Hattrick

Derby potvrdilo: Nejlepším sudím zatím Zelinka, nejhorším koučem Priske aneb Nové ankety HATTRICKU

S cílem oživit české stojaté vody přichází redakce magazínu HATTRICK v novém ročníku Fortuna:ligy 2022/2023 s anketní novinkou jménem NEJLEPŠÍ A NEJHORŠÍ HRÁČI, TRENÉŘI A ROZHODČÍ. Vyhodnocovat je budeme každé dva měsíce, které nyní uplynuly od startu ligy do konce září. Je to podle našeho názoru výmluvnější než měsíční vyhodnocování, které používá např. LFA, kdy do období pouhého měsíce může spadnout i reprezentační pauza. Vzhledem k tomu, jak dopadlo nedělní derby Slavia-Sparta (4:0) a jak ho vedl hlavní rozhodčí, je třeba jen konstatovat, že volba HATTRICKU – nejhorší trenér Priske, nejlepší sudí Zelinka – dostala správné razítko.

Platí, že nejhorší v jednom období se může stát nejlepším v období následujícím a opačně.

V první části hodnoceného období od konce července do konce září 2022 to u HATTRICKU vyhráli Chorý, Bílek a Zelinka, naopak „lúzry“ prvního sledovaného období se stali Santos, Priske a Proske.

NEJLEPŠÍ HRÁČI

1. Tomáš Chorý (Viktoria Plzeň)

2. Stanislav Tecl (Slavia Praha)

3.  Michal Ševčík (Zbrojovka Brno)

Komentář HATTRICKU: Chorý a Tecl dřív procházeli fanouškovským očistcem, často oprávněně, teď jsou střeleckými oporami svých týmů, tedy Plzně a Slavie. Třetím do party je mladý Michal Ševčík z Brna, kometa podzimní ligy. Nejen střelec, ale i tvůrce hry. Bez něj by Zbrojovka  nebyla tak vysoko. 

V záloze jsou i brněnský Wale Musa Alli, který v září naskočil do tří zápasů s bilancí 2+1, což je podíl na polovině všech branek Brna. Má rychlost, skvělý driblink, parádní techniku a jedenadvacet let! O dva roky starší Abdallah Gning z Teplic zase režíroval obrat proti Jablonci a v podstatě sám remizoval se Spartou. 3+1 ve třech zápasech je u něj jen začátek. A do třetice olomoucký Mojmír Chytil. Posledního srpna vystřelil bod s Libercem, v září dal dva góly Plzni, hattrick v poháru a naposledy asistoval.

NEJHORŠÍ  HRÁČI

1. Eduardo Santos (Slavia Praha)

2. Martin Cedidla (Trinity Zlín)

3. Jakub Jankto (Sparta Praha)

Komentář HATTRICKU: Nejhorší jsou vždycky ti, co spadnou výrazně dolů v poměru cena/výkon a ti, kteří zkazí svojí hrou výsledek celého týmu. Takže je volba HATTRICKU za první část ligového podzimu je jasná. Slávista Eduardo Santos.  Na Slovácku zavinil gól a následně laxně chyboval, dokud ho Trpišovský nevystřídal. Pak nehrál a když znovu nastoupil, tak v první minutě „prohrál“ zápas s Plzní.  Pak je tu Martin Cedidla ze Zlína za kriminální faul na Ewertona a do třetice Jakub Jankto. Ze Sparty bychom asi mohl vybrat kohokoli, ale od reprezentanta s bohatými zkušenosti z italské Serie A a španělské La Ligy a účastníka EURO 2020 jsme čekali víc. Lépe řečeno „alespoň něco“, ale on jen zapadl do letenské beztvárnosti.

A v „záloze“ je i David Broukal z Budějovic. Dostat během první půle dvě žluté za tři minuty, to chce fakt velkou dávku „fotbalové inteligence“. 

