Ligová procházka Pavla Procházky

Barcelona, LM: Mosquera fauluje. Plzeň, FL: Kolumbijec je faulován. Viktoria-Slavia v režii Chřestýšova parťáka 

V zářijové reprezentační pauze je mistrovská Viktoria Plzeň ve velmi komfortní situaci. Po úvodní remíze (2:2) v Teplicích neztratila ani bod, v neděli večer porazila ve svých Štruncových sadech v celozápasové přesilovce jasně Slavii (3:0). Vede tak ligu po devíti kolech o tři body a když počítáme s tím, že zvládne domácí listopadovou dohrávku se Zbrojovkou Brno (9. 11.), je ten náskok už vlastně šestibodový.  

Celý duel Plzně se Slavií se nesl v režii sudího Petra Hocka, který již v první minutě nařídil pro Západočechy penaltu a navíc vyloučil slávistu Santose po jeho vzájemné „strkačce“ s Kolumbijcem v plzeňských službách Mosquerou.  Hocek byl  na vypjatý šlágr kola nominován přesto, že ho viktoriánský „externí poradce“ a velký přítel majitele plzeňského klubu Adolfa Šádka, už podruhé kvůli fotbalové korupci trestně stíhaný Martin Chřestýš Svoboda, přede dvěma lety zařadil do své elitní whatsappové skupiny sudích. Tu řídil a úkoloval. Třeba, aby každý z vybraných arbitrů přinesl Berbrovu faktickému šéfovi komise rozhodčích Wilczekovi „dárek“ v podobě deseti tisíc korun na jeho narozeninovou oslavu v Unhošti u Kladna na jaře roku 2020. 

Expert: „Už je to snad horší než za Berbra“

Hned poté, co byl Santos vyloučen a Plzeň díky penaltě, kterou s přehledem proměnil Chorý, vedla proti oslabené Slavii 1:0, přišlo autorovi tohoto komentáře několik SMS od jednoho z respektovaných nezávislých expertů a znalců tuzemského prostředí (jeho jméno nezveřejňujeme, aby z toho neměl nepříjemnosti): 

„To už nemá cenu ani komentovat. Penalta to nebyla v žádném případě a v červená karta už vůbec ne, jako první fauloval ten Kolumbijec. Už přestávám mít na fotbal v Česku nervy. Teď je to snad ještě horší než za Berbra, všechno tu řídí Šádek – ligu, reprezentaci atd. A komise rozhodčích v čele s Příhodou to ještě všechno přikryje, pomalu to vypadá, jako by na ně měli nějaké kompro. Za Berbra alespoň všichni předem jasně věděli, že to je celé podvod…“ 

Proč se neřeší i Mosquerovo zatažení?

Pokud jde o diskusi ohledně klíčové penalty a následného Santosova vyloučení, zaujme v internetové debatě názor fotbalového příznivce Lukáše Jandejska na serveru Sport.cz :

„Proč se neřeší, že do toho souboje dávali oba hráči ruce stejně? Mosquera za Santosovo rameno zatáhl o půl vteřiny dřív, mnohem jasněji a víc. Za tyhle minimální kontakty, navíc když pak bylo vidět Mosquerův nepřirozený pád, bych určitě penaltu nepískal, natož bych poté nedával červenou kartu. A je úplně jedno, kdo zrovna hraje. Zase jsme u toho: že si to rozhodčí i celá komise obhájí. Přitom kdyby to Hocek nepískl, obhájil by si to stejně tak. Tudíž: tyhle sporné a ne zcela jasné věci nepískat! A teď mi řekněte: jak tomu má věřit fanoušek, když tohle rozhodl sudí napojený z minulé doby na Berbra?“

Podobně, i když velmi opatrně, se k této situaci vyjádřil i slávistický trenér Jindřich Trpišovský:  

„Mosquera se dostal před Santose podobným zákrokem nebo kontaktem. Pro rozhodčího je to strašně těžké v té rychlosti vyhodnotit. Letmý kontakt tam byl, Mosquera to udělal chytře, dostal se před hráče. Rozhodnutí nezpochybňuji, ale překvapila mě červená karta, protože podle mě to byl běžecký souboj o míč. To se ten hráč tedy pak musí zastavit a se soupeřem neběžet…

Barcelona není Plzeň, Liga mistrů není Fortuna liga

Jedenáct dní před tím, ve středu 14. září 2022, hrála Viktoria Plzeň svůj první zápas základní skupiny Ligy mistrů v Barceloně. I tam došlo k podobné situaci. Mosquera se ostře dostával přes svého obránce Christensena a potom se svalil v pokutovém území. Belgický sudí Visser sice nejprve rovněž nařídil penaltu, ale pak jej VAR upozornil na to, že první se dopustil faulu plzeňský útočník. Rozdíl proti neděli ve Štruncových sadech byl jen v tom, že intenzita Mosquerova „ručního zákroku“ byla proti Christensenovi ostřejší než proti Santosovi.

