Blogy,  Články,  Domácí fotbal

A derby má rázem favorita. Je jím Sparta! Zabrala proti Baníku léčba Kotalem dlouhodobě, nebo jen na chvíli?

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY. Po bídných jarních ligových výkonech Sparty a Slavie se experti před nedělním derby v Edenu (17.00, O2 TV Sport) shodli na tom, že tenhle zápas nemá favorita, že půjde o souboj svou kulhajících koňů a že nejspíš rozhodne, který bude v neděli kulhat víc. Jenže po středečním zázračném výsledku v letenském čtvrtfinále Českého poháru/MOL Cupu (Sparta – Baník Ostrava 5:0!) je jasné, že derby favorita má – stávají se jím chtě nechtě sparťané. Byť jsou v lize až sedmí, zatímco Slavia ji stále vede s desetibodovým náskokem před druhou Viktorií Plzeň. V Edenu se navíc ukáže, zda léčba zkušeným trenérem Václavem Kotalem zabírá na Letné dlouhodobě, nebo jen chvilkově.

Ve středu byl na Letné favoritem spíš ostravský Baník, který pod vedením nového ambiciózního kouče Luboše Kozla na jaře do té doby ještě nepohrál. Naopak dobyl Slovácko (1:0), kde Slavia v neděli padla, v pátek večer vyhrál i na půdě obávané ligové štiky z Českých Budějovic (2:0). Gól dostal jen v duelu se silným Jabloncem (1:1). Ovšem na Spartě, jejíž hru tvořil místo Guélora Kangy Bořek Dočkal, přišel nečekaný debakl.
¨
S Dočkalem to šlo líp, je Kanga slepá ulička?

Náš bývalý kolega z HATTRICKU, doyen současné české sportovní žurnalistiky Pavel Skramlík, na Facebooku komentoval nečekaný úspěch Sparty velmi výstižně:

„Od května 2017 jsem obvykle ve svých poznámkách na fotbalové Spartě nenechal suchou nit,protože si to zasloužila, byla hrozná, za tak šílené peníze. Ve středu ve čtvrtfinále poháru s Baníkem (5:0) předvedla takový obrat, který jsem nečekal. Bez nejdražších posil, ze čtrnácti hráčů bylo osm Čechů, Dočkal vydržel celý zápas ve středu pole hodně nahoře, konečně byl playmakerem, Sparta hrála jako tým, hladově, s morálkou. Trenérský mazák Kotal brzo zjistil, že Kanga jako tvůrce hry je slepá ulička, z jeho deseti zásahů do hry jsou dvě konstruktivní přihrávky, zbytek špatné plus prohrané souboje, přihrané pády, odkrývání prostoru, pravda, občas dobrá rána nebo penalta. Ale jedna vlaštovka ještě jaro nedělá.“

Ano, jedna vlaštovka jaro nedělá, až v neděli se na Slavii, která rovněž bude chtít ukázat, že fotbal přes zimu nezapomněla, ukáže. Je možné, že Baník pohárový duel na Letné poněkud podcenil, ostatně i trenér Kozel po nevydařeném zápase říkal, že je lepší, že se jim takový výpadek stal v poháru, nikoliv lize.

Více na eFotbal.cz