NEJLEPŠÍ TRENÉŘI

1. Michal Bílek (Viktoria Plzeň)

2. Jaroslav Veselý (Bohemians Praha 1905)

3. Richard Dostálek (Zbrojovka Brno)

Komentář HATTRICKU: O Michalu Bílkovi asi nemůže být pochyb. S pokračováním krasojízdy z minulé sezony s tak úzkým – a hlavně oproti pražským „S“ jen polovičně „hodnotným“ – téměř nikdo nepočítal. Navíc jako jeden z mála českých trenérů dovedl svůj tým vyladit už na srpnový vrchol v podobě předkol kvalifikace Ligy mistrů, kam nakonec Plzeň dovedl. Klobouk dolů,

Palec nahoru dáváme i dvěma koučům, jejichž týmy podle předpovědí měly být spíše na konci. Jaroslav Veselý z Bohemky a Richad Dostálek z Brna. Dobře svůj tým naladili, šlape jim to hlavně venku, to mají společné. A Luboš Kozel odvádí v Liberci také dobrou práci, stačilo neztratit doma zápas s Boleslaví a mohl jít před Spartu.

NEJHORŠÍ TRENÉŘI

1. Brian Priske (Sparta Praha)

2. Jozef Weber (Dynamo České Budějovice)

3. Jiří Krejčí/Jaroslav Novotný (FK Pardubice)

Komentář HATTRICKU: Pět remíz v řadě? To Sparta nepamatuje. Opěvovaného dánského „stratéga“ Briana Priskeho nemůžeme nejmenovat, i když hlavní letenské problémy jsou asi jinde. Jozefu Webberovi zase nesvědčí angažmá v Budějovicích, protože tři zářijové prohry se skóre 1:11 jsou zkrátka  ostuda. Ale ne tak velká jako ten výkon v Edenu.

Jinak vnitřně jsme čekali, že jako prvním dojde dech pardubickým bardům Jiřímu Krejčímu a Jaroslavu Novotnému.  Spíš se divíme, že v klubu vydrželi tak dlouho.

NEJLEPŠÍ ROZHODČÍ

1. Miroslav Zelinka

2. Jan Machálek

3.  Dominik Starý

Komentář HATTRICKU: Vždycky máme radost, když vidíme házet mincí Miroslava Zelinku, a v září se na tom nic nezměnilo i při nejvyšším počtu odřízených utkání. Proč? Nejlepší sudí je ten, o kterém nevíte, že je na place, nebo že zasahuje jen, když je to třeba. Žádnou botu neudělal ani Jan Machálek 

A líbil se nám i Dominik Starý, ve Zlíně se nemazlil s Didibou a dal mu červenou po posledním hvizdu. Mládí vpřed i za cenu někdy drobných nepřesností. 

NEJHORŠÍ ROZHODČÍ

1. Zbyněk Proske

2. Petr Hocek

3. Dalibor Černý (plus VAR Vít Ondráš a Jaroslav Kubr)

KOMENTÁŘ HATTRICKU: Nejhorším byl určitě Zbyněk Proske, který už si naštěstí nezapíská. Tendenčně vedeným a „dovedeným“ zápas Plzně s Libercem se konečně vyškrtl z listiny. Petr Hocek na náš vkus píská moc úzkostlivě – a to raději  nechceme mluvit o utkání  Plzně proti Slavii a Santosově penaltě. Přesný opak pak předvedl Dalibor Černý, kdy nechal zlínského Cedidlu málem zlomit nohu Ewertonovi, přitom to bylo vidět až z tribuny.  

Pokud jde o Černého, patří k němu do této kategorie i Vít Ondráš a Jaroslav Kubr. Seděli totiž při zápase Slavia – Zlín u videa a ani je nenapadlo upozornit  Černého na to, co Cedidla provedl. Tento omyl VARu (čti: Výrazně Alibističtí Rozhodčí) byl rovněž skandální.

HODNOCENÍ: redakce HATTRICKU za období od konce července do konce září 2022.

Čtěte HATTRICK, navrhujte přes e-mail!

Nejen tuto rubriku můžete najít v říjnovém čísle magazínu HATTRICK, které je stále na trhu. Krom toho můžete na e-mailovou adresu redakce@hattrick.cz posílat své návrhy na nejlepší a nejhorší hráče, trenéry a rozhodčí druhého ligového období, tedy říjen až listopad 2022!