Hattrick

Derby Argentina versus Brazílie aneb 45. výročí velké brazilské křivdy z MS 1978 v HATTRICKU

Největším favoritem MS 2022 v Kataru byla Neymarova Brazílie, ale potřetí v historii ho vyhrála Messiho Argentina. Stejně tak to dopadlo rok předtím na Copa América, kdy se navíc hrálo v Brazílii. Brazilci, kteří jsou s pěti světovými tituly stále nejlepší na světě, zase předloni podruhé za sebou triumfovali na olympiádě v Japonsku. Mezi dvěma největšími jihoamerickými zeměmi panuje i ve fotbale logicky obří rivalita.

K největším sporům došlo před pětačtyřiceti lety. Brazilci už měli na kontě tři tituly z let 1958, 1962 a 1970. Argentina vyhrála poprvé MS až v roce 1978, v domácím prostředí v době vlády vojenské junty- a to za dost zvláštních okolností.

V semifinálové  skupině B se totiž zápasy nehrály současně. Argentina vždy nastupovala k pozdějšímu utkání souběžného kola, což nakonec hrálo velmi důležitou roli. Podle očekávání byla tato semifinálová skupina soubojem dvou jihoamerických velmocí, a s Argentinou to v jednu chvíli vypadalo špatně. Zatímco Brazílie na úvod porazila Peru 3:0, Argentina přehrála Polsko 2:0. Ve druhém utkání se Argentina s Brazílií ve velmi vyhroceném zápase nakonec rozešla smírně, alespoň co do výsledku 0:0.

Bylo tedy zřejmé, že o účastníkovi finále rozhodne skóre, tedy v případě, že Brazilci i Argentinci podle předpokladů vyhrají svá závěrečná utkání. A zatímco výkop zápasu Argentiny proti Peru byl pozdržen, Brazílie mezitím zdolala Polsko 3:1. Argentina deklasovala Peru, Brazilci cítili křivdu

Argentinci tak věděli, že k vítězství ve skupině a postupu do finále potřebují porazit Peruánce alespoň o čtyři góly. Po poločase vedli  2:0, ve druhé půli naprosto zkolabovala peruánská obrana. Argentina vyhrála 6:0, a postoupila tak  do finále

 „Prakticky neprodleně se vyrojily spekulace o tom, že byl výsledek zápasu domluvený, a to dost možná v nejvyšších státních kruzích. Peru mělo obdržet nejen peníze, ale také například tuny obilí. Podplaceni měli být i samotní peruánští hráči, původem argentinský brankář pouštěl gól za gólem, některé minely fotbalistů Peru byly vskutku úsměvné,“ uvedl před devíti lety server .www.sport.ceskatelevize.cz.

Brazílie tak hrála jen o třetí místo, aniž by na šampionátu prohrála zápas. „Kanárci“ v utkání o bronz vyhráli nad Itálií 2:1 a zůstali na MS 1978 jediným neporaženým mužstvem. Argentinci, kteří v základní skupině prohráli s Itálií 0:1, pak ve finále zdolali Nizozemce 3:1.

Celý tento příběh včetně podrobných fotbalových statistik a z historicko-geografických dat ze neustálého soupeření Brazílie s Argentinou najdete v posledním čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích.

Přečtete si v něm třeba i exkluzivní rozhovory s Pavlem Vrbou a zpravodajem ČT Janem Šmídem nebo příběh nové posily Viktorie Plzeň Matěje Vydry.

A najdete v něm také kompletní profily, soupisky a plakáty všech týmu FORTUNA:LIGY.