Ligová procházka Pavla Procházky

Už i ti nejslušnější trenéři si stěžují na nadržování Plzni. Seznam těch, co by duel Viktoria-Slavia rozhodovat neměli  

Přípravu na nedělní bouři, k níž dojde příští neděli 18. září ve Štruncových sadech v 19 hodin při duelu mistra s  vicemistrem (Plzeň-Slavia), připomínal víkend při osmém ligovém kole. Viktorka tradičně vyhrála o gól, tentokrát 3:2 v Olomouci, a opět se to neobešlo bez kritiky rozhodčích ze strany trenéra plzeňského soupeře. Slavia doma v Edenu zase uštědřila svému protivníkovi (teď Českým Budějovicím) šestigólový příděl (6:1) a Sparta počtvrté za sebou remizovala (nyní 2:2 v Teplicích), když překvapivě nastoupila v brance s novým mladým hostem z Manchesteru United Matějem Kovářem. Ten však za stavu 2:1 pro Letenské v (ne)souhře s levým obráncem Höjerem klíčově chyboval, takže sparťanští fandové na sociálních sítích střídavě zuří a střídavě si dělají z vedení svého klubu krutou ironickou legraci.

Pro komentátora ligového dění v české nejvyšší soutěži se to už pomalu stává utrpením a černou můrou. 

Zápasy Viktorie Plzeň totiž začínají mít v Česku úplně stejný kolorit. Viktoriáni vyhrají o gól a soupeřovi trenéři si pak stěžují na výkony rozhodčích. Na pováženou je fakt, že se k nim postupně přidávají i ti nejklidnější, nejslušnější a nejférovější  koučové v nejvyšší české soutěži.  Minulý týden protestoval proti výkonu arbitra Proskeho liberecký gentleman Luboš Kozel, nyní v sobotu olomoucký Václav Jílek zase soptil na adresu Radiny.

Jílek: „Plzeň nemá zapotřebí, aby jí sudí takhle pomáhali“

Jílka rozlítil především moment před druhým plzeňským gólem, kterému podle něj předcházel otočený aut. „Plzeň nemá zapotřebí, aby jí někdo takovým způsobem pomáhal. Čtvrtý rozhodčí (Kvítek – pozn. red.) to vidí a nemá odvahu na to, aby to nahlásil? Pro mě je to úplně nepochopitelné!“vysvětlil své rozladění Václav Jílek. 

Na pozápasové tiskovce v tom poté pokračoval:  

„V tom utkání ale bylo víc diskutabilních situací. Jsem zklamaný z několika rozhodnutí sudích, která ovlivnila utkání. Penaltě předcházel naprosto evidentně otočený aut, žádná malá teč. Druhá věc je, jak si Hejda v devadesáté minutě pomáhá s Chytilem. To je obejmutí hráče! Já vám říkám, že čtyřicet metrů před brankou to všichni písknou jako obranný faul. Na sto procent. Ale v nastavení proti Plzni se to nepískne. Nevím, kde je hranice a co se může a nemůže. Jestliže Pokorný hloupě zatáhl za dres Chorého, tak potom nemůže Hejda lézt nesmyslně po Chytilovi. A neposuzuje se to. Rozhodčí si to určitě obhájí, ale podle mého názoru jde proti logice,“ nezvykle zvýšeným hlasem prezentoval svůj názor jindy klidný a uvážlivý Václav Jílek. 

Hejda opravdu střelce dvou olomouckých gólů Mojmíra Chytila podle zpomaleného záběru dosti mordoval. A nakonec se o jeho ramena opíral jako by při tělocviku přeskakoval kozu.  

„Hejda mi znemožňoval pohyb, visel na mně, nemohl jsem se ani odrazit,“ řekl Mojmír Chytil. 

Už minulý týden se diskutovalo o tom, jak Hejda beztrestně nasadil subtilnějšímu libereckému Christiánu Frýdkovi „strom“.  Bohužel, v mezinárodní konfrontaci takové rozhodování českých sudí plzeňským hráčům škodí. Viz středeční duel Ligy mistrů v Barceloně (1:5). Pernica za podobný faul vidí už ve 4. minutě žlutou kartu. Bez diskusí. Mosquerovi simulování neexistujícího faulu belgický rozhodčí nezbaští, výsledkem je třetí gól v síti Viktorie. Atd.  

Uvědomují si tuzemští arbitři, že takhle v evropských pohárech činí českému mistrovi medvědí službu? Na vysvětlenou pro méně sečtělé rozhodčí: „Slovní spojení ‚medvědí služba‘ vzniklo na základě bajky ‚Poustevník a medvěd‘ ruského básníka I. A. Krylova z roku 1808. V ní medvěd, poustevníkův přítel, odháněl mouchy z hlavy spícího poustevníka, aby ten mohl klidně spát. K odhánění však medvěd použil kámen, jímž poustevníka zabil.“  

Slavia doma a venku? Jekyll a Hyde

Slavia? Je jako doktor Jekyll a pan Hyde. Její zápasy doma a venku totiž na podzim roku 2022 připomínají den a noc.

Tady je důkaz. 

Doma v Edenu: liga: Zlín 4:1, Pardubice 7:0, Teplice 6:0, nyní České Budějovice 6:1. Evropské poháry: St Joseph‘s 7:0, Panathinaikos Atény 2:0, Raków 2:0 po prodloužení. 

Venku? Kromě jasných výher 4:0 na hřištích  St Joseph‘ a Zbrojovky Brno: liga: 3:2 nad oslabeným Jabloncem s velkými problémy, 1:1 na Slovácku, 0:1 na neutrální půdě v Mladě Boleslavi s Hradcem Králové. Evropské poháry: vždy se značnými potížemi: 0:1 v Rakówě, 1:1 v Aténách i v Sivasu. 

Fandové Slavie věří, že teď v neděli v Plzni se to už změní. 

To je ovšem velký úkol pro trenéra Jindřicha Trpišovského a celý jeho realizační tým, aby jeho svěřenci podávali stejně dobré výsledky venku jako doma. 

Za titulem s pěti brankáři na soupisce? 

To dánský kouč Sparty Brian Priske má ještě větší starosti: Před ligovým startem mluvil o titulu, sám však už po minulém kole přiznal, že při výsledcích Plzně a Slavia se o něm v této době hovořit nedá a naznačil, že má v kádru horší hráče než viktoriáni a červenobílí. 

A teď po remíze 2:2, kde Sparta v Teplicích neudržela ani své slibné rychlé vedení 2:0, opět kritizoval nedůraznou hru svých svěřenců  v útočné třetině hřiště.  

Přitom o výhru sparťané přišli za stavu 2:1 po nedorozumění nového mladého gólmana Matěje Kováře s dánským levým bekem Höjerem. Teprve dvaadvacetiletý brankář přišel v minulém týdnu na Letnou na hostování z Manchesteru United coby už pátý strážce sparťanské svatyně, což vyvolalo kritické reakce přísných a hlavně naštvaných letenských fanoušků . 

„Záloha Nita, Holec, Heča, Kovář to dává smysl. Jen nevím, kdo bude chytat,“ vyslal ještě před utkáním Teplice-Sparta ironický šleh jeden z příznivců Sparty na Facebooku.
„My budeme první klub na světě, který udělá titul s pěti gólmany (Nita, Holec, Heča, Kovář, Vorel – pozn. red.) v základu. To bude mazec, až Barca, Real, Bayern nebo ManCity budou jezdit k Rosovi na Strahov na stáže,“ posmíval se jiný fanda.

„Já tedy fotbalu skoro nerozumím jo, takže se jen hloupě zeptám. Sedm zápasů, deset vstřelených gólů. S tím vám pátý brankář konkrétně pomůže jak?“ ptal se další příznivec.

Ironická fanouškovská gratulace Rosickému 

Není divu, že po neuspokojivé plichtě 2:2 v Teplicích přišel další příval fanouškovské kritiky. 

„Gratuluji, pane Rosický. Dosud jsme hráli vzadu na nulu nebo maximálně jedničku. Holec nám v posledních dvou zápasech zachránil alespoň bod. Takže jste přivedl brankáře, aby přestala fungovat i ta poslední věc, která v týmu fungovala,“ napsal třeba Jan Nývlt na Twitteru.

„Důležitý bod ze hřiště nevyzpytatelných Teplic. Věřím, že prostřední skupinu uhrajeme, pokud tedy v zimě nepřijde další výprodej,“ začal si dělat ze svého klubu legraci fanoušek Petr Havlíček.

To je to nejhorší, co se Spartě mohlo stát. Totiž, že se kluboví příznivci již ani rozčilují, ale dělají si ze svého týmu ironickou legraci. 

A proč vůbec nechytá Nita?

S těmi brankáři je to ale vskutku na Letné zvláštní. Přestože i někteří experti tvrdí, že nejlepším gólmanem na Letné je momentálně zkušený Rumun Florin Nita, ten nedostává v posledních měsících vůbec příležitost. Proč? Protože je ve svých 35 letech pro letenský klub příliš drahý a vedení chce, aby Letnou opustil?

 „Jedinou informaci, kterou od klubu mám, je, že se musím připravovat tak, jako bych normálně hrál. Stále jsem hráč Sparty, nikam jsem neodešel. Čekám na svoji šanci, až trenéři budou chtít využít mé služby,“ svěřil se před měsícem Florin Nita, který v dresu Sparty nastoupil do 110 zápasů, ve kterých vychytal 41 čistých kont. 

Nyní musí Sparta před reprezentační pauzou, ať už s kýmkoli v brance, v sobotu 17. září (19.00) zabrat v prestižním utkání s Baníkem Ostrava. Kdyby měla doma ztratit i tento třaskavý duel, možná by se koncem září mohlo na Letné o přestávce věnované zápasům Ligy národů Česko-Portugalsko a Švýcarsko-Česko už něco dít.  

Experiment s Poláky nevyšel

Jak už bylo řečeno, ještě větší pozornost poutá nedělní šlágr Plzeň-Slavia (19.00). Pokud by Plzeňští zápas mistra s vicemistrem na své půdě zvládli, měli by před červenobílými tříbodový náskok, navíc s odloženým domácím duelem se Zbrojovkou Brno k dobru. Teoreticky by tedy mohli mít reálně dokonce šest bodů navrch. 

Slávističtí fandové ve světle poslední kritiky rozhodčích v duelech plzeňského týmu apelují na poslední chvíli na klubové vedení, aby požadovalo po Příhodově komise rozhodčích pro utkání v Plzni zajištění zahraničních arbitrů, nejlépe německých. 

Na to je ale za prvé už dost pozdě a za druhé jarní třídílný experiment s polskými sudími nakonec ve finále nedopadl dobře a Příhoda a spol. oznámili, že si v ročníku 2022/2023 vystačí s českými muži a ženami s píšťalkou a praporky.

V březnu 2022 byl na derby Slavia-Sparta (2:0) nominován elitní polský mezinárodní rozhodčí Marciniak a zvládl to výborně. Jenže pak přišly zápasy s Viktorkou – a tam už to bylo horší. V dubnu řídil duel Plzeň-Slavia (1:1) jen velmi průměrný Raczkowski a v květnu pak klíčové nadstavbové střetnutí Slavia-Plzeň (1:1) vyloženě pokazil podprůměrný Frankowski. Ten v podstatě pomohl viktoriánům k titulu. Po slávistické penaltě v nastavení (kterou musel nařídit po té, co mu jeho krajan VAR Jakubik našel schovaný zákrok na D. Juráska) vše na druhé straně rychle vykompenzoval ještě zvláštnějším pokutovým kopem pro Západočechy, který raději se svým VAR ani nekonzultoval.  

„Tanečníci“ Berka s Fraňkem ani Proske či Orel by v Plzni rozhodovat neměli

Takže na podzim se už s cizinci patrně experimentovat nebude. 

Je ale celkem jasné, které sudí by Radek Příhoda a jeho spolupracovníci v komisi neměli na nedělní utkání Viktoria Plzeň-Slavia Praha vůbec nominovat. A to i vzhledem k působení arbitrů v nedávné minulosti.

Jsou to především Berka (hlavní) a Franěk (VAR),  loajální návštěvníci „Náčelníkových plzeňských plesů pro ochotné poddané“, kam si podle vlastních slov z policejních odposlechů pravidelně a rád leštil své nové lakýrky i viktoriánský boss Šádek. A potom by do Plzně raději neměli dorazit ani další „Taťkovi“ oblíbenci Proske a Orel.