Články,  Hattrick,  Zahraniční fotbal

FC Barcelona. Klub, který je pyšný má svou známou hymnu v duchu vlastenectví „Cant delBarça“

FC Barcelona má fanoušky po celém světě, včetně Česka. Většina z nich jí drží palce a nevynechá jediný přenos z jejího zápasu. Najdou se ale i takoví, kteří mají doma typický barcelonský dres, nebo se dokonce s chutí přidají ke zpěvu klubové hymny.

Slavný katalánský klub založil v roce 1899 dvaadvacetiletý švýcarský (!) podnikatel Joan (Hans) Gamper pouhý rok poté, kdy se sem přestěhoval. Za klubové barvy zvolil červenou a modrou, protože mu připomínaly jeho oblíbený švýcarský FC Basilej 1893. 


Dlouhá léta byla považována za první klubovou hymnu Barcelony píseň z roku 1923, jejímž autorem byl EnricMorera, textař Rafael Folch a interpretem populární pěvecký sbor OrfeóGracienc. Teprve nedávno se přišlo na šokující zjištění: skutečná první hymna vznikla už o třináct let dříve a jejím autorem byl vojenský kapelník José Antonio LodeiroPiñeiros. Problém je v tom, že její partitura se dodnes nenašla, takže nikdo neví, jak vlastně zněla.


Historicky premiérový zápas sehrála FC Barcelona proti skupině anglických přistěhovalců. Prohrála 0:1. Roku 1909 získal klub konečně oficiální hřiště s kapacitou šest tisíc diváků. Jen pro zajímavost, dnešní Camp Nou je čtyřicet osm metrů vysoká stavba, která pojme devadesát devět tisíc tři sta padesát čtyři fanoušků!


Ale zpět k hudbě. V roce 1949, k oslavám padesátého výročí vzniku klubu, složil EsteveCalzada se skladatelem JoanemDotrasem novou hymnu. Tunahradil už v roce 1957 – při příležitosti otevření zmíněného stadionu Camp Nou – další song, Himne a l´Estadi, v němž poprvé zaznělo slovo „Barça“. Jeho autory byli textař JosepBadia a hudebník Adolf Cabané. Hymna byla (stejně jako předešlá) napsána v katalánštině.


K pětasedmdesátému výročí vzniku FC Barcelony se zrodila současná hymna, Cant delBarça. Poprvé ji na Camp Nou zazpíval dvacátého sedmého listopadu 1974 tří a půl tisícový sbor, dirigovaný OriolemMartorellou. Slova složili třiapadesátiletý herec JaumePicas a sedmačtyřicetiletý spisovatel Josep Maria Espinàs, hudbu zkomponoval čtyřiapadesátiletý známý španělský operní a symfonický skladatel Manuel Valls i Gorina.


Popularita písně rychle stoupala. Fanoušci si zamilovali zejména okamžik, kdy mohou v úvodu slok jako jeden muž rytmicky tleskat. Text navíc vystihuje pravou podstatu Barçy – katalánské vlastenectví. Byť v nenápadné podobě. V současné době si žádný fanoušek nedokáže Barcelonu s jinou hymnou představit, přestože existuje ještě novější. Dvacátého druhého září 1998 zazněla píseň Cant delCentenari autorů Ramona Solsona a Antonia Rose Marba, která však byla určená pouze pro oslavy stého výročí založení klubu.

Jinak se hraje Cant delBarça.

Celý text hymny FC Barcelona Cant delBarca a spoustu dalšího zajímavého fotbalového čtení najdete v klasickém čísle magazínu HATTRICK s Lionelem Messim na obálce, které je stále na trhu!