Ligová procházka Pavla Procházky

Csaplárovy vzkazy pro Spartu i Slavii sedí. Kauza Pelta? Dělá z nás disciplinárka blbce? Coufala Baček zablokoval

Po té, co Sparta po vcelku zasloužené remíze na Bohemce (1:1) ztratila dva body, jsou po neúplných čtyřech kolech nového ročníku Fortuna:ligy beze ztráty už jen dva kluby: Bílkova Viktoria Plzeň, která nejvyšší soutěž poměrně nečekaně vede, když v neděli vyhrála i v Liberci (1:0), a čtvrtá Slavia, jíž chybí odložený domácí zápas s Olomoucí. Zatím hrála třikrát venku a vždy zvítězila (naposledy 2:0 v Boleslavi). Tabulka pravdy, v níž je zohledněno domácí a venkovní prostředí, vypadá následovně: 1. Slavia + 9 bodů, 2. Plzeň + 6, 3. Sparta + 4.

Podceňovaný trenér Michal Bílek si tak vede nad očekávání dobře. Západočeši uspěli v sedmi z osmi soutěžních zápasů, postoupili do play off Konferenční ligy a po dlouhé době vedou tabulku. Na trávníku (hlavně v Evropě) to často ještě drhne, ale výsledky i díky dobré organizaci hry mluví za své. Uvidíme dále.

Liberci chybějí body i Nguyen, který utekl na Slovácko

Naopak na výhru zatím marně čeká hned pět týmů – Bohemians, nováček z Hradce Králové, exnováček z Pardubic, Karviná a překvapivě i Slovan Liberec.

Liberečtí mají jediný bodík, který získali na neutrální půdě v Mladé Boleslavi s Hradcem. „Tam jsme ale hráli o deseti a ty tři prohrané domácí zápasy byly vesměs s pohárovými účastníky – Slováckem, Spartou a Plzní. Jdeme ale krůček po krůčku nahoru,“ tvrdí trenér Pavel Hoftych.

Ano, pod Ještědem je třeba rok co rok pracovat s oslabeným kádrem, ale tohle může být i na Hoftycha moc. A se Spartou ta prohra byla hodně vysoká…  Krom toho reprezentační gólman Nguyen před koučem utekl na Slovácko, za Slovan tak chytá zatím hodně  průměrný Knobloch.

V případě východočeských týmů se zdá, že vyhnanství na Bohemce, resp. v Boleslavi asi přece jen bude nevýhodou. A pro Pardubice bude asi platit, že po vyprchání nováčkovského elánu bývá druhá sezona v lize často těžší.  

Csaplár: „Ten boleslavský gól by v Evropě platil“

Po čtvrtém kole zaujal kouč a svérázný fotbalový expert Josef Csaplár ve svém glosáři na serveru sport.cz (pod Novinkami), který nesl název: „Hložku a Karabče, najděte si někoho, kdo vám řekne pravdu!“ Už jsme o tom na efotbalu informovali, tak jen pro zopakování:

„Najděte si někoho, kdo vám bude říkat pravdu, jak opravdu hrajete. Říkám to proto, jelikož by byla velká škoda, abyste talent, který máte, promrhali. Protože cesta, na které jste nyní, vůbec není dobrá. Jste mladí, máte na řadu věcí právo. Ale akorát by to mělo rychle skončit,“ uvedl Josef Csaplár. Občas s ním nesouhlasím, ale jeho poslední vzkazy sedí. I ty směrem ke Slavii:

„První se týká činnosti v soupeřově pokutovém území. Ani ne tak šancí, jako možností jejich dotažení. Těch nedotažených brejků, které měla proti deseti domácím, těch pokažených finálních, předfinálních přihrávek… To byla katastrofa.  A vzkaz druhý? Před střetem s Legií Varšava by měli slávisté slyšet jednu věc:  Vyhráli jste v Boleslavi zaslouženě, ale je dobré, abyste věděli, že faul, který pískl rozhodčí Skalákovi, který dal gól, vám s Legií nikdo nepískne. Prostě budete prohrávat nula jedna. A Hromadův skluz bude jednoznačně červená karta. Nikoli jen žlutá.“

Opravdu by nestačil paragraf 59?

Jinak v minulých dnech zaujala kauza jabloneckého bosse a bývalého předsedy FAČR Miroslava Pelty, který během utkání 3. ligového kola s Bohemians (2:2) v Jablonci navštívil šatnu rozhodčích.

Disciplinární komise LFA (Ligová fotbalové asociace) pak potrestala FK Jablonec za porušení povinností pořádajícího klubu (klub nezajistil, aby bylo neoprávněným osobám zamezeno ve vstupu do prostor vyhrazených delegovaným osobám) peněžitou pokutou ve výši 100 tisíc korun.

„Rád bych se zeptal předsedy disciplinárky Richarda Bačka – dosazeného do DK v roce 2013 Peltou —  proč bylo možné trestat dle §59 DŘ  (Znevážení jména fotbalu) Čermáka za neurážlivou kritiku poměrů či Jecha za opilost, ale Peltu potrestat prý nelze, když neurážel ani nepodplácel. Přitom Baček přiznává, že to závažně narušilo důvěryhodnost soutěže, ale prý se nejdřív musí změnit DŘ. Někdy mám pocit, že DK i LFA mají obyčejné fanoušky za blby,“ napsal kolega David Stein.

Oficiální Bačkovo vysvětlení totiž bylo následující: „Disciplinární komise shledala porušení povinností pořadatele spočívajících mimo jiné v tom, že kabina rozhodčích nebyla pořadatelsky vůbec zabezpečena proti neoprávněnému vstupu. Tím došlo k závažnému pochybení ze strany pořadatele nejen ve vztahu k Disciplinárnímu řádu, ale i ve vztahu k samotným Pravidlům fotbalu, která mají zabránit pochybnostech o regulérním průběhu utkání. Z tohoto důvodu proto Disciplinární komise přistoupila k uložení peněžitého trestu v takové výši. Ze strany pana Pelty dle zápisu o utkání a zpráv delegátů nešlo například o verbální útok na rozhodčí, o příslib nějaké výhody nebo o něco podobného, a proto jeho jednání nenaplnilo skutkovou podstatu žádného disciplinárního přečinu jednotlivce dle stávajícího znění Disciplinárního řádu FAČR. Disciplinární komise LFA současně podá podnět na úpravu Disciplinárního řádu FAČR, aby se do budoucna stalo takové jednání představitelů klubů disciplinárním přečinem.“

Je těžké trestat bývalého šéfa, když vám v kariéře pomohl

„Po přechodu DK pod LFA se zdá, že projednat §59 má nejdříve Etická komise na popud VV FAČR, ale to nemá nic společného s Bačkovým tvrzením, že podle DŘ se Pelta trestat vůbec nedá a je potřeba DŘ změnit,“ namítá David Stein.

„Baček oblbuje veřejnost a odvádí pozornost od VV, který má teď již méně než třicet dní na podání návrhu Peltu potrestat. Pak se bude tvrdit, že už o tom nemá cenu diskutovat, když lhůta prošla… Tohle mi připomíná to nejhorší z české justice: široce pojatý paragraf, dle něhož lze trestat i ve volném čase rapujícího hráče, aniž by on jméno fotbalu jakkoliv vážně poškodil (což je druhá podmínka §59) — ale jakmile se proviní prominent, tak najednou prý znění zákona není dostatečně přesné (chybí zmínka, že se vztahuje i na činy v sobotu dopoledne po úplňku atp.) — i proto mě to štve. Nejde mi ani tak o Peltu — trest pro něj by byl stejně směšný — ale o svévoli papalášů,“ dodává Stein. 

Ono ale asi není až tak těžké zjistit, „kudy běží zajíc“,  jak s oblibou říká sám „Velký čáp“ Miroslav Pelta. David Stein připomíná, že předseda disciplinárky Richard Baček přišel do funkce za Peltova strahovského kralování, já dodávám, že i výkonný ředitel LFA a tedy i celé ligy Tomáš Bárta nastoupil do své funkce v říjnu 2014 právě z Peltova Jablonce, kde byl sportovním sekretářem. Při vší úctě k němu, vždycky je těžké vystupovat proti svému bývalému šéfovi, pokud  vám kariérně tolik pomohl.

A k Bačkovi ještě jedna poněkud úsměvná historka. Když se nad trestem pro Peltu na Twiteru podivoval z Anglie reprezentant Vladimír Coufal, byl pro jistotu předsedou disciplinárky zablokován (viz https://twitter.com/Coufi5/with_replies…). Asi aby ho nemusel za nemístné řeči a znevážení jména fotbalu potrestat zákazem startu v příštím reprezentačním utkání…

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK