Hattrick

Favoritem na titul je už Sparta. Tvrdík se omlouvá za zkažený víkend, Trpišovský svou arogancí připomněl Vrbu

Šesté jarní, celkově dvaadvacáté, kolo Fortuna:ligy v čele tabulky výrazně změnilo situaci. Zatímco Sparta doma podle očekávání zdolala slabé Teplice (4:1) a „odvolala“ tak jejich trenéra, bývalého sparťana Jarošíka, Plzeň ve svých Štruncových sadech ztratila další dva body remízou (1:1) s Olomoucí a zcela impotentní Slavia přišla na půdě do té doby nejhoršího ligového celku s domácí bilancí, Českých Budějovic dokonce o tři body (0:1). Takže červenobílí osm kol před koncem základní části vedou už jen o bod před Viktorií a o dva před nejlepším celkem jara, Letenskými. V tuhle chvíle, při současné aktuální formě a stavu nejsilnějších tří klubů tak přebírá roli favorita na titul Sparta.  

V tabulce pravdy ztrácí Sparta pět bodů

Navíc se o ní říká, že má nejlepší los, třeba proto, že hraje na Letné ve 27. kole (15. dubna) jak se Slavií, tak ve 29. kole s Plzní (ve středu 26. dubna).  To je sice pravda, ovšem jen docela. V tabulce pravdy, která zohledňuje zápasy doma a venku, ztrácí totiž Sparta na Slavii pět a na Plzeň čtyři body (1. Slavia + 17, 2. Plzeň + 16, 3. Sparta + 12).

Proč? Protože zatímco slávisté a viktoriáni  hráli ze dvaadvaceti duelů jedenáctkrát doma a jedenáctkrát venku,  Letenští nastoupili doma už dvanáctkrát a venku pouze desetkrát. To znamená, že do konce dubna, kdy končí před květnovou pětikolovou nadstavbou základní ligová část, nastoupí na Letné už jen třikrát a pětkrát musejí ven. Zatímco Slavia s Plzní budou hrát rovnoměrně čtyřikrát doma a čtyřikrát venku.

Vyplývá to z následující tabulky:

SLAVIA

Doma: Plzeň, Olomouc, Bohemians, Hradec Králové. Venku: Liberec, Mladá Boleslav, Sparta,Ostrava.

PLZEŇ

Doma: Bohemians, Jablonec, Zlín, Teplice. Venku: Slavia, Mladá Boleslav, Ostrava, Sparta.

SPARTA 

Doma: Brno, Slavia, Plzeň. Venku: Ostrava, Hradec Králové (v Mladé Boleslavi), Pardubice, Slovácko, Liberec.

Z tohoto výčtu to už tak jasně na ten lepším sparťanský los nevyplývá. Ovšem jarní výsledky hovoří jasnou řečí. Sparta z osmnácti možných bodů ztratila jen dva, úvodní lednovou remízou v Olomouci (1:1), jinak posbírala samá vítězství.

Slavia poztrácela pět bodů plichtou v Teplicích (1:1) a nedělní porážkou v Českých Budějovicích (0:1).

A Plzeň, která navíc hrála čtyřikrát doma, dokonce osm bodů – úvodní domácí prohrou s Hradcem Králové (1:2), porážkou na Slovácku (0:2) a sobotní remízou doma s Olomoucí (1:1). 

Sparťané tak za šest jarních kol získali tři body na Slavii a dokonce šest bodů na Plzeň (viz další tabulka).

SLAVIA

Slavia – Jablonec 5:1, Pardubice – Slavia 0:2, Slavia – Brno 2:0,  Teplice – Slavia 1:1, Slavia-Slovácko 2:0, České Budějovice – Slavia 1:0.

PLZEŇ

Plzeň – Hradec Králové 1:2, Brno – Plzeň 1:3, Plzeň – České Budějovice 2:1,
Slovácko – Plzeň 2:0, Plzeň- Liberec 2:1, Plzeň – Olomouc 1:1. 

SPARTA

Olomouc-Sparta 1:1, Sparta – Mladá Boleslav 4:1, Bohemians – Sparta 2:6,
Sparta – Jablonec 3:0, Zlín – Sparta 2:3, Sparta – Teplice 4:1.

Proč Trpišovský stále mění sestavu, i tu vítěznou?

