Hattrick

Byl Křetínský i u vozu VAR za Berkou? Čeká se na vyjádření šéfa komise rozhodčích Příhody

Podle některých zdrojů a také podle příspěvků na Twitteru (například od nezávislého publicisty Luďka Mádla) běží fotbalovým zákulisím informace o tom, že majitel Sparty Daniel Křetínský měl o přestávce nedělního ligového utkání Sparta-Zbrojovka Brno (3:1) údajně v doprovodu dvou osob přijít nejen do kabiny rozhodčích, ale  i k vozu VAR. 

Měl si údajně vyžádat hlavního VAR Ondřeje Berku, vyslechnout si jeho vysvětlení, říci mu své a odejít. Teď se údajně šetří, jak je možné, že to Berka (na rozdíl od hlavního sudího Radiny) nedal do zápisu a mlčelo se o tom. Fakt je, že pak Ondřej Berka na začátku druhé půle nechal uznat i třetí gól Sparty, který jako ten brněnský v prvním poločase půli za stavu 0:0  rovněž zaváněl ofsajdem.

Čeká se na vyjádření předsedy komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda k této informaci.

Co hrozí Křetínskému?

A co hrozí Danielu Křetínskému za to, že v doprovodu hlavního pořadatele navštívil o přestávce kabinu rozhodčího Marka Radiny, který to uvedl do zápisu? V paragrafu 69, článku 6 novelizovaného disciplinárního řádu (po kauzách jabloneckého a plzeňského šéfa Pelty, resp.  Šádka) se od nového sezony praví:

„Kdo vstoupí do kabiny rozhodčího v rozporu s § 46 odst. 1 písm. d) Soutěžního řádu, bude potrestán zákazem činnosti až na tři měsíce, nebo výkonem fotbalově prospěšné činnosti, popřípadě i peněžitou pokutou až do výše 50 000 korun.“

Paragraf 46 odstavec 1 vymezuje povinnosti pořadatele. Jedním z bodů je: „Neumožnit bez souhlasu rozhodčího přístup do jeho kabiny žádné osobě kromě delegáta utkání, vedoucích družstev, případně dopingového komisaře, který se prokáže pověřením k provedení dopingové kontroly.“

Co hrozí Spartě?

A co hrozí Spartě?

Její prohřešek spadá pod paragraf § 65 Disciplinárního řádu s názvem Porušení povinností pořádajícího klubu. V něm se v bodě 1, písmenu c) píše:

„Klub, který jako organizátor utkání nezajistí, aby bylo neoprávněným osobám zamezeno ve vstupu na hrací plochu nebo do prostor vyhrazených družstvům nebo delegovaným osobám, bude potrestán peněžitou pokutou až do výše 5 milionů korun, odehráním utkání bez přítomnosti diváků nebo uzavřením stadionu.“ 

„Disciplinární komise se případem určitě bude zabývat,“ potvrdil již pro deník Sport a iSport.cz její předseda Richard Baček.