Blogy,  Ligová procházka Pavla Procházky

Facebookem běží výzva: Pusťte diváky na Slavii s Plzní! Anglický týden pomohl šampionům i vzkříšení Sparty

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. První kolo po restartu: pouhých deset gólů, druhé kolo za čtyři dny na to: šestatřicet branek a překonaný rekord samostatné ligy v jednom ligovém dějství dokonce o tři zásahy (dosud 33). Že to nemá logiku? Ale má – a velkou. V Česku byli na anglické týdny dosud zvyklí jen šampioni, kteří prošli evropskými poháry. Průměrné ligové týmy se na víkendový duel s nimi vždy pečlivě připravily a občas je i v domácí soutěži překvapily, profesorská rutina mistrů někdy nestačila. Jenže nyní hrají „Anglii“ středa – neděle (nebo úterý -sobota) všichni. Výsledek? Plzeň – Mladá Boleslav 7:1, Slavia – Jablonec 5:0 a koneckonců vzhledem k průběhu druhé půle, kdy Letenští otočili výsledek z 0:1 na 4:1, i Karviná-Sparta 1:4.

Jedno kolo v týdnu průměrné kluby zvládnou, druhé už ne. A možná to pak v závěru s ohledem na další náročný program i vypustí. Proto ty sobotní debakly Boleslavi v Plzni či Jablonce na Slavii.

Kotal: „Co dál? Musíme vyhrát další zápas“

Karviná, jež do nedělního podvečera ještě na jaře neprohrála a nedostala ani gól, jich po první půli, kdy vedla 1:0, inkasovala hned pět (jeden z nich kvůli Tettehovu ofsajdu neplatil). Po rychlé otočce z 1:0 na 1:2 se Karvinští na začátku druhého poločasu totálně zhroutili, takže svou první ligovou branku mohl vstřelit také teprve šestnáctiletý sparťanský talent Karabec. A Sparta i trenér Kotal, jenž tentokrát včas po pauze vhodně přeskupil sestavu, se v nejvyšší soutěži konečně dočkali prvního jarního ligového vítězství. „A co dál? Musíme vyhrát další zápas,“ nastínil Václav Kotal další letenskou cestu. Teď na ní už zase šesté sparťany ve středu čekají Teplice a pak v sobotu v Ďolíčku Bohemians.

Uvidíme, zda Letenští předvedou výkony z prvního karvinského poločasu, nebo raději z druhé půle? Po úvodním dějství je totiž František Straka coby nedělní expert ve studiu O2 TV Sport zepsul na entou. Proč? Protože prý nyní ve Spartě nemají na rozdíl od minulosti osobnost v bráně ani v obraně, nefunguje jim záloha a útočníci (Tetteh) neumějí proměnit své šance.

Klokani bojujía bodují

Klusáčkovi „klokani“, na něž narazí Sparta ve Vršovicích už v sobotu (20.00, O2 TV Sport),coby třetí nejlepší tým na jaře prožívají po restartu velkou obrodu. Dvakrát vyhráli a místo boje o záchranu mají najednou na dosah prostřední skupinu hrající o kvalifikaci EL. Po výhře nad Teplicemi (4:0) zdolali v neděli obávané České Budějovice 3:2, když už také vedli 3:0, jen poněkud vypustili závěr. Teď se ale jejich forma musí potvrdit i venku, to znamená ve středu v Opavě (18.00).

Velké zlepšení potvrdila i mistrovská Slavia, ta po výhře v Boleslavi 1:0 vyhrála jasně nad Jabloncem 5:0, po květnovém obnovení soutěže ještě neinkasovala a její gólman Ondřej Kolář osmnáctou vychytanou nulou překonal rekord Petra Čecha a Zdeňka Jánoše.

No a Guľova Viktoria Plzeň jen navazuje na svůj skvělý únor a březen. Po triumfu na Spartě (2:1) deklasovala doma Boleslav 7:1. Šest zápasů, osmnáct bodů. Pokud nyní Západočeši uspějí ve středu (18.00) na horké půdě v Ostravě a Slavia nezaváhá už v úterý (20.00) v Horváthově oživlé Příbrami, která po remíze s Baníkem (0:0) senzačně vyhrála v sobotu Olomouci (2:1), bude před nedělním vrcholem základní části, tedy před duelemmistra s vicemistrem, mezi rivaly stále rozdíl osmi bodů.

Asi poslední velká šance viktoriánů na ligový zvrat před pětikolovou nadstavbou. Stáhnout zimní šestnáctibodový náskok červenobílých na pouhých bodů, to by sedm dlouhých kol před koncem bylo pro Adriána Guľu a spol. řádné povzbuzení. Když Slavia v neděli v Edenu vyhraje, bude o její obhajobě mistrovského titulu v podobě jubilejního dvacátého ligového prvenství nejspíš rozhodnuto. Ostatně i remíza, jež by udržela status quo, by pro sešívané byla velmi příznivá.

Zdroj: twitter

Šest tisíc diváků by se v Edenu krásně rozptýlilo

Není proto divu, že na Facebooku je nyní sdílena fanouškovská inciativa: „Pusťte na vrchol sezony Slavia – Plzeň diváky!“

Nejspíš marný pokus. Epidemiologové a vláda jsou nadmíru opatrní. A to přesto, že nové počty nakažených v hlavním městě se pohybovaly v posledních dnech pod desítkou a že mnohem větší rozbuškou mohlo být krátce před vynucenou přestávkou derby Slavia – Sparta (1:1) v neděli 8. března s návštěvou necelých dvaceti tisíc diváků.

Nikdo neříká, že by měly být hned zaplněny celé stadiony, ale třeba aspoň čtvrtina kapacity by patrně ničemu neuškodila. Pokud si vezmeme, jak velké jsou prostory rozhlehlých fotbalových areálů a jak daleko by lidi od sebe mohli být. Když člověk viděl sobotní fronty na pražském Hradě, vynuceně uzavřené pražské zoo s nynější denní kapacitou 8500 diváků či zaplněné venkovní kavárny a hospůdky v různých vnitroblocích, tak by diváci byli na velkých stadionech nepochybně rozptýleni mnohem více. Jenže vědí to vůbec epidemiologové, kteří např. doporučovali, aby se hráči na jednotlivých postech v týmu střídali jako lékaři na službách v oddělených skupinách a nepřicházeli spolu vůbec do styku (takže třeba sparťané Kanga s Dočkalem by se na trávníku nikdy nepomohli společně potkat)?

Kapacita aspoň 6000 lidí, kde by bylo na každé ze čtyř tribun největšího českého fotbalového stánku v Edenu 1500 diváků s dvoumetrovými rozestupy by patrně byla v pořádku, i když víme, že by se lidé na Tribuně Sever pravděpodobně shlukovali. Jako se ostatně shlukují i v tom zoo, na zahrádkách a v parcích. Bylo by to ale pořád lepší než v případě horníků v těsných prostorách a sprchách státního dolu OKD Darkov na Karvinsku.

Zatím si fandové vypomáhají různě. Třeba několik diváků stojících devadesát minut na štaflích za ohradou vršovického „Dolíčku“ vypadá legračně až dojemně. Zvlášť když mezi sebou důsledně dodržují předepsané dvoumetrové rozestupy.

„Rozestupy“ v tabulce drží i Slovan Liberec, který po výhře 1:0 v Českých Budějovicích zdolal U Nisy v dalším boji o elitní ligovou skupinu dvougólovým závěrem i Slovácko (3:1). A nebýt nepovedené odložené dohrávky v Teplicích (0:2), byl by Hoftychův celek na jaře stejně jako Plzeň neporažený.

Pánové internacionálové, šetřete si nervy!

Naopak Zlín v jarní části dosud nevyhrál, a má tak logicky nejhorší letošní bilanci. Ta se však po jarním restartu rychle zhoršuje i předchozím černým koňům soutěže – Českým Budějovicím a Slovácku. Jihočeši jsou podle tvrzení trenéra Horejše podle všeho stále ještě v karanténě. A tým z Uherského Hradiště v sobotu v Liberci v závěru první půle zas doplatil na školácké vyloučení veterána Kadlece, který úplně zbytečně napadl libereckého útočníka Kuchtu. A jelikož se hned v neděli po dvou žlutých nechal na Bohemians vyloučit i českobudějovický internacionál Sivok (byť ta druhá byla dost přísná), zkušené opory svým celkům o víkendu moc nepomohly.

Pánové, šetřete si nervy, chtělo by se říct. Posledních devět kol bude ještě hodně horkých. Jak už bylo řečeno, o dalším průběhu může ovšem hodně napovědět další anglický týden, už ten první červnový.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK