Blogy

Fotbal a kauza Opava u Václava Moravce coby příklad možného obřího nebezpečí zneužití covidu

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY. Fotbal a kauza opavského nakaženého fotbalisty, která ve čtvrtek předčasně ukončila Fortuna:ligu, aniž by z ní někdo sestoupil, se ve druhé části nedělních Otázek Václava Moravce na ČT 24 staly odstrašujícím příkladem obrovského nebezpečí možného zneužití covidové nákazy v Česku. Český nejpopulárnější sport má tak zase jedno prvenství. Politologovi z Metropolitní univerzity v Praze Michalu Klímovi totiž dokonale posloužil k jeho trefné argumentaci.

„Jeden jediný nakažený fotbalista v Opavě způsobil, že z ligy nikdo nesestoupil a okamžitě zrušil dohrání ligové soutěže. Jeden či pár nakažených zastaví provoz s několika tisíci zaměstnanci typu firmy Bosch, jeden žák či student pošle do karantény postupně celou školu,“ argumentoval Michal Klíma.

„Máme tu teď čtrnáct ředitelů Krajských hygienických správ, kteří mohou okamžitě vypnout kraj s milionem lidí. Vzniká tak obrovské nebezpečí zneužití této věci. Známe to – zatelefonovat, zařídit, vyřídit, zaplatit. Když si zvykneme na to, že ve fotbale nikdo nemusí sestoupit, nebudou chtít ani politici spadnout do nějaké nižší třídy,“ vysvětlil respektovaný politolog z pražské Metropolitní univerzity.

Zařídit, vyřídit, napsat výhružný dopis

Zařídit, vyřídit, zatelefonovat, napsat. Ano, politici opravdu nechtějí nikam spadnout. Mimochodem ligové týmy, v nichž se vyskytla nákaza, která ohrozila a pak i znemožnila dohrání skupiny o záchranu, jsou městskými kluby. Karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD) řídí i MFK Karviná, opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) byl ještě v průběhu uplynulé sezony místopředsedou představenstva SFC Opava. Oba jsou shodou okolnosti zástupci stran či hnutí vládní koalice.

Jelikož jsem měl za manželku rodilou Opavanku, dobře vím, jak se některé věci řeší v „rázovitém“ regionu, který měl před listopadem 1989 zcela pod palcem obávaný komunistický pohlavár Miroslav Mamula. Takže to tu bylo v mnohých ohledech ještě horší než ve zbytku tehdejšího Československa. 

Více na eFotbal.cz

.