Domácí fotbal,  Zahraniční fotbal

Fotbal s hokejem ladí noty k jednání se státem, jinak v lize hrozí boj Slavia KHS Praha – Viktoria KHS Plzeňský kraj

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY. Je dobře, že jak česká Ligová fotbalová asociace (LFA), řídící první a druhou nejvyšší tuzemskou soutěž, tak UEFA, jež šéfuje Lize mistrů a Evropské lize, stanovily pro příští ročník 2020/2021 přísná pravidla, aby se jejich soutěže dohrály. Případně, aby bylo možné určit pořadí a vítěze, i kdyby se některé duely kvůli pokračující pandemii uskutečnit nemohly. LFA teď navíc ladí noty s hokejovou APK (Asociací profesionálních klubů) ohledně jednotného postupu při jednání se státem, resp. ministerstvem zdravotnictví.

Jde hlavně o to, aby se neopakovaly situace z konce minulé fotbalové sezony, kdy do dění v českém profesionálním fotbale necitlivě a nepřijatelně třikrát zasáhla Krajská hygienická správa (KHS) Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Nejprve narušila druhou ligu (jeden nakažený v Třinci a hned karanténa celého týmu), pak první ligu (čtyři nakažení v Karviné a karanténa celého týmu) a poté nejvyšší soutěž rovnou předčasně ukončila (jeden nakažený v Opavě a hned karanténa celého týmu).

Ředitelé KHS do vedení všech klubů?

Pokud by tato neúnosná situace pokračovala i v sezoně 2020/2021, mohli bychom se při velkých pravomocích čtrnácti ředitelů a ředitelek KHS dočkat soubojů typu Slavia KHS Praha – Viktoria KHS Plzeňský kraj. Výbory osmnácti prvoligových klubů by v takovém případě nejspíš měly šéfky a šéfky (nebo jejich zástupce) krajských hygienických správ raději hned kooptovat do svých představenstev. Hráli by totiž v následujících bojích o titul, o pohárové příčky a o záchranu zásadní roli, nejspíš důležitější než fotbalisté na trávníku.

Třeba taková ředitelka KHS Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová se v měsíci červenci stala nejlepší hráčkou jak MFK Karviná, tak poté zejména SFC Opava (a potažmo i třetího zachráněného klubu 1. FK Příbram, byť ten je spádově „v péči“ KHS Středočeského kraje). Aniž by o tom možná věděla…

Ze čtrnácti KHS by hned jedenáct mohlo zasáhnout do ligových bojů sezony 2020/2021 (mimo nejvyšší soutěž jsou jen KHS v Královéhradeckém kraji, v kraji Vysočina a v Karlovarském kraji).

Zato KHS Praha a v„covidových bojích“ již velmi zkušená KHS Moravskoslezského kraje mají v první lize po třech zástupcích (Slavia, Sparta, Bohemians 1905, resp. Baník Ostrava, MFK Karviná a SFC Opava), KHS Liberecký kraj (Slovan Liberec a FK Jablonec). KHS Středočeský kraj (FK Mladá Boleslav a 1. FK Příbram) a KHS Zlínský kraj (Fastav Zlín a 1. FC Slovácko) po dvou a KHS Plzeňský kraj (Viktoria Plzeň), Pardubický kraj (FK Pardubice), KHS Jihomoravský kraj (Zbrojovka Brno), KHS Olomoucký kraj (Sigma Olomouc), KHS Ústecký kraj (FK Teplice) a KHS Jihočeský kraj (Dynamo České Budějovice) po jednom týmu.

Svoboda: „O eRoušce s námi nikdo nejednal, slyším to poprvé…“

Všechny kolektivní sporty by tedy měly mít jednotná pravidla pro své soutěže, která by v případě nákaze sportovců covidem-19 mohlo jasně stanovit ministerstvo zdravotnictví. Oslabilo to jakoukoli „řídící“ úlohu KHS při zasahování do průběhů ligy. Proto by bylo možná vhodné, aby fotbal a lední hokej mezi sebe vzaly ještě další zástupce kolektivních sportů typu basketbalu, házené či volejbalu. Už proto, že třeba basketbalovým šéfem je vlivný znovuzvolený předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.