Jinak ale nyní všichni dobře vidí, jak se rozhoduje v Lize mistrů a jak v české Fortuna lize. Jsem přesvědčen o tom, že za nedělní Santosův zákrok by se v Champions League žádná penalta nepískala a tudíž by ani  k žádnému  vyloučení nedošlo. Ostatně výmluvná byla v Barceloně pozdější situace před třetím gólem katalánského velkoklubu. Právě Mosquera po zbytečné ztrátě balonu před svou brankou na zemi simuloval soupeřův údajný faul, k němuž ale vůbec nedošlo. A když se zvedl, sledoval už jen, jak jeho tým potřetí po jeho chybě inkasuje.

Když se k tomu přidá Hockova nominace na tenhle duel, navzdory jeho předchozí podřízenosti kontroverznímu poradci Viktorie Plzeň Chřestýšovi Svobodovi, který sedává na tribuně poblíž Adolfa Šádka, je v české nejvyšší soutěži zaděláno na značnou nedůvěru.

Nejsou lidi, jsou tu i velké tlaky na Rejžkův návrat apod.

Hned poté, co jsem ve čtvrtek Hockovu nominaci vzhledem ke známým policejním zjištěním zpochybnil na sociálních sítích, se mi ozvali předseda komise rozhodčích Radek Příhoda i jeho zástupce Libor Kovařík.   

V celkem přátelské a konstruktivní diskusi jsem se dozvěděl, že :

Za prvé: nejsou lidi, proto komise musí využívat i služeb některých zkušených sudích, kteří se v Berbrově éře nechovali vždy eticky. Přesto komise ty nejkřiklavější případy typu Ginzela či Rejžka ze svých řad vyřadila a hodlá v tom pokračovat, až si vychová a vyzkouší mladé talenty. Krom toho udělala ze všech strahovských komisí nejrozsáhlejší změny, přestože někteří podobně namočení funkcionáři v klidu ve svých funkcích působí dál. Navíc třeba Hockovo další působení Etická komise FAČR posvětila (to ano, ale ta zatím projednávala jen Hockovy výkony v duelech Vyšehradu, nikoli Chřestýšovy mejdany). 

Za druhé: přesto je komise na Berku, Orla, Hocka, Proskeho apod. přísnější, ostatně proto byl i Proske z listiny ligových sudích po utkání Liberec-Plzeň nedávno vyřazen. 

Za třetí: Hocek by byl blázen, kdyby úmyslně ovlivnil zrovna utkání Viktoria-Slavia.

Za čtvrté: komise necítí z nejvyšších míst potřebnou podporu, naopak čelí velkým tlakům, aby na listinu vrátila sudí typu Rejžka.

Člověk nemusí být velkým znalcem zákulisí, aby věděl, odkud ty tlaky na „rehabilitaci Rejžka“ a jim podobných asi tak přicházejí – viz výše zmíněné vyjádření nejmenovaného experta.

Bude disciplinárka řešit Šádka na ploše?

Pokud byla řeč o Adolfu Šádkovi, Ligová fotbalová asociace (LFA) sice konečně schválila předpisy podobné UEFA, jednoduše řečeno, že kluboví funkcionáři nemají během zápasu na hrací ploše co pohledávat, on se tam ale v neděli při pyrotechnické pauze tradičně se svým bodyguardem kolem 15. minuty zase vesele proháněl.

A že uklidňoval příznivce Viktorie Plzeň? Tak od toho tam snad jsou rozhodčí, hlasatel, kapitán či pořadatelé. Bude zajímavé sledovat, jestli tuhle věc Disciplinární komise FAČR opět zamete pod koberec, nebo to bude konečně řešit.

Zahrával před druhým gólem Kalvach roh regulérně?

Těch kontroverzních situací bylo v neděli v Plzni více. Třeba před druhým plzeňským gólem to z televize opakovaně vypadalo, pokud tedy obrazovka nezkresluje větší měrou, než bývá obvyklé, že Kalvach svůj roh z levé strany zahrál neregulérně. Tedy mimo vyznačené území/oblouk – že si míč posunul nedovoleně blíž k brance. Pokud tomu tak skutečně bylo, měl si toho všimnout jak hlavní rozhodčí, tak především VAR Tomáš Klíma.

Za stavu 0:2 měl na konci druhé půle velikou šanci slávista Olayinka, plzeňský gólman Staněk ale jeho gólovou šanci zblízka bravurně zneškodnil. Roh se však nekopal, protože Hockův asistent Nádvorník viděl neexistující ofsajd.

