádu nárok na dvojzápasovou baráž se 14. prvoligovým celkem, tak administrativně krutě ostrouhala.

Kdyby paní Svrčinová nešéfovala Krajské hygienické správě (KHS) v Ostravě, ale v Praze, nebyla by možná Slavia vůbec mistrem a Mladá Boleslav by nevyhrála skupinu o 7. až 10. místo.

„Víme, že jeden nebo dva pozitivní automaticky neznamenají karanténu,“ pravil totiž v květnu šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda, A měl pravdu, tak zněla dohoda s ministerstvem zdravotnictví i s epidemiologem Rastislavem Maďarem. Slavia i MB měly ostatně před restartem ligy po jednom nakaženém hráči. Zbylí se otestovali, byli fit a začalo se hrát. Protože KHS v Praze a ve Středočeském kraji „neprudily“.

V případě Opavy (a předtím i Třince ve FNL) to bylo ale jinak, jeden nakažený a šup hned do karantény a stopka. Šéfka KHS v Ostravě Svrčinová, kterou prý ministr Vojtěch nemůže odvolat, tak rozhodla.

Po dlouhé době souhlasím s premiérem Andrejem Babišem, totiž že ty krajské správy mají až příliš velkou moc. Třeba rozhodují i o tom, kdo zůstane ve fotbalové lize, kdo do ní postoupí a kdo se stane mistrem.

A ta sportovně poněkud neinformovaná dáma z ostravské hygieny na tiskovce řekne: „V Opavě mají smůlu, chtěli hrát, ale nemůžou.“

Tak určittěěě! Záchrana!

Věřme alespoň, že se v době karantény nebude záchrana oslavovat v nějakých „harandách“, aby toho nebylo víc.

A že LFA ve spolupráci s disciplinární komisí před startem nového soutěžního ročníku 2020/2021 stanoví jasná a přísná pravidla. Třeba: když jsem v uzavřených prostorách nad sto lidí bez roušky a piju s kamarády nápoje jedním společným „techtle-metle brčkem“, nakazím se a pošlu celý tým do karantény, nebudou mu zápasy odloženy, ale kontumovány. Stejně jako, když se budu objímat a „otlapkávat“ s fanoušky a pak se nakazím.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Foto: mfkkarvina.cz