„Covidová“ vyjádření různých expertů jsou však v poslední době poněkud protichůdná až chaotická. Současný „nejvyšší epidemiolog“ Rastislav Maďar, koordinátor ministerstva zdravotnictví třeba v pondělí pro Deník N řekl, že na podzim může být pro návštěvníky hromadných kulturních a sportovních akcí povinností aplikace eRouška. Že prý o tom s pořadateli těchto podniků jednají a těm se prý tato myšlenka (byť diskriminační pro ty, co nevlastní chytré mobily, hlavně některé děti a senioři) zamlouvá.

„Nikdo s námi v tomto směru nejednal, o této myšlence s eRouškou na fotbalové lize slyším poprvé, proto na její případné použití na stadionech ještě nemám v tuto chvíli názor,“ odpověděl na dotaz zástupce efotbalu.cz ve středu po losovacím aktivu předseda LFA Dušan Svoboda.

Tohle je, bohužel, typické. Zástupci státu či ministerstva zdravotnictví či KHS něco pustí do veřejnosti, aniž by to konzultovali s těmi, jichž se to především týká.  

Jasná a přísná pravidla UEFA

Zato pravidla Evropské fotbalové unie (UEFA) jsou jasná.

  • Pokud v nadcházející sezoně evropských pohárů kluby včas neinformují UEFA o cestovních omezeních zavedených kvůli koronaviru, bude jim hrozit kontumace. Vyplývá to z nových pravidel, která pro nový ročník zavedla Evropská fotbalová unie.
  • UEFA před každým losováním zveřejní restrikce s ohledem na cestovní opatření zavedená jednotlivými státy v boji proti šíření koronaviru.
  • Kluby poté budou mít povinnost informovat unii o dalších případných omezeních alespoň 48 hodin před samotným losem. Pokud tak neučiní, prohrají kontumačně 0:3.
  • UEFA také uvedla, že pokud by klub dostal soupeře, který nesmí kvůli omezením do země přicestovat, bude povinností domácího klubu zajistit místo konání na neutrální půdě.
  • Jedinou podmínkou je, že zápasy se musí konat v členských zemích UEFA. Pokud by domácí tým náhradní místo nezajistil, prohraje kontumačně.
  • Nová pravidla počítají také s tím, že zápasy se odehrají i v případě, že se v týmu objeví pozitivní nálezy na covid-19.
  • UEFA bude o odložení utkání jednat pouze v případě, pokud odehrání neumožní úřady, nebo pokud zasažený tým bude mít k dispozici méně než třináct zdravých hráčů nebo bude bez brankáře.

Změní los a obsazení soutěží 2020/2021 disciplinárka?

Jasné, srozumitelné a náležité přísné.

I LFA nyní zapojila „do hry a boje s covidem-19“ svou disciplinární komisi.

Ta se ostatně už dnes poprvé bude věnovat možnému porušení bezpečnostních předpisů v týmu SFC Opava v závěru ročníku 2019/2020, které mohly vést k předčasnému ukončení skupiny o záchranu dvě kola před koncem. Zástupce KHS Moravskoslezského kraje podle očekávání hned přispěchal s podporou opavského klubu s tím, že podle nich bylo vše v naprostém pořádku. Jak jinak…

Lze tedy ještě očekávat nějaké přesuny mezi první a druhou ligou? Třeba mezi Opavou a třetím týmem F:NL Duklou, jíž byla v rozporu s původním soutěžním řádem ročníku 2019/2020 upřena ligová baráž?

„O minulé soutěži už moc mluvit nechci a o čtvrtečním jednání disciplinárky předem nemůžu mluvit, ani kdybych chtěl. Od prvního čtvrtečního jednání ale asi nečekejte nic dramatického, je období dovolených, kdy nejsou všichni k zastižení,“ odpověděl Dušan Svoboda ve středu po jednání Ligového grémia na přímý dotaz autora těchto řádků, zda je možné, že se ještě los F:L a F:NL může, např. přesuny mezi soutěžemi, nějak upravit.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Na snímku předseda LFA Dušan Svoboda.

Foto: lfa.cz