„Je mi líto, ze jsme našim fans zkazili víkend. Již druhý. Budeme s pokorou a tvrdě pracovat na odstranění chyb. A poučíme se. Nyní je před námi v pátek otevřený trénink a v sobotu důležitý zápas. Věříme ve vaši podporu,“ napsal po prohře v Českých Budějovicích slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.  

Slávisty česká v sobotu 11. března v Edenu (18.00, O2 TV Sport) zápas s druhou Plzní, s níž na podzim na jejím hřišti prohráli 0:3, když prakticky celý zápas hráli o deseti bez vyloučeného Santose. 

Troufám si ovšem říci, že pro červenobíle může být současná ztrácející Plzeň snadnějším soupeřem než České Budějovice venku. Horší pro ně budou možná zápasy v Liberci, Boleslavi, Ostravě a především na Spartě. 

Protože jak konstatoval během nedělního utkání na O2 TV Sport komentátor Tomáš Radotínský, rozdíl mezi utkáními doma (kde má Slavia bilanci 11 utkání a 11 výher) a venku ( 5 – 2 – 4) je obrovský. Mimochodem na cizím hřišti získala Plzeň o sedm, Bohemians o pět a Sparta o čtyři (ovšem pouze v deseti utkáních) víc bodů než slávisté.

Oblíbené mediální tvrzení, že Slavia má vynikající kádr a skvělou lavičku, je mýtus. Opakuji už po několikáté – tohle mužstvo bez Deliho, Ngadeua, Kúdely, Stancia, Simy či Kuchty ad., nemluvě o Součkovi a Coufalovi a další „běžcích“ (zdravém Bořilovi) je slabší, než to sbíralo titul za titulem. 

Jenže tomuto vnucovanému mýtu o vlastní výjimečnosti a síle podlehli i samotní hráči, třeba i nedělní náhradník Petr Ševčík, který pro O2 TV Sport řekl:  „Jsem v pořádku, mohl jsem hrát už od začátku, ale trenéři to nemají lehké, všichni máme vysokou kvalitu.“ A že to tedy trenéři musejí dát nějak dohromady, poskládat to, aby všichni dostali šanci.  Akorát, že se ta „vysoká“ kvalita v Pardubicích, Teplicích a ani v Českých Budějovicích vůbec nijak neprojevila. 

Jenže v tom je asi i jádro pudla. Víme, že každý soupeř je jiný, na každého platí jiná taktika, že se hraje na trávnících různé kvality a že je rozdíl mezi utkáním doma a venku. Ale střídat hráče jak na orloji, také není nejlepší věc.  „Never change the winning team.“  – „Nikdy neměň vítěznou sestavu.“ Tak zní základní anglická poučka. Jindřich Trpišovský by ji měl znát. 

Slavia v minulém ligovém kole (vložený středeční pohárový duel s druholigovým Vyškovem 4:0 nepočítejme) porazila celkem přesvědčivě Slovácko (2:0) a byla za svůj zlepšený výkon vesměs chválena. A co udělali Trpišovský a spol. v Českých Budějovicích? Nasadili tři jiné hráče, tedy víc než čtvrtinu základní sestavy.  Místo Schranze hrál Matěj Jurásek, místo Hronka Lingr, místo Tecla Jurečka.  Tecl a Schranz pak šli ve druhé půli stejně do boje, aby se pokusili nepříznivý vývoj zápasu zvrátit. Pozdě.

Fandové Slavie šíjí do trenéra, nechtějí druhého Vrbu

Ještě nedávno nedotknutelný trenér Trpišovský přestal být po loňské nepovedené nadstavbě, která přivedla k titulu podceňovanou Viktorii Plzeň,  hájen. V diskusi na fanouškovském webu slavistickenoviny.cz se dokonce píše o tom, že jiný kouč než Jindřich Trpišovský by byl za dané situace odvolán.

„Tohle jde za Trpišovským. Žádný napadání, žádnej pokus o hraní po zemi, jen nákopy za obranu a totální chaos. Šílený,“ napsal třeba na Slávistických novinách fanoušek, který si říká Damade.

„Z minulého venkovního zápasu v Teplicích se nikdo nepoučil, stejně otřesné nasazení v prvém poločasu, stejná namachrovanost, ještě horší výsledek. Zcela zaslouženě zvítězil soupeř a stačilo jen to, že dal do hry srdce,“ uvedl Pert.