Slávističtí fanoušci kritizují Trpišovského za nasazení Santose 

Kritika slávistických fanoušků však nesměřuje jen k rozhodčím, ušetřen nezůstal ani trenér červenobílých Jindřich Trpišovský. A to kvůli tomu, že do základní sestavy postavil Brazilce Santose (ten na jaře působil právě v Plzni), jehož musel předtím na Slovácku (1:1) kvůli opakujícím se kiksům raději stáhnout ze hry.

Trpišovský se však Santose částečně zastal, když prozradil, že Mosqueru měl hlídat někdo jiný, že Brazilec dostal na starost Chorého a jen na poslední chvíli hasil požár, byť nešikovně.  

„Jde o špatné rozhodnutí a vyhodnocení situace. Není možné, aby míč od brankáře Staňka hraný levačkou skončil tak, že nám spadne za obranu a takhle to dopadne. Je to v podstatě dárek soupeři. Měli jsme tam určité úkoly. Měli jsme mít nějaké postavení, když půjde míč na Chorého nebo Mosqueru. A v téhle situaci tam naši dva praví hráči nejsou. Santos se pak blbě rozhodl a fauloval,“ vysvětloval Trpišovský. 

Sparťanští příznivci žádají Rosického hlavu

Zatímco slávističtí fandové se zlobí na rozhodčího, že svým verdiktem ovlivnil v Plzni zápas dřív, než vůbec pořádně začal, ti sparťanští po páté remíze v řadě (třetí na Letné) spílají klubovému vedení a žádají hlavu sportovního ředitele Tomáš e Rosického. Ikona neikona. 

Tentokrát  v sobotu večer Letenští remizovali 1:1 v prestižním duelu s Vrbovým Baníkem Ostrava. Přestože vyhráli 20:1 na střely a přestože za stavu 1:0 neproměnili několik šancí (Zelený pálil v jasné příležitosti jen do břevna).

Baníkovci sice sudímu Klímovi, který o den později seděl u videa v Plzni, vyčítali, že před sparťanským vedoucím gólem se mělo místo roku Letenských kopat od Laštůvkovi branky, ale to byla hodně nepřehledná situace, kterou navíc VAR (Franěk) nemohl změnit, ani kdyby chtěl. Ovšem po té, co ostravský Fleišman ve druhém poločase přišlápl v šestnáctce nohu sparťanovi Mejdrovi, mohl penaltový zákrok vidět jak Klíma, tak účastník plzeňských Berbrových plesů Franěk u videa.  

Neviděli, takže Plzeň nyní vede před druhou Slavií o tři body a před třetí Spartou dokonce už o osm bodů. 

Může brněnský dědeček Bartoněk obrat o body plzeňského otce své vnučky?

Slávistický kapitán Stanislav Tecl v neděli již ale mluvil dokonce o šestibodové ztrátě.  Zřejmě je přesvědčen o tom, že ve Fortuna:lize nemůže Viktoria v dohrávce se Zbrojovkou Brno ztratit.

A to přesto, že Brňané získali na šestém místě stejný počet bodů (14) jako třetí Sparta.   

Možná si i Tecl uvědomuje, že plzeňský majitel Šádek má měsíční dcerku s dcerou brněnského majitele Bartoňka a že dědečkové obvykle nezlobí. I taková je Forutna:liga. Poněkud propletená. Nejrůznějšími střety zájmů. 

Jak zvládne Sparta a Priske těžký trojboj se Slavií, Slováckem a Plzní?

Bude zajímavé sledovat, v jaké formě se v říjnu mužstva vrátí do ligy po reprezentační pauze vyplněné posledními zápasy Česka v elitní divizi Ligy národů s Portugalskem (Eden, sobota 24. 9., 20.45, ČT Sport) a ve Švýcarsku (St. Gallen, od úterka za týden, 27. 4., 20.45, ČT Sport). 

Plzeň nastoupí první říjnovou sobotu ve vršovickém Ďolíčku proti nevyzpytatelným Bohemians. Slavia, která se potřebuje fyzicky i psychicky zotavit, pak v neděli 2. října hostí podobně nevyzpytatelný Slovan Liberec, jehož trenér Luboš Kozel si mimochodem také opětovně stěžoval na rozhodčí, tentokrát po sobotním utkání s Mladou Boleslaví (1:3).

A Sparta? Pro tu i jejího dánského trenéra Briana Priskeho mohou být na přelomu října a listopadu klíčové tři těžké zápasy za sebou (přesné termíny budou ještě upraveny): 22. října na Slavii, 29. října se Slováckem a 5. listopadu v Plzni. To, jak dopadnou, může leccos napovědět o Spartě i jejím trenérovi v celé sezoně 2022/2023.

 Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK