Hattrick

Erling Braut Håland: Diamant, zvíře, blázen

Ještě nikdy se nikdo takto nevřítil do bundesligy jako on. Erling Braut Håland. On, devatenáctiletý norský útočník, on, se svými 194 centimetry samozřejmě nepřehlédnutelný. Ale on, který svými výkony a góly v probíhající sezoně uchvátil nejprve rakouskou bundesligu, po lednovém přestupu z Red Bull Salcburk do Borussie Dortmund okamžitě též německou bundesligu a posléze celou Evropu.

Håland se bundeslize představil hattrickem během 20 minut při své premiéře v dresu Dortmundu. Nešťastný z jeho počínání musel být český brankář Augsburgu Tomáš Koubek. Jeho tým ještě v 56. minutě, kdy Håland vběhl na hřiště, vedl 3:1, ale… Po třech minutách první trefa, za dalších 14 minut druhá a šest minut na to třetí.

Tři góly v bundesligové premiéře dal jako sedmý hráč v historii a vyrovnal se třeba i bývalému českému talentu Martinu Feninovi, který stejný kousek předvedl zaEintrachtFrankfurt 2. února 2008 na stadionu Herthy Berlín. Ale Håland stal se prvním, který do dokázal jako střídající, tedy jako tzv. žolík.

To však z kopaček vytáhlého a neobyčejně rychlého Nora nebylo všechno.Když ve svém druhém představení, poprvé v domácím prostředí osmdesátitisícového SignalIduna Parku, vstřelil Kolínu nad Rýnem další dvě branky, všichni zpozorněli. A vzápětí to přišlo. Wunderkind, tedy česky zázračné dítě, překonalo rekord bundesligy, hlásaly titulky všech serverů a deníků. To ještě nikdo nedokázal, dát pět gólů v prvních dvou bundesligových duelech. A když totéž zopakoval o následujícím víkendu do sítě Unionu Berlín, bylo jasné, že do konce bundesligy se kromě boje o titul bude sledovat především to, kolik dokáže Wunderkind nastřílet gólů. Sedm ve třech, osm v pěti.

Lepší než velikáni

Gerd Müller, Klaus Fischer, Robert Lewandowski, tři nejlepší střelci německé bundesligy. Alan Shearer, historicky nejúspěšnější střelec anglické Premier League. Lionel Messi, autor nejvíce branek ve španělské LaLize. Silvio Piola, první na žebříčku střelců italské Serie A. Jean-Pierre Papin, nejlepší střelec francouzské Ligue 1. Na všechny zapomeňte. Je tu Håland, nesprávně poagličtěný a psaný jako Haaland. Nikdo z rekordmanů evropských top lig nedal ve svém premiérovém zápase tři branky. Natož sedm v prvních třech duelech. Hålandovi se podařil ještě jeden „kousek“. Jako první v historii Borussie Dortmund zkompletoval tzv. gólový hattrick, když se trefil v každém ze svých prvních zápasů ve třech nejdůležitějších soutěžích. Po bundeslize přišel gól v Německém poháru do sítě českého brankáře Werderu Brémy Jiřího Pavlenky, následoval dokonce „Doppelpack“, jak říkají Němci dvěma trefám v jednom utkání, v Lize mistrů, znamenající vítězství 2:1 nad Paris Saint Germain.

Přestože on sám nechce, srovnání s jinými velikány se Håland nevyhne. Takže…

Trocha statistiky

Shearer a Papin ve svých premiérách v nejvyšších soutěžích v Anglii a Francii skórovali dvakrát. Fischer a Müller se trefili ve třetích utkáních, o jeden zápas déle čekali na první branky Lewandowski v bundeslize a Cristiano Ronaldo v portugalské lize. Piola se poprvé radoval v jedenáctém střetnutí, „rekordmanem-čekatelem“ je Messi, ten svou první trefu v LaLize zaznamenal „až“ na patnáctý pokus. Ovšem Messi, Piola a Ronaldo v té době ještě nebyli ani plnoletí.

A těch (prvních) osm gólů? Kdo na ně po Hålandovi potřeboval nejméně utkání? Opět Shearer, osm. Müller devět, Klaus patnáct, do dvacítky se vešel už jen Papin (19). Další pořadí: Piola – 23, Lewandowski – 32, Messi – 34. Ronaldo, který absolvoval jedinou sezonu ve Sportingu Lisabon, si musel pomoci už góly za Manchester United a k metě osmi vstřelených gólů se dostal v 81. duelu. Kdyby se však počítaly jen branky z Premier League, zvládl to rychleji, v 59 zápasech.

Geny po tátovi

Střih. Rok 2000. Norský fotbalový reprezentant Alf-Inge Rasdal Håland právě přestoupil z Leedsu United do Manchesteru City. Kromě lukrativní smlouvy dostal zřejmě nejkrásnější dárek – chlapce, kterému s ženou dali jméno Erling Braut. Narodil se v Leedsu, první tři roky svého života strávil v Anglii. Poté, co táta Alf-Inge musel kvůli těžkému zranění kolene ukončit kariéru, se rodina vrátila do Norska, do otcova rodného dvanáctitisícového města Bryne na jihozápadě Norska. Malý Erlig využil genové výbavy a samozřejmě se spojil s míčem. Vynikal od mládí, hrál vždy se staršími, vždyť už jako patnáctiletý nastupoval za tým do devatenácti let. A hned začal střílet góly. Jak v „19“, tak i v B-mužstvu, se kterým hrál třetí divizi. Šestnáct branek v jedenácti zápasech znamenalo posun do prvního týmu Bryne FK. Premiéru v profesionálním fotbalu 12. května 2016 stihl ještě jako patnáctiletý.

A dal nebo nedal při ní gól?

Nedal.

Střelecké manévry neunikly skautům prvoligového Molde FK, kam Håland přestoupil prvního února 2017 a podepsal dvouapůlletou smlouvu. Čarovat začal ještě před startem první ligy v Norském poháru. Trefil se hned v prvním duelu a pomohl postoupit až do semifinále. Do ligy naskočil krátce před svými sedmnáctými narozeninami. Odehrál devatenáct minut. Ovšem bez vstřeleného gólu. Ty přišly později a přinesly mu stálé místo v sestavě.

A nejenom to. Poprvé v životě nedodržel smlouvu. Téměř rok před jejím vypršením totiž přišla tak zajímavá nabídka z rakouského Salcburku, že se Erling přesunul do vyhlášené akademie Red Bullu. Ano, již během prvního půlroku získal rakouské double za ligu i pohár, ale… V obou soutěžích však nastoupil jen dvakrát, celkově nasbíral 144 minut, vstřelil jeden gól.

Celý příběh Erlinga Brauta Hålanda se přečtěte v novém čísle magazínu HATTRICK, které na trhu od čtvrtka 5. března 2020.