„Hegemonie skončila tím, že jsme začali každé přestupové okno prodávat za slušné peníze hráče, kteří převyšovali ligu, a jako náhrady přivádíme hráče tzv. ‚do budoucna‘. Třeba pro srovnání Sparta – přivede Sörensena, který je po krátké aklimatizaci asi nejlepším stoperem ligy. A byl za drobné. My bychom ho nevzali, protože ‚není perspektivní‘. Takže radši budeme dva roky učit dvakrát dražšího Ousoua, jak se na hřišti chovat zodpovědně a nedělat žákovské chyby (to je jen příklad, stopeři nejsou zdaleka jediný problém). A teď nám kvůli tomu hrozí, že nám titul vezme tým, kde dělá sportovního ředitele Rosický…,“ naštval se na Slávistických novinách fanda červenobílých, co si říká Butters.

„Tohle je hrozná ostuda, která jde jednoznačně za JT. Dva zápasy po sobě nehraje stejná sestava! Doopravdy by byl kdokoliv na lavičce horší než nyní JT?.“ ptá se natvrdo příznivec Slavie Polpik.

„Být Tvrdíkem, řekl bych: ‚Jindřichu, ty vole, budeš tady mít sochu, ale takhle to dál nejde. Zítra konci asistent Köstl a hledej si nové borce do realizáku,” dodává na stejné téma Demokrat.

„Rok se trápíme venku, neskutečná rotace hráčů, každý týden čtyři až pět změn v sestavě, jak se chtějí sehrát? Kupujeme hráče na tři jedenáctky, třetina fotbalistů hostuje – a hrajeme venku bídu. To jde za trenérským týmem,“ domnívá se na Slávistických novinách fanoušek s přezdívkou Hofo 78.

„Tak teď jsem viděl v rozhovoru Vrbu, to není dobrý,“ reagoval na pozápasové interview reportérky Denisy Doležalové s Jindřichem Trpišovským na O2 TV Sport příznivec jménem Kondorr.    A trefil hřebíček na hlavičku. Trpišovský totiž působil arogantně jako Pavel Vrba ve svých nejhorších dnech.„Vy jste se na ty otázky dlouho připravovala dlouho, že jo,“ vyštěkl na Doležalovou ironicky slávistický kouč. Nutno říci, že Denisa Doležalová si naopak počínala velmi profesionálně, kladla trenérovi červenobílých správné a zcela legitimní otázky. Na rozdíl od některých svých bázlivých a až příliš vstřícných kolegů.

Nakvašený Trpišovský nám pak jen sdělil, že soupeř vyhrál, protože hrál dobře, na rozdíl od Slavie, která hrála špatně. A že Budějovice byly lepší a důraznější v soubojích. No, to by němý neřekl.  A proč tedy byli Jihočeši lepší v těch soubojích?

Neprospěla by změna v realizačním týmu?

Slavia měla ve třech jarních venkovních zápasech snad nejlepší los. Hrála na půdě v té době posledních Pardubic, ty sice otevíraly nový stadion, ale to bylo možná pro slávisty lepší než hrát ve vršovickém Ďolíčku, kde to právě Trpišovský vůbec nemá rád. Tam ještě červenobílí vyhráli, ale za stavu 1:0 měli Východočeši hned několik vyložených šancí. Remíza v Teplicích? Znamenala jediný jarní bod Severočechů, ostatně proto byl trenér Jiří Jarošík v sobotu odvolán. A to měli Tepličtí ještě za stavu 1:0 podle komise rozhodčích kopat penaltu. 

A teď prohra v Českých Budějovicích, tedy na stadionu týmu s do té doby nejhorší domácí statistikou ze všech šestnácti ligových klubů, s bilancí 2 – 2 – 6 tu Dynamo do neděle uhrálo všehovšudy pouhých osm bodíků… Co víc si mohli slávisté přát, aby v tuhle chvíli vedli ligu o šest bodů před Plzní a o sedm bodů před Spartou?

Nevedou, takže musejí jít spíš Šilhavého cestou jara 2017, kdy dospěli k prvnímu, vcelku nečekanému, titulu této éry. Tedy postupně, po jednotlivých krůčcích a pokud možno se stabilizovaným kádrem. 

Možná by to chtělo v Edenu opravdu nějaký impulz v realizačním týmu, jak si přejí někteří fandové. Je veřejným tajemstvím, že v době loňské nemoci Jaroslava Tvrdíka v něm, zvlášť pak během nadstavby, nepanovaly tak výborné vztahy jako v časech nedávné velké slávy. Teď jde o to, jak se ty rozbité talíře ještě dají slepit a zda nepřikoupit nějaký nový.

A pozor, pokud by se měl Jindřich Trpišovský směrem k médiím začít chovat jako svého času Pavel Vrba, mohl by mu někdo připomenout, jak to pak v celém výsledku dopadá. Slávistických fanoušků, kterým se koučovo nedělní českobudějovické televizní vystoupení pranic nelíbilo, bylo totiž docela dost.

Od Plzně se už odvrátilo i štěstí 

Co se týče Viktorie Plzně, ta měla proti Sigmě Olomouc (1:1) velikou smůlu. Dvě nastřelené tyče v klíčových chvílích, kdy to vypadalo na gól, musejí naštvat.  Dříve v takových chvílích viktoriánům štěstí spíš pomáhalo. A také rozhodčí jí jen málokdy uškodili. V době, kdy se tom začalo konečně – asi po deseti letech – psát, už to tak nefunguje. Uvidím, co zbytek jara. O ambicích Viktorie Plzeň hodně napoví již sobotní duel na Slavii.

Pokud ho zvládne, zůstane v boji o obhajobu titulu, pokud ne, zůstane podle všeho největším soupeřem Slavie v klání o ligové prvenství pražská Sparta.

Sparťané jednou na Priskeho koni

Sparta? Ta po první olomoucké ztrátě jede bez zaváhání na Priskeho koni. Prodává nejlepší formu, momentálně prezentuje nejkonsolidovanější tým s bijcem Krejčím, spolehlivým Sörensenem, šikovným Haraslínem a průbojnými zabijáky v útoku – Kuchtou a Čvančarou. 

Ale má to rovněž dva háčky.

Za prvé, s těžším soupeřem v podobě remízového krále z Olomouce to nevyšlo.  Že se se sparťany dá hrát, ukazoval ve středečním čtvrtfinále Českého poháru pod Ještědem dlouho i Liberec, který většinu utkání vedl a pak prohrál až na penalty. A pozor, ani současná Sparta nesmí podlehnout sebeuspokojení. Jinak pak dostává góly i od Zlína či Teplic.

Dánský kouč letenského týmu Brian Priske se brzy dozví, zda se mohou v Česku získávat trofeje i s většinou českých hráčů, nebo zda k tomu bude potřebovat více cizinců, jak si údajně v jedné z interních klubových porad měl přát.  

Nejen domácí duely se Slavií a Plzní budou klíčové. Jsou tu ještě třeba utkání v Ostravě (už v sobotu v 15.00, O2 TV Sport), na Slovácku či opět v Liberci.

Důležité pro nadstavbu bude vyhrát základní část

A pak je tu ještě velmi důležitá věc. Z jaké pozice který tým půjde do pětikolové nadstavby. Jak známo ten první má výhodu domácího utkání s druhým i třetím v pořadí. A druhý hraje doma se třetím. Klíčový může být bodový zisk ze základní části.  

Pravidla pro určení pořadí ve skupinách o titul a o záchranu (konečného pořadí) v případě shodného počtu bodů více mužstev po odehrání základní i nadstavbové části jsou totiž následující:

  1.  Vyšší počet bodů získaný v základní části.
  2.  Vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části.
  3.  Brankový rozdíl ze vzájemných utkání v základní části.
  4.  Vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části.
  5.  Vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části).
  6.  Vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části).
  7.  Vyšší umístění v soutěži Fair – play.
  8.  Los.

Rozhodne bilance ze vzájemných duelů?

Pokud bude mít jedno či více mužstev po skončení základní části třiceti kol stejně bodů, rozhoduje bilance ze vzájemných utkání. Na podzim Slavia vyhrála v Edenu nad Spartou 4:0 a prohrála 0:3 v Plzni, zatímco Sparta v Plzni vyhrála 1:0. 

Z toho zatím vyplývá, že kdyby o první místo válčily se stejným bodovým ziskem Slavia se Spartou, budou na tom lépe asi slávisté (nepředpokládá se, že by na Letné v dubnu prohráli o pět gólů). Naopak v případě bodové shody Slavie a Plzně to vypadá na Západočechy (pokud tedy v Edenu neprohrají v sobotu o tři a více branek). U Sparty a Plzně či u všech tři celků dohromady se uvidí až po  zápase předposledního kola základní části Sparta-Plzeň na Letné.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK