Ligová procházka Pavla Procházky

Bílek: „Měli jsme kopat penaltu.“  Nehasil ale letícímu Vlkanovi nenaletěl a VAR Hocek už Plzni nepomohl 

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM.  Kvůli netradičnímu termínu MS 2022 v Kataru, přestože na něm z české nejvyšší soutěže nestartuje jediný hráč, končí podzimní část podzimní ligy už po 16. kole v první polovině listopadu. Za normálních okolností by se hrála ještě minimálně tři kola. Jelikož mistrovská a vedoucí Viktoria Plzeň nečekaně ztratila dva body ve vršovickém „Ďolíčku“ s posledními Pardubicemi (1:1), zatímco Sparta na Letné v mlze na Letné zdolala České Budějovice (1:0) a Slavia pak s přehledem vyhrála ve Zlíně (4:0), slibuje jarních 19 kol (14 v základní části a pět nadstavbových) velmi dramatický boj.  V listopadu klopýtající  Plzeň už totiž nevede před Slavií o sedm bodů, ale jen o dva, třetí Sparta pak ztrácí na druhé červenobílé pět bodů.  

V dolní části tabulky to vypadá, že si to o přímý (ne)sestup rozdají Zlín (12 bodů) s Pardubicemi (10). O vyhnutí se dvěma barážovým příčkám pak budou podle všeho válčit Brno (20), Teplice (19), Č. Budějovice (18) a Jablonec (16), který vzhledem ke své ekonomické situaci a soudním problémů svého majitele Miroslava Pelty může také ještě „zahučet“ přímo do druhé ligy. Zvlášť když Pardubice budou na jaře už hrát doma ve svém. Ligový zbytek, nesmírně  vyrovnaný – hlavně co do průměrnosti – může hrát o účast v první šestce. Od čtvrté Olomouce (24 bodů) po desátý Baník Ostrava (20 bodů). 

Vlkanova jako letadélko Káně

Pokud je o nečekanou ztrátu unavených hráčů Viktorie Plzeň v duelu s Pardubicemi (1:1), kteří ve druhé půli ještě v 75. minutě prohrávali 0:1, po té rozladěný trenér Západočechů Michal Bílek požadoval penaltu. 

„Věděli jsme, že pokud chceme vyhrát, musíme hrát koncentrovaně po celých devadesát minut. V první půli to z naší strany nebylo dobré. Když jsme si něco vytvořili, tak jsme šance neproměnili. Z mého pohledu tam byl tam penaltový zákrok na Vlkanovu, ale mohli jsme to odehrát lépe. Pak jsme inkasovali, ale následně dali břevno, vstřelili branku a vytvořili si i další příležitosti k tomu, abychom dali druhý vítězný gól,“ řekl na pozápasové tiskové konferenci Bílek.

Michal Bílek má na mysli situaci ze 42. minuty, kdy šli do souboje v pardubické šestnáctce východočeský (dříve shodou okolností plzeňský) Hlavatý se subtilním západočeským (dříve shodou okolností východočeským) záložníkem Vlkanovou. Někteří regionální novináři by v tomto duelu rádi viděli remplování, ale spíše tu je přání otcem myšlenky. 

Hubený Vlkanova totiž od Hlavatého odletěl jako letadélko Káně a ještě k tomu dost přidal. Pokud by tohle byla penalta, byl by to další pokutový kop z rodu „chřestýších“.  Hlavní Lukáš Nehasil ho však nenařídil a VAR Petr Hocek si už potřetí v krátké době Plzeňským pomoct neodvážil. Stačila penalta a vyloučení slávisty v úvodu utkání Plzeň-Slavia (3:0) po vzájemné strkanici Mosquera-Santos, což mu u Příhodovy komise rozhodčích ještě prošlo, a pak totální beztrestné rozkopání hráčů Sparty v pohárovém televizním utkání v Limberského Domažlicích, které jsou už léta plzeňskou farmou.  Petr Hocek byl poté narychlo odvolán z příštího ligového utkání a nejspíš se v závěru podzimu rozhodl sekat dobrotu, protože si je vědom, že tohle je asi jeho poslední šance. Je vidět, že mediální poukazování na neustálé přehmaty jistých známých „firem“ přece jen může nést své pozitivní  výsledky.

„Je škoda, že jsme to dnes nezakončili vítězně. Na pauzu už se těším, bylo toho opravdu hodně. Je potřeba si odpočinout a potom do toho znovu šlápneme,“ pravil plzeňský, dříve hradecký, reprezentant Adam Vlkanova. 

V „Ďolíčku“ ztratila Plzeň čtyři z devíti bodů

Pravdou je, že Plzeň v listopadu přišla domácí prohrou 0:1 se Spartou a vršovickou remízou 1:1 o pět cenných bodů a nechala pražská „S“, aby se na ni dotáhli. Středeční domácí dohrávku se Zbrojovkou Brno (4:0), což bylo vlastně „rodinné derby“ plzeňského majitele/“skorozetě“ proti brněnskému majiteli/“skorotchánovi“, nelze třeba brát moc vážně. Na vysvětlenou: vikoriánský boss Adolf Šádek má od konce srpna dcerku s dcerou zbrojováckého šéfa Václava Bartoňka, což je jen jeden z mnoha zajímavých střetů zájmů v české Fortuna:lize.  Jen na doplnění: bránící zbrojováci se v jinak velmi soubojové české lize v první půli nedopustili jediného faulu a první góly si dali prakticky sami.  

I tak je ale první místo Viktorie Plzeň nečekané, stejně jako je obdivuhodná její vítězná ligová cesta až do začátku listopadu, byť ji kazí občasná „chřestýší“ kousnutí. Spíš se po podobně nečekaném mistrovském titulu čekala podzimní kocovina a kralování pražských „S“. Zrcadlo viktoriánům pak ukazovali jen silní soupeři v Lize mistrů, kteří jim v Champions League nepovolili ani bodík. 

Nakonec Viktoria ze šestnácti zápasů dvanáctkrát vyhrála, když prohrála jen 0:1 se Spartou a remizovala v úvodním kole v Teplicích (2:2), na Bohemians (1:1) a nyní v neděli s Pardubicemi (1:1). Z devíti těchto bodů tedy o čtyři přišla v „Ďolíčku“, kde to nemá moc ráda. 

Tam už tedy na jaře, alespoň v základní části, Plzeňští nepojedou, ovšem za to je čekají těžké duely na Slavii, na Spartě, na Slovácku, na Baníku i v Mladé Boleslavi. To není úplně nejjednodušší los.  

Slavia po krizi pětkrát vyhrála 

„Povedený začátek ve Zlíně nám hodně pomohl,“ pochvaloval si trenér Slavie Jindřich Trpišovský, jehož tým vedl na Moravě 3:0 už po půlhodině hry. „Podali jsme na výborně připraveném terénu a ve výtečné kulise velmi dobrý komplexní a koncentrovaný výkon. K vysoké kvalitě v ofenzívě jsme zhruba v polovině ligového podzimu přidali i vylepšenou obranu. Eliminovali jsme venkovní výpadky a postupně nám rostlo sebevědomí. Jsme rádi, že se nám dařilo se výkonnostně posouvat a z náskoku Plzně jsme něco ukrojili,“ dodal spokojený Trpišovský.

Slávisty během sezony trápila četná zranění, ztráta formy některých hráčů a velmi často měnící se sestava. To mělo za následek říjnovou herní krizi, která způsobila bodovou ztrátu v lize i nečekané vypadnutí v balkánské základní skupině Evropské konferenční ligy, což byl pro mnohé docela šok. V každém případě současný tým po několika odchodech opor do zahraničí logicky nedosahuje kvalit českého suveréna z mistrovských sezon 2019/2020 a 2020/2021.  I tak ale Slavia v posledních pěti ligových duelech zabrala, na někdejší formu si vzpomněl i brankář Ondřej Kolář. Takže po porážce 0:2 v Olomouci (9. října) vyhrála za sebou všech pět posledních ligových utkání: proti Mladé Boleslavi v téměř celozápasovém oslabení  (2:1), velké derby proti Spartě (4:0), vršovické derby na Bohemians (4:1), těžké utkání proti oživlému Hapalově Baníku Ostrava (3:1) a teď ve Zlíně (4:0).  

„Na druhou stranu máme za sebou pořádnou porci utkání a hodně cestování v Evropské konferenční lize. Někteří hráči jsou zranění, jiní občas šli až na hranu bolesti. Budeme tudíž věřit, že si současné velmi dobré výkony přeneseme do jara,“ dodává Jindřich Trpišovský, který ví, že k úspěšnému zakončení sezony je třeba ještě vyhrát důležitý osmifinálový duel Mol Cupu v druholigové Karviné (pátek, 17,00, vysílá ČT Sport). 

„Nesmíme nic podcenit. V Karviné přijde určitě hodně diváků, nečeká tam nic jednoduchého,“ dodává slávistický kouč, jemuž fanoušci Slavie radí, ať si vezme příklad z druholigového béčka červenobílých. To navzdory tomu, že je v tabulce F:NL po podzimu poslední (Sparta B je těsně před ním s bodem navíc předposlední a Dukla se dvěma body navíc čtvrtá od konce) v neděli 30. října nad Karvinou vyhrálo 4:2. 

Sparta potřebuje posílit – a uspět v sobotu v Ostravě v poháru

„Dnes jsou nejdůležitější tři body,“ oddechl si po sobotním „mlžném“ duelu s Českými Budějovicemi (1:0) dánský trenér Sparty Brian Priske. Ten to měl v průběhu podzimu, navíc po letním předčasném vyřazení v kvalifikaci EKL, na Letné hodně nahnuté. Nyní  jsou v lize sparťané po šestnácti kolech třetí za Plzní (mínus sedm bodů) a druhou Slavií (mínus pět bodů). Sice jen dvakrát prohráli –  na úvod soutěže na Letné s Libercem (1:2) a pak ve zmíněném derby v Edenu (0:4), ovšem dalších deset cenných bodů poztráceli pěti remízami – v Jablonci, v Teplicích, s Bohemians, v Ostravě a doma se Zlínem.

Není divu, že si to Letenští rozházeli s diváky, hlavně pak s trucujícím „kotlem“. I když lidí chodí na Letnou až nečekaně dost, Sparta v návštěvnosti domácích zápasů předčila i Slavii, průměr na její domácí utkání činí 13 195 diváků. I v sobotu večer na České Budějovice v listopadové mlze a v chladu přišlo 13 269 fanoušků.

„Máme skvělé fanoušky, moc je chválím. Jsou pro nás pro všechny hodně důležití. Sám vidím, jak je pro naše vedení podstatné, že lidi chodí. Hráči tu podporu cítí. Samozřejmě v některých pasážích zápasů jsou nároční. My budeme dělat všechno proto, abychom jim dělali radost. Chceme, aby i s jejich pomocí to na Letné měl každý soupeř těžké,“ tvrdí sparťanský kouč.

Ovšem na to, aby se Sparta na jaře pokusila dohnat a předehnat Plzeň se Slavií, asi zlepšení na konci podzimu  (výhry v Plzni 1:0, ve středeční  dohrávce nad Slováckem 4:0 a proti ČB 1:0) stačit nebude. Stejně jako očekávaný návrat uzdraveného kapitána Ladislava Krejčího mladšího do sestavy. Sportovní manažer Tomáš Rosický by měl Priskemu pomoci se zimním posílením mužstva, což ostatně platí i v případě Slavie, která navíc stejně jako Letenští potřebuje řádně doléčit své opory. 

Jelikož druhé a třetí místo v lize nabízejí  při současném národním pohárovém koeficientu jen druhé předkolo v kvalifikaci Evropské konferenční ligy, je i pro sparťany velmi důležitý Mol Cup, z něhož se jde do třetího předkola lepší, tedy Evropské ligy. Jenže v osmifinále to má Sparta těžší než Slavia. Hraje totiž v sobotu v 15 hodin (ČT Sport) na půdě rozjetého Baníku Ostrava, kde nyní i podzimní specialisté na hru na cizím hřišti, pražští Bohemians v sobotu odpoledne prohráli vysoko 1:4.  

„Očekávám v Ostravě co nejlepší výkon, v poháru máme ty nejvyšší ambice,“ zdůrazňuje Brian Priske. 

Před nedělním startem MS 2022 v Kataru se tedy ještě máme na co těšit i doma v Česku.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK.